Bemutatom a pálmaliliomot - ismerd meg Te is ezt a különleges növényt

Ismerd meg a pálmaliliomot, vagy más néven a jukkát!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE., NA
hirdetes
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A pálmaliliom bemutatása

Fényigény – Származási helyét elnézve nem meglepő, hogy a jukka rajong a napfényért, és olyan helyen érzi magát a legjobban, ahol minél többet kaphat belőle – például egy nyugatra néző ablak mellett, ahol minden más növénynek melege van. E mellett jól tűri a világos, de közvetett napfényt is, azonban minél kevesebb fényhez jut, annál kevesebb virágot hoz és vékonyabbra is nő majd.

Talajigény – A jukka homokos, száraz sivatagokhoz szokott, azonban házon belül érdemes laza, jó vízlevezetésű virágföldbe ültetni. A talaj nem kell, hogy különösen tápanyagokban dús legyen – sőt, ez nem is feltétlenül tesz jót a pálmaliliomnak, elvégre a természetben sem ilyen luxushoz szokott hozzá. Egy általános, teljesen hétköznapi virágföld, némi kertészeti homokkal és perlittel elkeverve (a vízelvezetés érdekében) bőven elegendő lesz.

Öntözés – Mint azt már többször is említettük, a jukka fokozottan érzékeny a túlöntözésre. Tavasszal és nyáron, a növekedési időszakban rendszeres öntözést igényel ugyan, de szigorúan jó vízelvezetésű talajban kell, hogy álljon, nehogy a túlzott vízmennyiség ártson neki. A tél beálltával sokkal ritkábban öntözd pálmaliliomodat. Soha ne hagyd, hogy vízben üljön – ha egy kis extra kifolyik a cserépből a tartótálkába, akkor azt öntsd is ki!

hirdetes

Hőmérséklet és páratartalom – Sivatagi növény létére a pálmaliliom tökéletesen érzi magát a 32°C-os vagy annál súlyosabb forróságban, éjszakánként pedig akár 0°C-ig is bírja a gyűrődést. Lehetőleg ne túl párás helyre kerüljön, elvégre a természetben sem ezt szokta meg.

Trágyázás – A pálmaliliomot a növekedési időszakban érdemes trágyázni folyékony készítménnyel, vagy fokozatos felszívódású műtrágyával (az adott termék instrukciói szerint).

hirdetes

Ültetés – A jukka egy meglehetősen lassan fejlődő növény, így általában elég csak kétévente átültetni. Még az sem zavarja őket, ha egy kissé benövik a cserepüket, de az már problémát jelenthet, ha súlyuk miatt eldőlnek a konténerükben. Az átültetés körülményes feladat lehet, ezért a nagyobb példányokat inkább „felfrissíteni szokás”. Ehhez ásd fel a talaj felső 5 centijét, és szórj a helyére friss virágföldet. Ha van némi segítséged, akkor persze nagyobb cserépbe is átültetheted – ekkor csak simán vedd ki, és helyezd át friss talajba.

Szaporítás – A jukkát legegyszerűbben idősebb példányok kinövéseivel szaporíthatod. Ezeket átültetéskor vágd le a növényről (vagy nagyon óvatosan, ha a talajszint felett vannak), majd ültesd el őket saját cserepükbe. E mellett szárdugványokat is ültethetsz belőlük – ügyelj rá, hogy az ehhez levágott dugványok legalább 10 cm hosszúak legyenek (habár ehhez gyökereztető hormonra is szükséged lesz).

Metszés – A jukka legfeljebb akkor igényelhet némi nemű metszést, ha kinövi a teret, ahol tartják. Ilyenkor óvatosan vedd ki a cserépből, és használj egy fűrészt vagy egy elég erős metszőollót, hogy félbevágd a gyökerét. Ez után ültesd egy új cserépbe a gyökeres végét, és öntözd meg alaposan, hogy elkezdhessen újra kinőni.

Veszélyforrások – A jukka a kutyák és a macskák számára is mérgező a benne termelődő szaponinok miatt. Elfogyasztva hányást válthat ki mind a kutyákból, mind a macskákból (a lovaknál bőrgyulladáshoz és májbetegséghez vezethet).

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-12-31

Rothad a karácsonyi kaktusz gyökere - Mit kell tenni?

Ha a karácsonyi kaktusz gyökerei rothadnak, ne essen pánikba! Ez a cikk praktikus tippekkel és tanácsokkal szolgál, hogy visszaállítsa ezen ünnepi növények egészségét és szépségét.

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2023-12-31

Wasabi: Tudtad, hogy a világ egyik legnehezebben termeszthető fűszernövénye?

A világ egyik legdrágább és legnehezebben termeszthető fűszernövénye, a wasabi, különleges ízével és egyedi jelenlétével hódítja meg a gasztronómia szerelmeseit.

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2024-09-03

Itt az almamoly következő generációja - küzdjünk most bio módszerekkel

Itt az almamoly kártevő következő generációja, így érdemes bio megoldásokkal védekezzünk a kártevő ellen, megőrizve az alma egészségét, a termés minőségét.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-08-28

Megmutatjuk hogyan használd a csodás bio faecetet a poloskák ellen

A faecet nemcsak elűzi a kártevőket, hanem új életre kelti kertedet—természetes, hatékony, és környezetbarát megoldás, amire a növényeid is rábólintanak!

2024-08-26

Összeszedtük mindent: A paradicsom betegségei elleni bio védekezésről

A paradicsom betegségei elleni bio védekezés elősegíti a vegyszermentes, egészséges termést, miközben megóvja a kerted természetes egyensúlyát és vitalitását.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

folyékonyműtrágya-szóró

tartályból, adagolószerkezetből és a talajba juttató berendezésből álló vontatott v.... Tovább

talliummérgezés

Talliumtartalmú patkányirtó szerek felvételekor következik be;... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem NVT, mezõgazdasági támogatások