A nyári metszés kifejezetten fontos, ezért érdemes tudni a lépéseket, amik a megfelelő metszéshez szükségesek: ügyelj te is ezekre a nyári metszési szabályokra!

Növényeink nyári metszése: ezekre mindenképp ügyelj!

NA
hirdetes

A nyár nem csak a kerti örömök és virágzó növények ideje, hanem a növények gondozásának is fontos időszaka. A megfelelő időben és módosan elvégzett metszés segíti a növények egészségét, formájuk megőrzését és a virágzásukat. Azonban a nyári metszésnek is vannak speciális szempontjai, amelyekre ügyelni kell. Ismerkedjünk meg ezekkel a fontos szempontokkal, hogy növényeink a legjobb állapotban maradjanak a nyári metszés során.

Nyári metszés

Tudjuk meg, mikor metszünk

A nyári metszés időzítése növényfajtától függően változhat. Általában azonban a legtöbb növényt legjobb az új növekedés kezdetén metszeni, amikor az aktív növekedési periódusuk van. A nyári metszés legtöbb esetben júniustól augusztusig tart, de fontos ellenőrizni az egyes növényekre vonatkozó konkrét időpontokat, mivel vannak olyan növények, amelyeket később, ősszel kell metszeni.

A virágzási időszak figyelembevétele

Ha a növények nyári virágzásúak, akkor ügyeljünk arra, hogy a virágzási időszak előtt vagy után metszünk. Az ilyen növények virágait általában a téli vagy tavaszi hajtásokon fejlesztik ki, így a nyári metszés a virágokat megtépázhatja, és csökkentheti a virágzás intenzitását.

Gyümölcsfák metszése

A gyümölcsfák nyári metszése részben a formázásról, részben pedig a termés minőségének javításáról szól. A gyümölcsfák metszése előtt győződjünk meg róla, hogy ismerjük a fa természetes növekedési szokásait és metszési igényeit. A helyes metszés segít az ágak optimális elrendezésének biztosításában, a gyümölcsök könnyű elérésében és a fa megfelelő fény- és levegőáteresztésében.

hirdetes

Ne metszünk forró időben

A nyári hónapokban elkerüljük a nagyon forró napokon történő metszést. A növények stressznek vannak kitéve a nyári hőség miatt, és a metszés további stresszt okozhat számukra. Az ideális idő a kora reggel vagy a késő délután, amikor a hőmérséklet alacsonyabb és a növények kevésbé vannak kitéve a stressznek.

Használjunk megfelelő metszőeszközöket

A megfelelő metszőeszközök használata elengedhetetlen a növények egészséges metszéséhez. Éles, tiszta metszőollókat vagy ágvágókat használjunk, hogy ne okozzunk felesleges sebeket a növényeken, amelyek bejuthatnak kórokozók számára. A fertőtlenített metszőeszközök használata megakadályozza a betegségek terjedését a növényeken.

Csak szükséges mértékben metszünk

Vegyük figyelembe, hogy a nyári metszés célja nem a drasztikus visszavágás, hanem a növények egészségének és formájának karbantartása. Csak azokat a hajtásokat távolítsuk el, amelyek betegesek, elhaltak vagy keresztezik egymást, és tartsuk meg a növény természetes növekedését.

Hidratálás és talajkezelés a metszés után

hirdetes

A metszés után a növényeknek szükségük lehet plusz törődésre. Fontos, hogy gondoskodjunk a megfelelő öntözésről, hogy segítsük a növények regenerálódását és az új hajtások kifejlődését. Ne feledkezzünk meg a talajkezelésről sem, amely segít megőrizni a talaj nedvességtartalmát és tápanyagellátását a metszett növényeknek.

Csonkolás helyett válogatott metszés 

Kerüljük a csonkoló metszést, amely során az egész hajtást levágjuk a növényről. Ezzel csak felesleges sérüléseket okozunk a növénynek, és nehezebben fog újra növekedni. A válogatott metszés során csak az elhalt, beteg vagy felesleges hajtásokat távolítjuk el, így a növény könnyebben regenerálódik és gyorsabban új hajtásokat fejleszt ki.

Figyeljünk a virágos növények metszésére

A virágos növények metszésekor ügyeljünk arra, hogy a virágzásukat ne akasszuk meg. Várjunk a virágzási időszak vége előtt vagy után, és csak az elszáradt vagy elhalt virágokat távolítsuk el. Ez segít fenntartani a növény díszes megjelenését és folytatni a virágzást az idény végéig.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

eketalp

az évek folyamán azonos mélységben és irányban forgatott talajban a barázda fenekén kemény,... Tovább

endogén ritmus (belső ritmus)

az életfolyamatoknak olyan szakaszos megnyilvánulásai, amelyek nem függenek a sejten, a szerven... Tovább

Tovább a lexikonra
Kertészet