Tudj meg mindent te is a növényvédőszerek keveréséről

Növényvédőszerek keverhetősége – Mit, mivel, hogyan keverhetünk?

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Növényvédőszerek keverése – Miért és hogyan keverjük a növényvédőszereket

Növényvédőszerek keverése – A formulációk és a keverés

A növényvédőszerformák jelzéseit érdemes figyelnünk (a nedvesíthető poralakúak például WP jelzésűek, a folyadékformák kaphatják például az EC, SC, WSC jelölést). Általánosságban elmondhatjuk, hogy az azonos típusú formák nagy valószínűséggel kompatibilisek egymással. Azonban a különböző formák is lehetnek kompatibilisek, legtöbb esetben a WP, a WDG, vagy az SC növényvédőszerek keverhetők, mivel a hatóanyag finom szilárd szemcse formájában van jelen mindegyik esetében. 

 

Az EC készítmények annyiban különböznek, hogy ezekben szerves oldószer a hordozó anyag, vízzel hígítva emulziócseppek keletkeznek, melyek például a WP-vel keverve nem képesek stabilak maradni. Az SE-jelzésű készítmények a legkényesebbek, mivel már önmagukban is bonyolult kolloidkémiai rendszert alkotnak, a stabilitását könnyedén fel lehet borítani egy más típusú szer hozzáadásával. 

 

Növényvédőszerek keverése – Hogyan keverjük a szereket

Érdemes minden esetben külön-külön hígítani a növényvédőszereket, a permetezésre szánt víz felével az egyiket, másik felével a másikat, utána pedig összekeverni a permetleveleket. Permetlé készítéséhez használjunk esővízhez hasonló lágyságú vizet. Fontos továbbá a víz hőmérséklete, ugyanis minél hidegebb, annál lassabban oldódnak benne a sók és más anyagok. Általánosságban elmondható, hogy 15 Celsius foknál hidegebb vizet ne használjunk, a gyakorlati tapasztalatok pedig azt mutatják, hogy a 19-21 Celsius fokos víz a legtökéletesebb. 

 

Növényvédőszerek keverése – Összefoglalás

A téma bonyolultabb, mint ahogyan sokan gondolnák, éppen ezért ebben a cikkemben csak azokra a dolgokra tértem ki, amik a legfontosabbak, nézzük, melyek ezek! A réztartalmú és nehézfémsókból készült növényvédőszereket jobb, ha nem keverjük más készítménnyel.

 

Először a poralakú, majd a folyadékformájú, végül a permettrágyák kerüljenek a tartályba. Mindig készítsünk törzsoldatot. Leginkább az azonos típusú formákat keverjük egymással. Használjunk 19-21 Celsius fok körüli, esővízhez hasonló lágyságú vizet. Remélem, hogy sikerült segítenem mindenkinek, kérdés esetén keressetek bátran Facebook oldalunkon! 

Mennyire találtad hasznosnak a növényvédőszerek keveréséről szóló cikkünket?

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2023-12-31

Rothad a karácsonyi kaktusz gyökere - Mit kell tenni?

Ha a karácsonyi kaktusz gyökerei rothadnak, ne essen pánikba! Ez a cikk praktikus tippekkel és tanácsokkal szolgál, hogy visszaállítsa ezen ünnepi növények egészségét és szépségét.

2023-12-31

Wasabi: Tudtad, hogy a világ egyik legnehezebben termeszthető fűszernövénye?

A világ egyik legdrágább és legnehezebben termeszthető fűszernövénye, a wasabi, különleges ízével és egyedi jelenlétével hódítja meg a gasztronómia szerelmeseit.

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

hegesztés

két v. több munkadarab egyesítése hővel, nyomással v. mindkettővel, amelynek során az... Tovább

idegrendszer

a soksejtű állatokban az ingerület vezetésére és feldolgozására, a szervek, szervrendszerek... Tovább

Tovább a lexikonra
Növényvédelem permetezés