Tudj meg mindent te is a növényvédőszerek keveréséről

hirdetes

Növényvédőszerek keverhetősége – Mit, mivel, hogyan keverhetünk?

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Nagyon sokszor felmerül a kérdés a házikerti tulajdonosok körében, hogy milyen növényvdédőszereket keverhetünk egymással. Régen könnyebb dolgunk volt, mivel a gyártók táblázatba szedték a keverhetőségi lehetőségeket, ez viszont ma már nehézkes, mert rengeteg szer került piacra. Cikkünkkel segíteni szeretnénk mindenkinek, ismerjétek meg ti is a növényvédőszereket keverhetőségi lehetőségeit és használjátok a szereket biztonságosan, eredményesen! 

Növényvédőszerek keverése – Miért és hogyan keverjük a növényvédőszereket

Növényvédőszerek keverése – Miért akarjuk keverni a szereket? 

Egyszerű a válasz: kevesebb permetezés, nagyobb hatékonyság! Ez annyit jelent, hogy ha sikerül elkészítenünk a megfelelő keverést, akkor egy permetezéssel többféle kórokozó, valamint kártevő ellen tudunk védekezni, megtakaríthatjuk a kijuttatási költséget, ráadásul a permetezésre alkalmas időszakokat is jobban ki tudjuk használni. 

 

Növényvédőszerek keverése – Segítés és akadályozás

A gyakorlati igényeket szerették volna segíteni a gyártók azzal, hogy különböző gyári kombinációkat fejlesztettek ki. Ezek viszont rosszul sültek el, ugyanis sokszor a hatóanyagazonos keverékeknek sokkal magasabb volt az áruk, a keresletet pedig nehezítette a kórokozók és a kártevők elleni védekezési időpontok eltérése. 

hirdetes

 

Növényvédőszerek keverése – Aranyszabályok

Első és legfontosabb aranyszabály úgy szól, hogy a réztartalmú, illetve nehézfémsókból készült növényvédőszerek nem keverhetők más készítménnyel! Mára kicsit módosult ez az aranyszabály, de még mindig jobb, ha betartjuk. A korszerű szerformák kidolgozásának köszönhetően néhány réztartalmú szer jobban keverhető készítmény lett – a WDG vagy WG (vízben azonnal oldódó mikrogranulátum formájú) jelű növényvédőszerek esetében a keverési próbák során nem tapasztaltak csapadékképződést és gyors kiülepedést, tehát a permetlében szabad szemmel látható elváltozás nem volt. 

hirdetes

 

Növényvédőszerek keverése – További aranyszabályok, a keverési sorrend

Egyáltalán nem mindegy a keverési sorrend – először mindig a poralakú, majd a folyadékformájú, végül pedig a permettrágyák kerülnek a tartályba. Érdemes tudni továbbá azt is, hogy a poralakú formák esetében szükség van törzsoldat készítésére (a kimért porhoz adjunk egy kevés vizet és hagyjuk állni). Mit, mikor, hogyan, miért? Rengeteg kérdés maradt még megválaszolatlanul, éppen ezért érdemes a következő oldalra lapoznia mindenkinek! 

 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2023-12-31

Rothad a karácsonyi kaktusz gyökere - Mit kell tenni?

Ha a karácsonyi kaktusz gyökerei rothadnak, ne essen pánikba! Ez a cikk praktikus tippekkel és tanácsokkal szolgál, hogy visszaállítsa ezen ünnepi növények egészségét és szépségét.

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2023-12-31

Wasabi: Tudtad, hogy a világ egyik legnehezebben termeszthető fűszernövénye?

A világ egyik legdrágább és legnehezebben termeszthető fűszernövénye, a wasabi, különleges ízével és egyedi jelenlétével hódítja meg a gasztronómia szerelmeseit.

2024-01-10

Hasznos ötletek, javaslatok gazdálkodóknak Dr. Máté Andrástól

Cikksorozatunkban a SZIE Növénytermesztési Tanüzemének volt igazgató, Dr. Máté András oszt meg tippeket gazdálkodóknak. Ez a cikk a vetésekkel kapcsolatos.

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

esszenciális zsírsavak (nélkülözhetetlen zsírsavak)

több (kettő, három v. négy) kettős kötést tartalmazó, telítetlen zsírsavak, amelyeket a... Tovább

génerózió

egy adott populációgen. állományának jelentős mértékű elszegényedése. A természetes... Tovább

Tovább a lexikonra
Növényvédelem permetezés