Növényszaporítási kisokos - Tudnivalók kezdő kertészeknek

hirdetes

Növényszaporítási kisokos - Elméleti tananyag kertészeknek

Szélesi Ferenc - Főkertész,GE.
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Növényszaporítás eredményesen

Növényszaporítás – Az oltás hasznossága

A szaporítási igény mellett ma már nagyobb jelentőségű a gyümölcstermesztésben az előnyös alanytulajdonságokkal kombinált oltványok létrehozása, vagyis jobb, erősebb, ellenállóbb növényeket tudunk így létrehozni. Az oltás lehetővé teszi különleges formák, a természetestől eltérő koronaalakok kialakítását is. Így lehet az, hogy a nagyszüleim kertjében mogyoró fa, a mi kertünkben pedig ribizli fák vannak bokrok helyett. A gyümölcstermesztés felgyorsult igényeihez lehet igazítani az egyes fajtákat ezzel a módszerrel.

Nagyjából addig készítenek oltványokat, amíg meg nem találják azt a keresztezést, amivel a legtöbb, legszebb, legfinomabb gyümölcsök nem teremnek a lehető legnagyobb ellenálló képességgel, a legrövidebb idő alatt. Oltással pótolni a sérült részeket. A fajtanemesítésben az oltás a magoncok hajtáscsúcsának idősebb, de még termő fákra oltásával meggyorsíthatjuk a termőre fordulást, ezáltal pedig az új hibridek kiértékelését. A vírusos betegségek kimutatásában, és tanulmányozásában is nagy szerepe van, mivel ezáltal könnyen kimutatható.

hirdetes

Növényszaporítás – Tőosztás

A tőosztás az egyszerűbb növényszaporítási módszerek közé tartozik. Esetében az erőteljesen fejlődő, terjedelmes gyökérzettel rendelkező, idősebb növényeket válasszuk szét több részre, úgy, hogy kiássuk a talajból a gyökerek egy részét, majd a gyökeres darabokat szétszedve újra elültetjük. A tőosztást érdemes kora tavaszra vagy pedig őszre időzíteni, de vannak olyan növények, melyeknél ezt el lehet végezni egész évben. 

Növényszaporítás – Magvetés

A legkönnyebb, viszont a leglassabb és a legkockázatosabb növényszaporítás módszer a magvetés. Előnye, hogy szerencsével nagyszámú növényt állíthatunk elő egyszerre, ráadásul legtöbbször nem is kell fizetnünk a magokért, hiszen a kertben is begyűjthetjük ezeket. Egyes magok vethetők szabadföldbe, de a legjobb akkor is, ha csíráztatótálcát, vagy palántázó poharat alkalmazunk a magvetéshez. 

hirdetes

Növényszaporítás – Bujtás

Lehajló, lecsüngő ágakkal rendelkező növények esetében kitűnően alkalmazhatjuk a bujtást, mivel azok az ágak, amelyek érintkeznek a talajjal, könnyen gyökeret eresztenek. Ékes példája a bujtás eredményességnek a szamóca, ami magától rögzíti ostorindáit a földbe. Fás növényeknél is alkalmazhatjuk a módszer, a földhöz közeli ágat hajlítsuk le a talajig, rögzítsük és takarjuk be egy kis földdel. Miután gyökeret eresztett, válasszuk le az anyanövényről és ültessük át. 

Hasznosnak találtad a növényszaporításról szóló írásunkat?

Forrás: Fotók: Schutterstock

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2023-12-31

Mit kell tenni, ha a szelídgesztenyét megtámadja a gubacsdarázs?

A gubacsdarazsak könnyen kárt tehetnek a szelídgesztenye levelekben, de szerencsére van néhány bevált módszer, amelyekkel visszaállíthatod a szelídgesztenyéd egészségét.

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

2023-12-31

Rothad a karácsonyi kaktusz gyökere - Mit kell tenni?

Ha a karácsonyi kaktusz gyökerei rothadnak, ne essen pánikba! Ez a cikk praktikus tippekkel és tanácsokkal szolgál, hogy visszaállítsa ezen ünnepi növények egészségét és szépségét.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

vetőmag

Ivaros ->szaporodás útján keletkezett termésképződmény, amelyből új növény fejlődhet.... Tovább

nyelvháti fekély

a szm. nyelvének felső felületén a nyelvháti dudor előtti árokban kialakuló, szúrós... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés