Miért fehéredik ki a cukkini levele? – Ez a 3 oka lehet!
2022/07/21Mik is lehetnek a cukkini leveleinek kifehéredésének okai? De ami még fontosabb mi lehet rá a megoldás? Ismerd meg a kifehéredett levelek okát és tudd meg mit tehetsz ellene!
Az első és legfontosabb dolog, amit tudni kell, hogy csak is jól fejlett és egészséges anyanövény alkalmas a szaporításra. A betegebb, sérült növényeket nem érdemes szaporítani, ugyanis nagyon kicsi az esélye annak, hogy erős növényt fogunk kapni. A legegyszerűbb és legbiztosabb szaporítási mód a dugványozás. Úgy törjük, vagy vágjuk le a dugványokat, hogy azon maximum három teljesen és egy félig kifejlődött levél legyen. A vágás felülete mindig legyen sima, így ugyanis könnyebben tud megindulni a regeneráció, és gyorsabb lesz a gyökérképződés. A leszedett dugványok vágási felületét hagyjuk egy kicsit megszikkadni, ezután kisebb cserépbe ültessük, föld, tőzeg és perlit keverékébe.
A levágott dugványok vízben is gyökeresednek, de nem érdemes ezzel próbálkozni, mivel a gyökerek nagyon törékenyek, és ültetés során könnyedén sérülhetnek. A dugványok hamar gyökeresednek, ha megkapják a kedvező körülményeket, fényt, a 20 Celsius fok körüli hőmérsékletet és a 70-80 százalékos páratartalmat. Két-három hét múlva, amikor a gyökerek már megfelelően erősek, ültessük át nagyobb cserépbe a dugványokat.
Lehet venni már a kertészetekben is dugványokat, de vigyázzunk velük, mert teljesen más gondozást igényelnek, mint egy kifejlett muskátli. A kis gyökeres dugványokat elsőként ültessük át nagyobb cserépbe, majd helyezzük zárt, világos helyre addig, amíg a tavaszi fagyok el nem múlnak teljesen. Ha a fagyok elmúltak, akkor szoktassuk hozzá szépen lassan a klímához, vigyük ki őket kicsit levegőre, de azért éjszakára még ne hagyjuk kint őket. Sok sikert kívánok mindenkinek, próbálkozzatok meg mindenképp a muskátli dugványozásával!
További hasznos tudnivalókért olvasd el a következő cikkeinket: