Minden, amit tudni kell a muskátli szaporításához

Muskátli szaporítása

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A muskátli szaporítása könnyebb, mint hinnéd

A muskátli szaporítása dugványozással

Az első és legfontosabb dolog, amit tudni kell, hogy csak is jól fejlett és egészséges anyanövény alkalmas a szaporításra. A betegebb, sérült növényeket nem érdemes szaporítani, ugyanis nagyon kicsi az esélye annak, hogy erős növényt fogunk kapni. A legegyszerűbb és legbiztosabb szaporítási mód a dugványozás. Úgy törjük, vagy vágjuk le a dugványokat, hogy azon maximum három teljesen és egy félig kifejlődött levél legyen. A vágás felülete mindig legyen sima, így ugyanis könnyebben tud megindulni a regeneráció, és gyorsabb lesz a gyökérképződés. A leszedett dugványok vágási felületét hagyjuk egy kicsit megszikkadni, ezután kisebb cserépbe ültessük, föld, tőzeg és perlit keverékébe. 

A muskátli szaporítása – Dugványok gyökeresedése

A levágott dugványok vízben is gyökeresednek, de nem érdemes ezzel próbálkozni, mivel a gyökerek nagyon törékenyek, és ültetés során könnyedén sérülhetnek. A dugványok hamar gyökeresednek, ha megkapják a kedvező körülményeket, fényt, a 20 Celsius fok körüli hőmérsékletet és a 70-80 százalékos páratartalmat. Két-három hét múlva, amikor a gyökerek már megfelelően erősek, ültessük át nagyobb cserépbe a dugványokat.

Muskátli szaporítása – Néhány fontos tanács

Lehet venni már a kertészetekben is dugványokat, de vigyázzunk velük, mert teljesen más gondozást igényelnek, mint egy kifejlett muskátli. A kis gyökeres dugványokat elsőként ültessük át nagyobb cserépbe, majd helyezzük zárt, világos helyre addig, amíg a tavaszi fagyok el nem múlnak teljesen. Ha a fagyok elmúltak, akkor szoktassuk hozzá szépen lassan a klímához, vigyük ki őket kicsit levegőre, de azért éjszakára még ne hagyjuk kint őket. Sok sikert kívánok mindenkinek, próbálkozzatok meg mindenképp a muskátli dugványozásával! 

További hasznos tudnivalókért olvasd el a következő cikkeinket:

A muskátli gondozása, nevelése

Hasznos információk a muskátli teleltetéséhez

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

fűköröm

a párosujjú palások bokája mögött található két járulékos v. fattyúujj elnevezése a... Tovább

felszín alatti nyomócsöves öntözőtelep

öntözésre alkalmas csőhálózattal berendezett terület, amelynél az azbesztcement v. műanyag... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem