A muskátli metszése - Minden a muskátli metszéséről!

A muskátli metszése - Mikor, miért, hogyan?

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Szükséges metszeni a muskátlit, és ha igen, akkor mikor és hogyan kell elvégeznünk a műveletet? Mostani cikkemben erről fogok nektek beszélni, tartsatok velem és tudjatok meg mindent a muskátli metszéséről! 

A muskátli metszésének ideje, a muskátli metszésének menete

Korábbi írásaimban már sok mindent elmondtam nektek a muskátli gondozásáról, valamint a muskátli tápoldatozásáról, éppen ezért most nem térek ki ezekre a dolgokra, foglalkozzunk inkább csak és kizárólag a muskátli metszésével! 

A muskátli metszése – Szükség van a muskátli metszésére? 

Ha röviden szeretnék válaszolni, igen lenne a válasz. Viszont szeretném nektek bővebben is elmondani a véleményemet, tehát: azért van szükség a muskátli metszésére, hogy a növényünk képes legyen megőrizni mesés, esztétikus, és nem utolsósorban egészséges formáját. Ráadásul a metszéssel meg lehet előzni a muskátli megnyúlását, elfásodását – ezek pedig teleltetés után nagyon fontosak. 

A muskátli metszése – Mikor kerítsünk sort a muskátli metszésére? 

A metszésnek három formája ismert, ezért nem is lehet pontos időpontot mondani. Az egyik módszer esetében tavasszal kell metszenünk, a másik esetében viszont ősszel, nézzük inkább, melyik az a három típus és mit kell tudni róla! 

A muskátli metszése – Teleltetés utáni metszés 

A muskátli teleltetésével korábbi írásomban foglalkoztam bővebben, így most csak a teleltetés utáni időszakra térek ki. Teleltetés után, kora tavasszal kell elvégeznünk a metszést – az összes barna, elszáradt, beteg, elhalt növényi részt távolítsuk el. Az egészséges szárrészeket arról lehet felismerni, hogy kemények, ha két oldalt összenyomjuk (ezt óvatosan tegyük meg). Teleltetés során a muskátli fel szokott nyúlni, ezért, ha azt szeretnénk elérni, hogy kevésbé legyen fás, akkor egyharmad részben vágjuk vissza – ilyenkor különösen a már fásodásnak indult szárak igénylik a metszést. 

A muskátli metszése – A zöldlombos muskátlit is metszeni kell

Ha szerencsések vagyunk, át tudjuk teleltetni a muskátlit olyan helyen, ahol nem merül téli álomba, tehát végig megmarad a zöldlombos állapota. Ilyen esetben érdemes ősszel elvégeznünk a metszést, még azelőtt, hogy eltennénk téli helyére. Vágjuk vissza egyharmad részben vagy a felére, leginkább a megnyúlt, fásodó részerke összpontosítsunk. 

A muskátli metszése – Csipegessük vissza a muskátlinkat

Visszacsípéssel elérhetjük, hogy a muskátlink kompakt, tömött, bokros megjelenésű legyen. A visszacsípés előnye, hogy elvégezhetjük frissen vásárolt és átteleltetett növény esetében is – az viszont fontos, hogy tavasszal kerítsünk sort a műveletre. Metszés során a hajtások negyedét-felét távolítsuk el, ezzel ösztönözzük a növényt arra, hogy több oldalhajtást hozzon létre, ezáltal lesz elágazóbb, bokrosabb. Remélem, hogy tudtam segíteni nektek a muskátli metszésével kapcsolatban, végezzétek el a szükséges műveleteket még idén, és ne felejtsetek el szavazni sem! 

Mennyire tetszett a muskátli metszéséről szóló cikkünk?

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-05-17

Itt az idő: kötözd le a szőlőt, hogy bőséges termésed legyen az idén!

Közeledik a nyár, így itt az idő a szőlő lekötözésére. Megmutatjuk a legfontosabb lépéseket, amivel elérheted, hogy idén neked is bőséges termésed legyen!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-04-24

A növényeid sorra pusztulnak a kertben? EZ a bogár lehet az oka!

Ne hagyd, hogy a kártevők pusztítsák el a kerted! Ismerd meg a kerti növényeket pusztító rettegett bogarat, és fedezd fel, hogyan mentheted meg a növényeidet!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-05-16

Élesztős trükk a szuper palántákhoz: dobd fel a növényeidet ezzel a titkos hozzávalóval!

Dobd fel növényeidet egy titkos hozzávalóval! Az imént egy ilyen trükköt sikerült nekünk is megtudnunk: mutatjuk az élesztős tippet a szuper palántákhoz!

2024-05-17

Júniusi kertészkedés: Tippek mit érdemes ültetni nyáron!

Tippek és ötletek, hogy a te kerted is pompázzon egész nyáron. Cikkünkben megmutatjuk, milyen növényeket érdemes ültetni júniusban a gyönyörű nyári kertért!

2024-05-16

Hortenzia nyári ápolása – a kertész tippjei, amivel kétszer annyi virágot hoz a hortenziád

A hortenzia neked is a kedvenc virágod? Most egy kertész tippjét hoztuk el neked a hortenzia megfelelő nyári ápolásához, ami kétszer annyi virágot fog hozni.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

90/2008. (VII. 18.) FVM rendelet

A talajvédelmi terv készítésének részletes szabályairól. A termõföld védelmérõl... Tovább

59/2006. (VIII. 14.) FVM-EüM-SZMM együttes rendelet

a természetes ásványvíz, a forrásvíz, az ivóvíz, az ásványi anyaggal dúsított ivóvíz... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem