Korábbi cikkünkben bemutattuk a kutyák mancsának felépítését, mellyel jó, ha minden gazdi tisztában van. Minden olyan embernek aki megosztja otthonát egy házi állattal érdemes tisztában lennie kedvence felépítésével, legalább alapvető szinten.
Előző cikkünket IDE kattintva elolvashatjátok és megismerkedhettek a kutyák lábainak felépítésével. Most azonban tovább folytatjuk a kutyák lábaival és megnézzük, hogyan is kell őket megfelelően ápolni, hogy egy életen át jól szolgálhassa kedvencünket és miket kell figyelembe venni az egyek fajtáknál.
Számít a méret és az alak is
Ugyan nálunk, embereknél szinte teljesen mindegy kinek mekkora a lába, mivel a cipővásárlás nehézségi szintjén kívül mást igazán nem befolyásol, de a kutyáknál nagyon is számít. Az egyes kutyafajták lábméretei eltérőek egymástól és nem is ok nélkül. A kutyák melyeknek viszonylag nagyobb méretű, úgynevezett nyúllábuk van, általában véve megfigyelhető, hogy hideg éghajlatú területről származnak. Ennek oka az, hogy így sokkal nagyobb felületük ér a fagyott talajhoz, legyen az vastag hó vagy fagyott jég, így sokkal könnyebben tudnak rajta mozogni. Ha megnézünk például egy husky és egy hasonló méretű, mondjuk egy border collie fajtájú kutya mancsát jól megfigyelhető, hogy a husky-nak sokkal nagyobb méretű, már-már medve mancshoz hasonlító mancsai leszek a border collie-éhoz képest, hiszen a két kutya fajtának teljesen más éghajlatú eredeti, származási országa.
Habár mindkét fajtánál igazi munkakutyáról beszélünk, míg a bordereknek sokkal ruganyosabb lábuk és kisebb egyenesebb mancsuk van, addig a husky-k mancsa alkalmazkodott a jeges tundra éghajlathoz, és munkájuknak megfelelően olyan mancsuk alakult ki az évszázadok során mely lehetővé teszi számukra, hogy gyorsan és egyenletesen mozogjanak a jeges talajon csúszás nélkül.
Ugyan ennyire látványos, ha egy kutyának úszóhártyái vannak, akár egy kacsának. Ezt a tulajdonságot sokszor megmosolyogjuk, azonban ennek szintén evolúciós okai vannak. Azon kutya fajtáknál, melyek a vízben való munkára lettek kitenyésztve, azoknak rendkívül hasznos az ilyen mancs. Az ujjaikon lévő talppárnák között tapintható úszóhártya köti össze a kutya mancsát, melyek egy az egyben ugyan úgy működnek, mint ahogy a kacsák talpán lévő úszóhártya, habár ezek nem annyira erőteljesek. Ilyen fajták például az Újfundlandi, a Spánielek és a Portugál vizikutya.
Most ejtsünk néhány szót a mancsápolásról is!
A híres kukoricás csipsz illat
Nagyon sok kutya tulajdonos számolt már be arról, hogy amikor megszagolták kutyáik mancsát olyan volt mintha nachost szagolgatnának. Ezt a jellegzetes illatot valójában egy baktérium okozza a kutya mancsán, melyet pseudomonasnak hívnak. Ez a baktérium lényegében az egész világban megtalálható, növényeken, a földben, de még a felhőkben és a hókristályokban is, így nem kell feltétlen egyből megijednünk ettől.
A pseudomonas az erjedő gyümölcsökön is megtelepszik, emiatt szoktuk az erjedésnek induló gyümölcsök szagát sokkal édeskésebbnek érezni. A baktérium egy erjedés közben az élesztőhöz hasonló szagot áraszt, amit mi emberek sokszor összekeverünk a kenyér és így a csipsz illatával. Ha egy kissé érezzük csak ezt a jellegzetes szagot, még nem kell megijednünk, azonban ha a szag egyre erősebbé válik érdemes odafigyelnünk kutyánk mancsának tisztítására, mivel ha elhanyagoljuk, komoly gondokat is tud okozni.