A méz mellett a méhek másik értékes kincse, a méhviasz, aminek számos jótékony felhasználási módszere létezik. A következőkben erről tudhatsz meg többet!
Mi az a méhviasz?
A méhviaszt a méhek a lépek építésénél használják, amit saját váladékaikból állítanak elő. Ez az anyag egy viaszos anyag, ami nagyon rugalmas, és teljesen vízlepergető hatású. Éppen emiatt a tulajdonsága miatt rengeteg felhasználási módszere létezik.
Hogyan állítják elő a méhviaszt?
A méhviaszt csakis a méhek képesek előállítani, így ez egy 100%-ban természetes anyag. A méhviaszt a méhek apró pelyhek formájában választják le saját potrohuk hasi oldalán lévő mirigyekből. A méhviasz ekkor még teljesen átlátszó színű. Ezután a méhek rágással képlékennyé teszik a méhviaszt, így fehér színűvé válik. A méhviasz végső sárgás, barnás színét a pollenben található olajok és a propolisz miatt kapja.
A háziméhek a méhviaszt a lép építőanyagaként alkalmazzák, így ebben tárolják a mézet, a pollent, illetve utódaikat is itt nevelik fel. A méhviasz előállítása miatt a méhek nyolcszor annyi méhet használnak el. Sőt, egyes becslések szerint 1 kilogramm méhviasz előállításához 530 000 kilométert is képesek repülni.
Érdekesség, hogy 1 gramm méhviasz előállításához körülbelül 1100 darab méhviasz-pehelyre van szükség, hiszen egy méhviasz-pehely 3mm széle és 0,1 mm vastag.
A méhviasz felhasználása
A méhviasz felhasználása előtt általában megtisztítják, amit forró vízzel tesznek meg. Természetesen a méhviasz felhasználási körülményeihez mérten dolgozzák még fel, hogy minél tisztább állagot kapjanak. A méhviaszt széles körben alkalmazzák, hiszen számos jótékony hatással és előnnyel rendelkezik. Többek között gyertyakészítésre, kozmetikumok gyártására és gyógyszerek előállítására is használják, de fényesítő anyagként és modellező viaszként egyaránt.