Minden, amit tudni kell a májusi orgona gondozásáról, az orgona neveléséről

Hamarosan virágzik a tavasz egyik legszebb növénye, a májusi orgona!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE., NA
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

A májusi orgona mindenki kedvence, ezt bizton merem állítani, csodálatosan szép, szenzációs az illata és mindenhol megtalálható, amerre csak utunk visz. A következő cikkben megismerheted te is jobban az orgonát, történetét, gondozását, nevelését, illetve felhasználását mutatjuk be nektek.

Hamarosan virágzik a tavasz egyik legszebb növénye, a májusi orgona!

Az orgona története

A közönséges orgona vagy májusi orgona (Syringa vulgaris) az olajfafélék (Oleaceae) családjába tartozó faj. A Balkánon őshonos fajt először a törökök ültették kertekbe, tőlük került a keresztény Európába. Török nevéből (Leilak) származik a lila szín neve sok európai nyelvben. Rengetegszer emlegették már a tavasz illetve a szerelem igazi szimbólumaként, azonban mára már kezdenek eltűnni a telt virágú, nagyon különleges színű orgonák, helyüket egyre inkább veszik át a laza bugájú, halványlila virágú növények, amik sarjról növő bokrok.


Egy régi história szerint Syrinx a kecskelábú és kecskeszarvú pásztoristen elől menekült, amikor is ijedtében egy karcsú nádszállá változott. Pán, a pásztoristen ebbőla  nádszálból készítette el sípsorát, sokan nem tudják, de tavasszal hasonló sípokat lehet készíteni az orgona vesszőiből is. Sokak szerint innen származhat a magyar orgona név, mely ugyebár a templomi orgona sípjaira utalhat.


Szerinted is őshonos az orgona?


Ha megkérdeznénk 100 embert, biztosan 99 azt mondaná, hogy a májusi orgona őshonos Magyarországon, pedig nem így van. Kutatások szerint a Balkán-félszigetről származik, ezután pedig Törökországban is megjelent. A XVI. századig nem is figyeltek fel rá nagyon a kutatók, először 1589-ben virágzott a török szultán udvarából hozott orgona Busbecq követ bécsi kertjében.


Virágkorát az 1800-as évek elején élte, ekkor számos faja vált világhíressé, szinte minden kertben megtalálható volt, manapság kezdi visszanyerni régi pompáját, szinte mindenki ültetget otthon, vagy éppen a főutak mentén is sokat találhatunk. A következő oldalon elmondok nektek mindent az orgona termesztéséről, szaporításáról, gondozásáról, és még egy nagyon szuper receptet is megosztok veletek, amit érdemes lesz majd kipróbálnotok, lapozzatok egyet mindenképp!

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

hízó marha viselkedése

a hízó marha viselkedésenek ismerete nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a környezeti feltételeket... Tovább

igazságügyi állatorvostan

az állatorvos-tudomány ismereteit bizonyos jogi ismeretekkel ötvöző tudományág, amely azt... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Növénytermesztés Növényvédelem