Kukorica termesztése, kukorica termesztése kiskertben, kukorica termesztése nagy területen

A kukorica termesztése, kukorica termesztés Magyarországon

Dr. Máté András,GE.
hirdetes
Kukorica termesztése - Szakértő tanácsok a kukorica termesztéséhez

Kukorica termesztése

Kukorica termesztése – Hibridek

Minden hibrid nevében ill. leírásában találkozunk az „SC", „MSC", „TC", „DC" jelzésekkel, amelyeknek jelentése a hibridelőállítás módszerére, a hibridek genetikai jellemzőire utal. Mindezeknek azonban gyakorlati jelentőségük is van. Az „SC" hibridek vetőmagjának ára viszonylag drágább, de általában jobb a termőképességük, viszont jobb környezeti feltételeket igényelnek. A „DC" hibridek vetőmagja olcsóbb, bár általában termőképességük is szerényebb, de jobb az alkalmazkodóképességük. A „TC" hibridek tulajdonságai általában a két előző csoport közé tehetők. A hibridek kiválasztásánál szükséges annak mérlegelése is, hogy a környezeti feltételek melyik típusú (vonalszámú) hibrid termesztésének kedveznek.

A termesztendő hibrid kiválasztását követően a vetendő mag mennyiségét kell meghatározni. Gyakorta tapasztalatom még napjainkban is, hogy a termesztők egy része kg-ban gondolkodik. Ez a szemlélet még a búzatermesztésben is hibás, pedig ott lényegesen kevesebb a különbség a vetőmagvak méretében, tömegében. Egy SC, vagy egy DC hibridkukorica vetőmag méretében, ezerszemtömegében azonban 150-180%-os különbség is lehet. A vetendő mag meghatározásánál ezért csak csíraszám/ha mértékegységben szabad gondolkodni. A döntést viszont sok tényező módosítja. Általában FAO szám alapján szokásos javaslatot tenni a csíraszámra. Ezek szerint pl. az igen korai éréscsoportban 65-75 ezer, a korai érésben 60-70 ezer, a középérésű csoportban 55-65 ezer csíraszám javaslata az általános. Azonban ebből is látható, hogy az ajánlatok túlságosan tág határok között mozognak. Ezért a csíraszám optimalizáláshoz további szempontokat is figyelembe kell venni.

hirdetes
hirdetes

Ilyen módosító tényező pl. a hibridek vetési csíraszámra vonatkozó jelleggörbéje, ami azt mutatja, hogy milyen vetési sűrűség eredményezi a legnagyobb termőképességet. A görbe azt is mutatja, hogy az ettől kevesebb, illetve több csíraszám milyen mértékben csökkenti a termést. Jó lenne, ha a termesztők ismernék és hasznosítanák a jelleggörbék tanulságait, hiszen csupán a tőszám optimalizálásával többletráfordítás nélkül, esetleg vetőmagcsökkentéssel növelni lehet a hozamot. Sajnos gyakran tapasztalni lehet, hogy egy-egy vetőgép azonos beállítással a legkülönbözőbb hibridek egész sorát veti el a térségben. Természetesen sok egyéb tényezőtől is függ még a csíraszám értéke, többek között a talajtani, éghajlati és tápanyagellátottsági körülményektől is.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-10-11

A nemes babér gondozása a kezdetektől: babérlevél otthoni termesztése

A nemes babér (Laurus nobilis) nem csak fűszernövényként ismert, hanem dísznövényként is kedvelt a kertben és a lakásban. Ismerd meg ezt a fűszeres csodát!

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-03

Itt az almamoly következő generációja - küzdjünk most bio módszerekkel

Itt az almamoly kártevő következő generációja, így érdemes bio megoldásokkal védekezzünk a kártevő ellen, megőrizve az alma egészségét, a termés minőségét.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-10-23

A tűzvirágfa: egy madagaszkári csoda, ami pillanatok alatt megnő

A tűzvirágfa egy egzotikus kincs, gyors növekedésével és káprázatos, lángoló virágaival lenyűgöző dísze lehet kertünknek. Ismerd meg te is lángfa szépségét!

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

anyagnorma

az anyag mennyiségi előírása, amely egységnyi termék előállítása alatt felhasználható.... Tovább

fluldizációs szárítás

a szemes termények szárításának egyik módja. A szárításra kerülő anyagot lyukacsos... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem