A kezdő kertészek 8 leggyakoribb hibája (és elkerülésük)

hirdetes

Így kerüld el a kezdő kertészek 8 szarvashibáját

MCS, ZH
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

A kertészkedés első nekifutásra komoly kihívásnak bizonyulhat, főleg, ha az ember nem készül fel kellően azokra a buktatókra, amik lépten-nyomon leselkednek a zöldfülű kertészekre.

Kezdő kertészek hibái

Az alábbiakban ehhez szeretnénk néhány tanácsot kínálni – felsoroljuk azokat a kertészkedési szarvashibákat, amikbe a legtöbb kezdő beleszalad, és eláruljuk azt is, hogy hogyan kerülheted el őket. Kezdjük is!

1. Nem figyelsz oda a környezetedre

Ahogyan otthonodat, úgy kertedet sem érdemes olyan helyre építeni, ahol a körülmények nem felelnek meg az ültetésre szánt növények számára. A kerted sikereit meghatározó egyik legfontosabb tényező, hogy egy-egy ágyás hány órányi, és milyen jellegű napfényt kap az év során. Hiába ültetsz kedvenc virágaidból, ha az adott növény nem érzi jól magát kertedben.

Hogyan kerüld el: Figyeld meg, hogy hol és mennyi napfény éri a kertet

hirdetes

Készíts egy egyszerű, de átlátható térképet kertedről, és jelöld be rajta, hogy egy nap átlagosan hány órányi napfény éri az egyes területeket. Ez után könnyebben össze tudod majd válogatni azokat a növényeket, amelyeknek több vagy kevesebb napsütötte órára van szükségük.

Amikor a különböző növényeket kutatgatod, az alábbi kifejezésekkel találkozhatsz napigényüket illetően:

  • Teljesen/mindig napos: Naponta legalább 6 óra közvetlen napfény
  • Részben napos: Naponta legalább 3-6 óra közvetlen napfény (lehetőleg reggel és kora délután)
  • Félárnyékos: Naponta legalább 3-6 óra közvetlen napfény (a nap középső részében árnyékos védelemmel)
  • hirdetes
  • Teljesen árnyékos: Naponta kevesebb, mint 3 óra közvetlen napfény (a maradék órákban pedig szűrt fény)

2. Csak egynyáriakat ültetsz

Az egynyáriak remekül mutatnak, és akár hasznosak is lehetnek ezért sokan szinte csak ilyen kérészéletű növényeket ültetnek kertjükbe. Na persze, ezek a hideg beálltával végérvényesen elpusztulnak, és a következő évben teljesen újra be kell ültetned majd utánuk a kertedet, hogy bármi megteremjen benne.

Hogyan kerüld el: Ültess évelőket is

Az évelő növényeknek néha több évre is szükségük van, hogy termékenyre és mutatósra nőjenek, de kellő türelemmel hosszútávon is hasznosnak bizonyulnak majd kertedben.

3. Nem figyelsz a talajra

A talaj szó szerint minden kert alapja. Ha nem tudod, hogy kerted milyen összetételű talajjal rendelkezik, akkor lényegében csak vaktában ültetsz majd bele növényeket, és reméled, hogy jól érzik benne magukat.

Hogyan kerüld el: Teszteld le kerted talaját

Először is ki kell derítened, hogy kerted talaja agyagos, homokos, vályogos, vagy ezek valamilyen keveréke. A talaj összetétele és pH-értéke többféle módszerrel is javítható. A vályogos talaj (gazdag, porhanyós talaj, ami üledék és agyag nagyjából egyenlő arányú keveréke) például kiegészíthető némi levágott fűvel, míg az erősen agyagos talajban sok organikus anyagra van szükség.

Ha kerted talaja rendkívül rossz minőségű, akkor a legegyszerűbb megoldás emelt ágyásokat kialakítani rajta.

4. Nem teszel különbséget a komposzt és a trágya között

A komposzt olyan organikus anyag, ami kellően lebomlott, hogy könnyedén felszívódhasson a talajban, és a növények hozzájuthassanak abból. Általában kerti és konyhai szerves maradékokból készül. A trágya ezzel szemben állatok ürüléke, illetve léteznek műtrágyák is, amelyek hasonló célokat szolgálnak: gazdagítják a talaj szerves összetételét.

Hogyan kerüld el: Tudd, hogy mire van szüksége kerted talajának

Mind a trágyák, mind pedig a komposzt hasznos tápanyagokat kínálnak a növények számára, azonban nem mindegy, hogy mikor mivel „eteted” kertedet. Ha például egy ágyásnak nitrogénre van szüksége, akkor a műtrágya a legjobb megoldás. Az agyonhasznált talajt komposzttal érdemes újratölteni, és így tovább.

5. Túl sok pénzt költesz kertedre

A kezdő kertészek előszeretettel vásárolgatnak mindenféle hasznos(nak tűnő) eszközt és szert a gazdaboltokban, de a költségek hamar összeadódhatnak. Némi odafigyeléssel, és furfangos alternatívákkal azonban rengeteg pénzt spórolhatsz.

Hogyan kerüld el: Találj olcsóbb megoldásokat

Sokat spórolhatsz például, ha saját szerves (kerti és konyhai) maradékokból készítesz magadnak komposztot a kertedben. Ezen kívül ne félj segítséget kérni szomszédjaitól és barátaidtól, ha szükséged van valamire. Néhány olcsón beszerezhető raklapból remek emelt ágyások készíthetők, és így tovább.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-09-19

Klímával fűtesz? - Ilyen hatással lesz a szobanövényekre!

A klímaberendezések hajlamosak kiszárítani a levegőt, ami negatívan befolyásolhatja a szobanövényeket. A száraz levegő stresszt okozhat a növényeknek.

2023-09-19

Termesszünk dísztököt, hogy tudjunk mivel dekorálni a szezon alatt!

Az őszi időszak egy igazi ajándék a kertészek és a dekoráció kedvelői számára. Ebben az időszakban megjelennek az aranyszínű falevelek, a melegítő teák és a színpompás dísztökök.

2023-09-19

A Balaton-felvidék 5 mesés kirándulóhelye, amely ősszel is elkápráztat

Ha beköszönt az ősz akkor én személy szerint, imádom felfedezni a Balatont, a friss levegő és őszi illat, ami ilyenkor az erdőkben és a hegyekben érződik, mind-mind magával ragad

2023-09-18

Népszerű világsztár bor hódít Magyarországon: Ez a bor lett a magyarok kedvence 2023-ban

Világszerte is népszerűségnek örvend a frissessége, az illat- és ízvilága, valamint az ételekkel való kiváló harmonizálása mind hozzájárultak elterjedéséhez.

2023-09-19

Már csak két hétvége van a szeptemberből - De még mindig jobbnál-jobb programok várnak a Balatonnál!

A Balaton környéke továbbra is pezsgő élettel teli és jobbnál-jobb programok várnak szeptember utolsó két hétvégéjén is. Koncertek, falunapok, gasztronómiai fesztiválok és szüreti mulatságok

2023-09-21

Szeptember végi metszés: meggy- és cseresznyefa metszése szakszerűen

Szeptember végén metszd meg a cseresznyefádat és a meggyfádat is, a cikkben megmutatom, hogyan kezdj neki és elmagyarázom miért szeptemberben csináld a metszést!

2023-09-22

Ezek a legkedveltebb őszi dísznövények: októberig ültesd el őket!

Az ősz beköszöntével eljön az idő, amikor kertünkben is megjelennek az őszi színek, ezekkel a virágokkal könnyen varázsolhatunk kertünkbe egy kis különlegességet.

2023-09-21

Vesd el szeptemberben a sóskát, spenótot: tavasszal már ehetsz is belőlük!

Ha már tavasszal a kertedből szeretnéd szedni a friss és zamatos sóska és spenót leveleket, akkor szeptemberben ideje elvetned, mutatom, hogyan fogj neki te is!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

genom

az élő szervezet genetikai információinak összessége, az adott fajra jellemző genkészlet. Az... Tovább

vérfoltos tojás

Ha a tojásképződéskor ( a petefészekben a tüszőhám felrdepedésekor) vérzés lép fel,akkor... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert kert Kertészet Mezőgazdaság Növénytermesztés