86/2006. (XII. 23.) FVM rendelet , géntechnológiai tevékenység, 1998. évi XXVII. törvény, növények, ökológiai gazdálkodás, termesztési engedély iránti kérelem, pufferzóna, ellenõrzés

86/2006. (XII. 23.) FVM rendelet

hirdetes

A géntechnológiai tevékenységrõl szóló 1998. évi XXVII. törvény (a továbbiakban: Törvény) 34. §-ának (11) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a környezetvédelmi és vízügyi miniszterrel egyetértésben - a következõket rendelem el:


A rendelet alkalmazási köre
1. § E rendeletet a géntechnológiával módosított növények és a hagyományos módon, valamint az ökológiai gazdálkodással termesztett növények adott térségben egymás mellett folytatott termesztésére (a továbbiakban: egymás melletti termesztés), az azzal kapcsolatos raktározásra, szállításra és a géntechnológiával módosított növények vetõmagjának forgalmazására kell alkalmazni.

A termesztési engedély iránti kérelem
2. § (1) A termesztési engedély beszerzése érdekében az 1. számú melléklet szerinti kérelmet (a továbbiakban: kérelem) kell a termesztési hatósághoz benyújtani.
(2) A kérelemhez mellékletként csatolni kell a Mezõgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal által kiállított külön jogszabály szerinti egyedi blokktérképeket.
(3) Ha a Törvény 21/B. § (3) bekezdése szerint több termelõ közösen kíván kérelmet benyújtani a termesztési hatósághoz, akkor az 1. számú melléklet szerinti kérelmet mindegyiküknek külön-külön kell kitölteni a saját használatban lévõ földterületük vonatkozásában, és az így kitöltött kérelmeket együttesen nyújtják be.

Az egymás melletti termesztéssel kapcsolatos ismeretek megszerzése
3. § (1) Az egymás melletti termesztéshez szükséges ismeretek megszerzésére vonatkozó, a Törvény 21/B. § (2) bekezdésében meghatározott kötelezettség teljesítése érdekében annak, aki géntechnológiával módosított növényt kíván termeszteni, vagy az általa alkalmazott személynek (a továbbiakban: termesztési referens) részt kell vennie az egymás melletti termesztésre vonatkozó államilag elismert szakképesítést (a továbbiakban: szakképesítés) nyújtó oktatáson. A termesztési engedély feltételeként meghatározott ismeretek megszerzését a kérelmezõ azzal igazolja, hogy a termesztési engedély iránti kérelemhez csatolja saját vagy a termesztési referensnek a szakképesítésrõl szóló bizonyítványát.
(2) Az Európai Unió más tagállamaiban szerzett, egymás melletti termesztésre vonatkozó képesítést igazoló bizonyítványok abban az esetben ismerhetõek el, ha a géntechnológiával módosított növényt termelõ, illetve a termesztési referens a külön jogszabály szerinti szakmai és vizsgakövetelményekhez igazodó különbözeti vizsgán megfelelt, amelyet okirattal igazol.
(3) Az (1) bekezdés szerinti képzés elvégzését követõen a géntechnológiával módosított növényt termelõnek, illetve a termesztési referensnek ötévenként kötelezõ továbbképzésen kell részt vennie.

Pufferzóna mértékének meghatározása és a termesztés egyéb feltételei
4. § (1) A Törvény 2. §-ának q) pontja szerinti pufferzóna minimális mértékét a 2. számú mellékletben foglalt táblázat tartalmazza.
(2) A termesztési hatóság a termesztési engedélyt, illetve a Törvény 21/B. §-ának (7) és (8) bekezdése szerinti esetben a szakhatóság az állásfoglalását az alábbi termesztést befolyásoló adottságok alapján adja meg:
a) a faj- és fajtaspecifikus átporzódás tekintetében (a termeszteni kívánt géntechnológiával módosított növényhez taxonómiailag közel vagy távol álló fajok/fajták találhatók-e a parcella közelében),
b) hasznosítási cél,
c) tenyészidõszak,
d) szaporodásbiológiai jellemzõk; interspecifikus keresztezõdésre való hajlam a parcellát övezõ nem géntechnológiával módosított rokon fajokkal,
e) térségi adottságok:
1. a termeszteni kívánt géntechnológiával módosított növényfaj, illetve fajta elterjedtsége, nem géntechnológiával módosított növényhez viszonyított termõterülete az adott térségben,
2. a parcella formája és mérete (az adott térségben jellemzõ parcellákhoz képest),
3. az adott térség jellemzõ klimatikus feltételei,
4. az adott térségre jellemzõ domborzati viszonyok,
5. a megporzást és a pollen közvetítette génáramlást befolyásoló tényezõk,
6. védett természeti területektõl, érzékeny természeti területektõl, illetve NATURA 2000 területektõl való távolság.
(3) A termesztési engedély kiadásához szükséges hozzájárulás- és nyilatkozat-mintákat a 3. számú melléklet tartalmazza. A hozzájárulást és a nyilatkozatot tulajdonosonként, illetve földhasználónként kell kitölteni.
5. § (1) A termesztési engedéllyel rendelkezõ termelõ köteles betartani a géntechnológiával módosított növények termesztéséhez kapcsolódó következõ elõírásokat:
a) szükség szerint megfelelõ vetésforgó rendszerek alkalmazása,
b) a termelési ciklusnak a szomszédos termelõkkel történõ összehangolása,
c) a termesztési ciklust követõ évben, illetve években az árvakelések ellenõrzése és - a következõ vetésekre figyelemmel gazdasági kárt okozó esetekben - megszüntetése,
d) a termelõ használatában lévõ parcellát szegélyezõ utak, szegélyek, árkok, szérûk, tárolók környezetének, szegélyének tisztán tartása, ápolása,
e) a hagyományos módon, az ökológiai gazdálkodással elõállított és a géntechnológiával módosított termények keveredésének megakadályozása érdekében a géntechnológiával módosított növények termesztése és betakarítása során a munkagépeket és egyéb felhasznált munkaeszközöket tisztán kell tartani, így különösen gondoskodni kell a munkaeszközöknek a géntechnológiával módosított terményekkel végzett munkamûveleteket követõ tisztításáról és a tisztítási hulladék megsemmisítésérõl.
(2) A termelõ, illetve a raktározási és szállítási tevékenységet végzõ köteles
a) a géntechnológiával módosított termények raktározása esetén a más terményekkel, termékekkel történõ keveredést megakadályozni, így elvégezni különösen a más terményektõl való térbeli elkülönítést, valamint a géntechnológiával módosított termények tárolására használt raktárhelyiségek, tartályok és egyéb tárolók kiürülése után azok kitakarítását és a takarítási hulladék megsemmisítését,
b) géntechnológiával módosított termények szállítása esetén megakadályozni a veszteségeket, elpergést és a más termékekkel történõ keveredést, így elvégezni különösen a más termékektõl való térbeli elkülönítést, valamint a géntechnológiával módosított termények szállítására használt szállítóeszközöknek és tartályoknak a szállítást követõ kitakarítását és a takarítási hulladék megsemmisítését.
6. § (1) A termelõ a géntechnológiával módosított növény termesztésére vonatkozó elõírások teljesítésének ellenõrzése érdekében a mezõgazdasági parcellán végzett tevékenységekrõl a 4. számú melléklet szerinti termelési naplót köteles vezetni.
(2) A termelési naplóban rögzíteni kell a termelõ által a vetés, betakarítás, szállítás, tárolás során a keveredés megakadályozására tett intézkedéseket, így különösen az alkalmazott vetésforgót, az észlelt árvakelést, a gépek, berendezések, jármûvek, raktárak tisztítását.
(3) A raktározási és szállítási tevékenységet végzõnek nyilván kell tartania a géntechnológiával módosított termény raktározását, illetve szállítását, valamint az 5. § (2) bekezdése szerinti tevékenységet.
7. § A termelõ a termelési naplót, a raktározási és szállítási tevékenységet végzõ a 6. § (3) bekezdése szerinti nyilvántartásokat legalább 5 évig köteles õrizni, és azokat az ellenõrzés során az ellenõrzést végzõnek bemutatni.
8. § Amennyiben termesztési referenst alkalmaz a termelõ, a termesztési referens feladata elõsegíteni a géntechnológiával módosított, a hagyományos, valamint az ökológiailag elõállított mezõgazdasági termékek egymás mellett termesztésére vonatkozó jogszabályi rendelkezések, valamint az engedélyben foglalt elõírások termelõ általi betartását.

Ellenõrzés
9. § A törvény III. fejezetében foglalt elõírásokat a Mezõgazdasági Szakigazgatási Hivatal területi szervei ellenõrzik.

Záró rendelkezések
10. § Ez a rendelet a kihirdetését követõ 15. napon lép hatályba.
11. § A rendelet tervezetének a mûszaki szabványok és szabályok terén történõ információszolgáltatási eljárás megállapításáról szóló, a 98/48/EK irányelvvel módosított 98/34/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv 8-10. cikkében elõírt egyeztetése megtörtént.

Az Európai Unió jogának való megfelelés
12. § Ez a rendelet a géntechnológiával módosított élelmiszerekrõl és takarmányokról szóló, az Európai Parlament és a Tanács 2003. szeptember 22-i 1829/2003/EK rendelete 43. cikkének 2. pontja végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapítja meg.

hirdetes

címkék:
Kapcsolódó cikkek
A cseresznye metszése

A cseresznye szakszerű metszése

Háromféle metszésről fogok most beszélni nektek, de előre leszögezem, hogy nem kell megijedni egyiktől sem, egyszer kell megtanulni, és utána már simán fog menni minden. Nézzük...

Gyepszellőztetés ősszel - Hasznos tanácsok mindenkinek

Gyepszellőztetés ősszel

A gyepszellőztetésnek rendkívül nagy jelentősége van ősszel és tavasszal egyaránt, sokan azonban ezt a műveletet nem végzik el. Most megtudhatod, hogy miért ennyire fontos...

sóska és spenót vetése

Vesd el szeptemberben a sóskát, spenótot: tavasszal már ehetsz is belőlük!

Az őszi hónapok beköszöntével sok kertész hajlamos arra, hogy lemondjon a zöldségtermesztésről és az ágyásokat téli álomba küldje. Azonban van egy két olyan zöldség,...

gyeptelepítés ősszel

Kezdjük szeptemberben a gyeptelepítést: kövesd ezeket a lépéseket

Az ősz beköszöntével számos kertész és háztulajdonos a gyeptelepítésre gondol, mivel ilyenkor az időjárás kedvezőbb a gyepnövények gyökereinek kifejlődéséhez és...

őszi dísznövények ültetése

Ezek a legkedveltebb őszi dísznövények: októberig ültesd el őket!

Az ősz a természet varázslatos átváltozásának időszaka, amikor a fák levelei aranyszínűekké és vöröseké válnak, és a hűvös idő beköszöntével az emberek kerti...

Hegyi árnika

Érdekesség – Te tudtad, hogy ezeket a növényeket ennyiféleképpen fel lehet használni?

Szeretnél Te is egy sokoldalú, mind akár szépségápolási, akár gyógyászati szempontból is kihasználható kertet készíteni? Amennyiben valamelyikre egy határozott...

Petúnia

3 szuper ötlet – így legyen csodálatos petúniád

Szeretnéd Te is feldobni kertedet néhány remek, vidám növénnyel? Mostani cikkünkben akkor segítünk – ezzel a 3 ötlettel Te is csodálatos petúniákat nevelhetsz!

A dió 5 pozitív hatása

A dió 5 bizonyítottan pozitív hatása az egészségre

Sokan alábecsülik az egyik legnagyobb kincsét a világnak: a diónak rengeteg olyan egészségügyi előnye van, amit tudományosan is bizonyítottak. Nem csak a levegőbe beszélnek...

diófa metszése

Így távolítsd el a diófa elszáradt ágait szeptember végén

Az őszi hónapok beköszöntével számos kerti feladat vár ránk, és egyike ezeknek a diófa gondozása. A diófa, vagy más néven diószám, gyönyörű és hasznos növény a...

örökzöldek műtrágyázása

Mikor van szükség az örökzöldek trágyázására? – Így maradnak évről évre zöldek!

Bizony az örökzöldek is igényelnek törődést, bár kevesebbet, mint a többi növényeink, de ők sem maradnak maguktól örökké makulátlanul zöldek! Ha tudjuk, mikor kell...

Védekezz az örökzöldek téli barnulása ellen

Örökzöldek téli barnulása – Mi okozza, és hogyan előzhetjük meg időben?

Sajnos manapság egyre több levél érkezik szerkesztőségünkbe, melyekben arról panaszkodnak a kedves Olvasók, hogy barnulnak az örökzöldek a téli időszakban. Mostani cikkemet...

almaszüret

Beköszöntött az ősz: ezt kell tudnod az alma- és körteszüretről!

Az őszi hónapok beköszöntével elérkezik az alma- és körteszüret időszaka, amely mindig izgalmas és tevékenységekben gazdag időszakot jelent a kerttulajdonosok és...