Kertészkedés kezdőkenk

Kertészkedés kezdőknek – Lássuk az alapokat!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Mit kell tudni a kezdő kertészeknek

A magok megőrzése

Szóval mi lesz azzal a 6 palántával, amiket hagytál tovább nőni az ágyásodban? Amikor eléggé érettnek érzik magukat, és a hőmérséklet is elég magas, ezek a retkek virágokat hoznak majd. A szüretelést követően vegyél vissza e palánták öntözéséből heti 1 alkalomra, ha nem esik az eső, vagy csak akkor öntözd őket, ha a talaj felső 2,5 cm-e teljesen kiszáradt. Ez segíthet virágzásra és magtermelésre ösztönözni a retekeket.

Várd ki a megfelelő időpontot

A meleg vidékeken tavasszal ültetett retkeknek nagyjából 2 napra van szüksége, hogy magokat teremjenek, amik magtokokban jelennek meg a palántákon. Azokon a helyeken, ahol a nyarak hűvösebbek, ehhez jóval több időre lesz szükségük. Az ősszel ültetett retkeknek elképzelhető, hogy nem is lesz lehetőségük magokat teremniük, mielőtt beállna a téli hideg. Ha a megduzzadt magtokok hegye a száradás jeleit mutatja, akkor hamarosan készen áll majd a betakarításra.

Takarítsd be a magokat

Amikor a magtokok száradni kezdenek, levághatod őket a növényekről. Ez egy papírzacskóban szárítsd ki őket. Fontos, hogy legyen közöttük elég levegő, és ne nyomd össze a tokokat, különben bepenészesedhetnek. Ha nem hajlandók elkezdeni száradni a növényeken, akkor „nyersen” is levághatod a magtokokat, hogy aztán sauté sütéssel finomra süthesd őket.

Ha a magok megszáradtak a papírzacskóban, akkor nyomkodd össze őket az ujjaiddal a zacskóban, hogy a magok kipotyogjanak belőlük a zacskó aljára. Ha ez is kész, akkor vágd ki a zacskó egyik alsó sarkát, és öntsd ki rajta a magokat. A megmaradó száraz tokdarabkákat elválaszthatod a magoktól, de ezekkel együtt is elültetheted majd őket, tehát ne törd magad nagyon velük.

Kezdődhet minden elölről

A magok elvetésétől végül visszatértél a magokhoz, tehát amikor legközelebb ideálisaknak bizonyulnak a körülmények a retekek számára, akkor újra elültetheted majd őket.

Forrás: Fotó: Schutterstock

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-24

Ültess sarkantyúkát a zöldséges kertedbe és csoda történik

Ültess sarkantyúkát a veteményes kertedbe és valóban csoda fog történni, hiszen számos előnye van ennek a szuper kis növénynek, mutatjuk mik ezek pontosan!

2024-04-24

Ettől lesz garantáltan sikeres a magról történő növénytermesztés

Tippek a sikeres magról történő növénytermesztéshez: levegő, víz, fény. Fedezd fel a levegő, víz és fény fontosságát a magról történő növénytermesztéshez.

2024-04-24

Ültess májusban lila brokkolit, ami a zöldségeskerted királynője lesz

Ültess májusban lila brokkolit, ami a kerted királynője lesz, hiszen számos előnnyel rendelkezik, mutatjuk a legfontosabb infókat a lila brokkoliról, gyere!

2024-04-24

Elmondom miért termesztem a krumplit konténerben, ezután te is így fogod

Mutatunk egy spórolós titkot! Tudj meg te is mindent a konténeres krumpli termesztésről - élvezd a friss, otthon nőtt finomságot konténerben, mutatjuk a trükköt!

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-04-24

A növényeid sorra pusztulnak a kertben? EZ a bogár lehet az oka!

Ne hagyd, hogy a kártevők pusztítsák el a kerted! Ismerd meg a kerti növényeket pusztító rettegett bogarat, és fedezd fel, hogyan mentheted meg a növényeidet!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

irányított nevelés

az állatok fejlődését, növekedését kedvező irányban befolyásoló, a környezeti... Tovább

aktinomikózis (actinomycosis, sugárgomba-betegség)

a kórokozó baktérium, az Actinomyces bovis szm.-ban többnyire a száj nyálkahártyáján... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert kert