A kávétermesztés rejtelmei

Teljes kávétermesztési útmutató, hogy saját kávét termelhess!

Szélesi Ferenc
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

A kávé (Coffea) nem csak sokak kedvenc napindító itala, hanem a kávébabok forrásául szolgáló növény neve is egyben. Habár világszerte több mint 70 országban termesztik, eredeti lelőhelye Etiópia és Szudán. Nemrégiben Brazíliában is termeszteni kezdték, ahol rövid időn belől jelentős exportcikké vált. Találkozhatunk vele továbbá Ázsia, Afrika, Hawaii, Közép- és Dél-Amerika termőföldjein is. Ha mindig is szeretted volna kipróbálni, hogy milyen lehet saját kávédat iszogatni reggelente, akkor szerencséd van, a következő útmutatóban ugyanis megmutatjuk, hogy hogyan nevelheted és szüretelheted le házi termesztésű kávébabjaidat! Íme minden, amint egy kertésznek a kávé termesztéséről (és feldolgozásáról) tudnia érdemes!

Kávétermesztési kisokos

A kávé fajtái

A kávéfajtákat általánosságban két csoportra oszthatjuk: arabica (arab) és robusta (vagy magyarosítva „robuszta”). Ezeken kívül léteznek még a Liberica (libériai) és Excelsa kávék is, de ezek sokkal ritkábbak. A kávénak összesen több mint 120 változatát különböztetjük meg.

Arabica / arab kávé (Coffea arabica)

Házi kávétermesztéshez első sorban az arab kávét javasoljuk. Nem véletlenül épült köréjük egy egész ipar – az arab kávé megbízható, rengeteg minőségi és jellegzetes aromájú babot teremnek, amelyek karamellára, csokoládéra illetve diókra hasonlító édeskés ízt kínálnak. Az arab kávé egy mutatós növény, tele csillogó, mélyzöld levelekkel. Jól nő növénytartókban, így azok is sikeresen termeszthetik, akik a kávék számára nem ideális éghajlaton élnek. Az arab kávé akár 2 méter magasra is megnőhet, de növénytartóban némi metszéssel kordában lehet tartani. Az arab kávénak temérdek változata van – íme néhány az érdemesebbek közül!

Typica – Ez az arab kávé egyik eredeti változata – édes íze van és meglehetősen strapabíró is. A legtöbb arab kávét ezzel vagy a Bourbon változattal keresztezik.

Bourbon – A Bourbon kávéban a csokoládé és gyümölcsök ízét fedezheted fel. Hasonlóképpen a Typicához, ezzel is gyakran kereszteznek más arab kávékat.

Gesha – A Gesha arab kávé nemrégiben kezdett elterjedni, de már most nagy népszerűségnek örvend jellegzetes íze miatt, amit leginkább a jázminhoz, a lonchoz és a trópusi gyümölcsökhöz lehetne hasonlítani. Ha valamivel, akkor ezzel a ritka változattal kereshet némi extra pénzt házi kávéültetvényeddel.

Kona – A Kona kávét csak Hawaii-on termesztik iparszerűen. Könnyed, természetesen édeskés, mégis kissé fűszeres, diós íze van. Ez sem egy olcsó változat.

Maragogype – Az átlagnál nagyobb méretű babokat terem, vajszerű ízzel.

Pacamara – Ez az arab kávé törpe méretűre nő meg, mégis nagy babokat terem, rendkívül kiegyensúlyozott ízzel. Egyetlen komolyabb hátránya, hogy fogékony a betegségekre.

Villalobos – Ez a változat a gyengébb minőségű talajban is képes megmaradni, babjai pedig kiegyensúlyozott édes ízűek. 

Robusta / robuszta (Coffea robusta)

A találó elnevezésű robuszta egy robosztusabb, szívósabb kávé. Házi termesztésre nem igazán ajánlott, mert babjai sokkal keserűbbek, mint az arab kávéké – éppen ezért csak futólag említjük meg. Előnye, hogy jobban ellenáll a kártevőknek és a betegségeknek. A robuszta kávé babjai nagyjából kétszer annyi koffeint és feleannyi cukrot tartalmaznak, mint az arab kávéké. Ezen kívül szélsőségesebb hőmérsékleti viszonyokat és életkörülményeket is megtűrnek. A következő oldalon mindent elmondok a kávé termesztéséről, érdemes lapozni egyet!

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

borsó (kerti borsó, Pisum sativum L.)

a pillangósok családjába tartozik. 100—110 cm mélyen lehatoló gyökérzete 50—80 cm... Tovább

kukoricanövény-liszt

a teljes kukoricanövény (szár+levél+szem+csutka) viaszérésben (gabonák érési fokozatai)... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem