Hogyan és mikor kell műtrágyázni a kaméliát – Etesd helyesen ezeket a virágzó cserjéket ezekkel a szakértői tippekkel!

Hogyan és mikor kell műtrágyázni a kaméliát – Etesd helyesen ezeket a virágzó cserjéket ezekkel a szakértői tippekkel!

ZH
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A kaméliák az egyik legszebb cserjék lehetnek a kertedbe, persze csak akkor, ha megfelelően gondozod őket. Ebben a cikkekben összegyűjtöttünk egy olvasónk kérésére, hogy mikor van szüksége plusz tápanyagra, és hogy hogyan kell megfelelően műtrágyázni.

kamélia bokor

Hogyan és mikor műtrágyázzuk a Kaméliát?


K: Nemrég költöztem, és az új udvaromban egy kamélia cserje található. Soha nem volt még ilyenem, de nagyon szeretném, ha virágozna, mert gyönyörűek a virágai. Szükséges-e műtrágyázás, és ha igen, mi a legjobb módja ennek?

V: Milyen szerencsés kaméliát örökölni! – egy gyönyörű tavaszi virágzó cserjét, amely fajtától függően piros, fehér vagy rózsaszín virágzást biztosít. Trágyázásuk megerősítheti a növényeket és több virágzást ösztönözhet, de ezt a megfelelő módon, a megfelelő időben kell megtenni.

A KAMÉLIA MŰTRÁGYÁZÁSA


A kaméliák gondozása során az egyik legfontosabb dolog, amit észben kell tartani, az az, hogy kedvelik a savas körülményeket, ahogy az azáleák és a rododendronok is. „A krétás vagy lúgos talajokon nem képesek felvenni annyi vasat és mangánt, hogy a klorofill legyen, hogy leveleik zöldek maradjanak” – mondja kertészeti szakértőnk. Ennek eredményeként a lombozat sárgul – és gyakran a levelek is kisebbek. Ezért válasszunk erdei műtrágyát, hogy környezetük optimális legyen az egészséges növekedéshez.

Amikor a kaméliák öntözéséről van szó, ne feledjük, hogy a kemény csapvíz növeli a talaj lúgosságát. Ha olyan területen élünk, ahol ez megtalálható, sokkal jobb, ha befektetünk egy esővízgyűjtő hordóba, hogy lehetőség szerint felhasználhassuk a gyűjtött esővizet.

A kora tavaszi, jól rothadt komposzttal végzett talajtakarás szintén előnyös ezeknek a növényeknek – mondja Negus János kertész – bár arra figyelmeztet, hogy tartsuk távol a tövektől (ez rothadásához vezethet). Ez értékes tápanyagokkal gazdagítja a talajt, amikor lebomlik. Segít a talaj nedvességtartalmának fenntartásában is, ami megakadályozhatja a rügyek lehullását nyáron – magyarázza. A műtrágyázás előtt gereblyézzünk fel minden meglévő talajtakarót, majd cseréljük ki, szükség esetén töltsük fel.

MIKOR KELL A KAMÉLIÁT MŰTRÁGYÁZNI?


János szerint a kaméliák etetésére a legalkalmasabb időszak általában április környékén van – ilyenkor a virágzás elhalványul. Ez elősegíti a növények támogatását a virágzás befejezése után, mondja. Ha lassan felszabaduló műtrágyát használunk, nyár elején másodszor is kijuttathatjuk őket, hogy elősegítsük a következő évi virágok erős bimbófejlődését. A gyorsan felszabaduló műtrágyákat gyakrabban lehet kijuttatni a tenyészidőszak során – a konkrét útmutatásokért tekintsük meg a saját utasításait. Akárhogy is, július vége után ne etessük a kaméliákat – tanácsolja János.

Az agrároldal egyetért, és megjegyzi, hogy a kaméliák későbbi nyári trágyázása miként okozhatja a rügyek lehullását. Ennek az az oka, hogy serkenti a friss növekedés kitörését, amelyet aztán az őszi első fagyok károsíthatnak.


A műtrágyázás a kamélia karbantartásának egyszerű része, és elősegíti a fejlődésüket, mindaddig, amíg megfelelő időzítést kap, és az igényeiknek megfelelő takarmányt használunk. Ha pedig úgy döntünk, hogy egy cserepes típusú kaméliát is felveszünk a gyűjteményünkbe, a fenti tanács továbbra is érvényes.


 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-23

A legszebb őshonos, magyar virágok, amiktől egy oázis lesz a kerted

A magyar virágok gyönyörűek, mutatunk néhány őshonos fajtát, amiktől burjánzó kerted lesz. Ezektől az őshonos, magyar virágoktól egy igazi oázis lesz a kerted.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

A sok esőzés után a te kertedben is megjelent a közönséges gyíkfű? - Hasznosabb, mint gondolnád

Egy-egy nagyobb esőzés után gyakori, hogy a kertekben megjelenik a közönséges gyíkfű az apró, lilás-rózsaszínes virágaival. Ne gyomláld ki, nagyon hasznos!

2024-07-25

105 éve született Bálint gazda: emlékezzünk az ország kertészére örökzöld tanácsaival

Bálint gazda egy legendás kertész volt, akire néhány kedves szóval és kertészeti tanácsával is emlékezünk. Olvasd el a szőlő zöldmunkáiról szóló gondolatait.

2024-07-22

Kerti növények szaporítása egyszerűen! Nézd meg, hogyan!

A kerti növények szaporítása egy igazán örömteli feladat. Most mutatunk néhány hasznos információt, ami segít sikeresen szaporítani kedvenc növényeidet.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-06-28

A virágoskerted mindig gyönyörű lesz, ha ezeket az egyszerű módszereket alkalmazod

Bizonyára mindenki látott már olyan virágoskertet, aminek szépségétől leesett az álla. Most egy karnyújtásnyira vagy attól, hogy ez a kert a tiéd legyen.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

kukorica (tengeri, törökbúza, Zea mays L.)

a pázsitfüvek családjához tartozó, lágy szárú, egylaki, váltivarú, egynyári növény.... Tovább

foszfatidok

foszfort foszforsav (foszfatidsav) formájában tartalmazó lipidek egyik csoportja, részt vesznek... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Házi kert kert Kertészet Növénytermesztés virág