Hogyan és mikor kell műtrágyázni a kaméliát – Etesd helyesen ezeket a virágzó cserjéket ezekkel a szakértői tippekkel!

hirdetes

Hogyan és mikor kell műtrágyázni a kaméliát – Etesd helyesen ezeket a virágzó cserjéket ezekkel a szakértői tippekkel!

ZH
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A kaméliák az egyik legszebb cserjék lehetnek a kertedbe, persze csak akkor, ha megfelelően gondozod őket. Ebben a cikkekben összegyűjtöttünk egy olvasónk kérésére, hogy mikor van szüksége plusz tápanyagra, és hogy hogyan kell megfelelően műtrágyázni.

kamélia bokor

Hogyan és mikor műtrágyázzuk a Kaméliát?


K: Nemrég költöztem, és az új udvaromban egy kamélia cserje található. Soha nem volt még ilyenem, de nagyon szeretném, ha virágozna, mert gyönyörűek a virágai. Szükséges-e műtrágyázás, és ha igen, mi a legjobb módja ennek?

V: Milyen szerencsés kaméliát örökölni! – egy gyönyörű tavaszi virágzó cserjét, amely fajtától függően piros, fehér vagy rózsaszín virágzást biztosít. Trágyázásuk megerősítheti a növényeket és több virágzást ösztönözhet, de ezt a megfelelő módon, a megfelelő időben kell megtenni.

A KAMÉLIA MŰTRÁGYÁZÁSA


A kaméliák gondozása során az egyik legfontosabb dolog, amit észben kell tartani, az az, hogy kedvelik a savas körülményeket, ahogy az azáleák és a rododendronok is. „A krétás vagy lúgos talajokon nem képesek felvenni annyi vasat és mangánt, hogy a klorofill legyen, hogy leveleik zöldek maradjanak” – mondja kertészeti szakértőnk. Ennek eredményeként a lombozat sárgul – és gyakran a levelek is kisebbek. Ezért válasszunk erdei műtrágyát, hogy környezetük optimális legyen az egészséges növekedéshez.

hirdetes

Amikor a kaméliák öntözéséről van szó, ne feledjük, hogy a kemény csapvíz növeli a talaj lúgosságát. Ha olyan területen élünk, ahol ez megtalálható, sokkal jobb, ha befektetünk egy esővízgyűjtő hordóba, hogy lehetőség szerint felhasználhassuk a gyűjtött esővizet.

hirdetes

A kora tavaszi, jól rothadt komposzttal végzett talajtakarás szintén előnyös ezeknek a növényeknek – mondja Negus János kertész – bár arra figyelmeztet, hogy tartsuk távol a tövektől (ez rothadásához vezethet). Ez értékes tápanyagokkal gazdagítja a talajt, amikor lebomlik. Segít a talaj nedvességtartalmának fenntartásában is, ami megakadályozhatja a rügyek lehullását nyáron – magyarázza. A műtrágyázás előtt gereblyézzünk fel minden meglévő talajtakarót, majd cseréljük ki, szükség esetén töltsük fel.

MIKOR KELL A KAMÉLIÁT MŰTRÁGYÁZNI?


János szerint a kaméliák etetésére a legalkalmasabb időszak általában április környékén van – ilyenkor a virágzás elhalványul. Ez elősegíti a növények támogatását a virágzás befejezése után, mondja. Ha lassan felszabaduló műtrágyát használunk, nyár elején másodszor is kijuttathatjuk őket, hogy elősegítsük a következő évi virágok erős bimbófejlődését. A gyorsan felszabaduló műtrágyákat gyakrabban lehet kijuttatni a tenyészidőszak során – a konkrét útmutatásokért tekintsük meg a saját utasításait. Akárhogy is, július vége után ne etessük a kaméliákat – tanácsolja János.

Az agrároldal egyetért, és megjegyzi, hogy a kaméliák későbbi nyári trágyázása miként okozhatja a rügyek lehullását. Ennek az az oka, hogy serkenti a friss növekedés kitörését, amelyet aztán az őszi első fagyok károsíthatnak.


A műtrágyázás a kamélia karbantartásának egyszerű része, és elősegíti a fejlődésüket, mindaddig, amíg megfelelő időzítést kap, és az igényeiknek megfelelő takarmányt használunk. Ha pedig úgy döntünk, hogy egy cserepes típusú kaméliát is felveszünk a gyűjteményünkbe, a fenti tanács továbbra is érvényes.


 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-26

Tavaszi tuja mosás: 5 fontos lépés a betegségek elkerüléséhez

Fedezze fel az 5 legfontosabb lépést a tuják tavaszi ápolásához: így óvhatja meg növényeit a kártevőktől és betegségektől! Így egész évben egészségesek maradnak.

2024-03-25

Közösségi összefogással újul meg a Budai Arborétum

Az egykori Kertészeti Egyetem gyűjteményes kertjében megkezdődött a felújítási program, a MATE budai kampuszának otthont adó arborétum megtisztítása céljából.

2024-03-26

Ezzel a trükkel a levendulád jobban fog illatozni, mint valaha

Ha azt szeretnéd, hogy idén szebb és illatosabb legyen a levendulád, mint eddig bármikor, akkor ezt a tippet neked is érdemes követned, amit a kertészünk ajánl!

2024-03-26

Ültessünk kálát tavasszal, és gyönyörködjünk benne őszig!

Március végén vagy áprilisban ültessük el a csodálatos kála virágot, amiben, ha megfelelően gondozunk egészen őszig gyönyörködhetünk, mutatjuk, mi a trükkje neki!

2024-03-19

Vetés áprilisban: ezt az 5 zöldséget elültetheted áprilisban

Ne maradj le a tavaszi frissességéről! Ismerj meg 5 könnyen termeszthető zöldséget, amelyeket áprilisban vethetsz kezdő kertészként is. Tippek, tanácsok vetéshez.

2024-03-19

Így kell tavasszal megmetszeni a kerti hortenziát – szakértői tanácsok

A kerti hortenzia (Hydrangea macrophylla), nagylevelű hortenzia, metszésének célja az egészséges növekedés elősegítése, az elöregedett virágok eltávolítása.

2024-03-19

Így metszd meg a leandert, hogy sok virág legyen rajta

A leander tavaszi metszése az egyik legfontosabb feladat, ami ha jól csináljuk, elősegítheti a virágzást. Szakértői tippek a leander tavaszi metszéséhez!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

láz

a melegvérű állatok reakciója különféle, (ún. l.-keltő ingerekre (baktériumok és azok... Tovább

Lelenc Kutyamentõ Egyesület

Állatvédõ szervezet A 2003. év végén állatbarátokból verbuválódott csapatunk mára... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Házi kert kert Kertészet Növénytermesztés virág