Fagyöngy tudnivalók mindenkinek - ismerkedj meg vele Te is közelebbről

hirdetes

Az élősködő csodaszer – Tudnivalók a fagyöngyről

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Egy nagyon érdekes növénnyel ismerkedhettek most meg kicsit közelebbről, sokan átokként gondolnak rá, sokan viszont igazi csodaszert látnak benne. Nézzük, mi az igazság a fagyönggyel kapcsolatban! 

A jótékony fagyöngy

Röviden a fagyöngyről

A fehér fagyöngy (Viscum album) egész Európában elterjedt, Magyarországon is jól ismert fél élősködő, örökzöld növény, ami a szantálfafélék családjába tartozik. Leggyakoribb gazdanövényei között említhetjük az almafát, a nyárfát, a fűzfát, juharfát, fenyőfát illetve az akácfát is, e növények ágain képez gömbölyű, 60-100 centiméter átmérőjű bokrokat. Elmondható azonban, hogy szinte minden fafajon képes tanyát verni, de leginkább a puha szövetű fákat szereti. A tölgyfákat viszont soha nem támadják meg, ezeken egy hasonló élősködőt, a lombhullató, sárga bogyójú fakínt láthatjuk. 

Ágai rövidek, szerteágazók, ismételt álvillás elágazásúak, levelei általában zöldessárgák, bőrneműek, visszás tojásdad vagy keskeny lándzsás alakúak. Virága kétlaki, zöldessárga színű, 3-4-5 tagú bogernyőt alkot, márciusban, illetve áprilisban nyílik. Termése ragadós álbogyó, amely csak késő ősszel érik, elterjesztésében a legfőbb szerepet a madarak játsszák. 

hirdetes

Angolszász országokban a fagyöngyöt díszítésre szokták használni, nagyon tartós asztali-, illetve mennyezeti dísz lehet belőle. Érdekes tulajdonsága az is, hogy a kint felkötött fagyöngy sokkal tovább marad zöld és üde, mint a bent fellógatott csokor. 

hirdetes

Karl von Tubeuf, neves botanikus kissé cinikusan állapította meg a fagyöngyről, hogy semmi sem normális rajta. Ha kicsit jobban megvizsgáljuk a növényt, akkor rájövünk, hogy mennyire igaza van: a fagyöngynek számos különleges, ugyanakkor az általánostól teljes mértékben eltérő tulajdonsága van. Már az is furcsa, hogy a tavaszi vegetáció kezdetétől minden nap másképpen helyezkednek el a levelei és a hajtásai.

Fontos tudnunk, hogy a bogyói enyhén mérgezőek, allergiás tüneteket okoznak, de csak akkor károsítja az emberi szervezetet, ha nagymértékben fogyasztunk belőle. Most pedig nézzük, hogyan használják fel a gyógyászatban a fagyöngyöt, a következő oldalon folytatom! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-19

Így metszd meg a leandert, hogy sok virág legyen rajta

A leander tavaszi metszése az egyik legfontosabb feladat, ami ha jól csináljuk, elősegítheti a virágzást. Szakértői tippek a leander tavaszi metszéséhez!

2024-03-18

A paulowniákról (császárfáról) szakszerűen 2.rész

Ismerd meg a császárfa titkait Franczia Balázs szakértő vezetésével!A cikksorozat második részében, további izgalmas információk tárulnak eléd a Paulowniákról.

2024-03-04

Palántázás kisokos: fogadd meg a kertész tanácsait idén tavasszal

A tavasz a kertészkedés szezonja! A tél elmúltával a természet ébredezni kezd, a kertészek pedig elkezdik a magágykészítést és a palántanevelést. Palántázz így!

2024-03-05

Ezért szórd a hamut a rózsa és a levendula alá egy kertész szerint

Hamu a rózsák és levendulák alá? Igen! Egy kertész tanácsa a dúsabb virágzásért: fedezd fel te is, miért ennyire hasznos a hamu a rózsák, levendulák számára!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-01-10

Hasznos ötletek, javaslatok gazdálkodóknak Dr. Máté Andrástól

Cikksorozatunkban a SZIE Növénytermesztési Tanüzemének volt igazgató, Dr. Máté András oszt meg tippeket gazdálkodóknak. Ez a cikk a vetésekkel kapcsolatos.

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

árvakelés

a betakarítás folyamán kipergett magokból kelt növényállomány. Tovább

kemosterilánsok

azok a kémiai anyagok, amelyeknek alkalmazásával a kártevők utódokat létrehozó képessége... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek Növénytermesztés Növényvédelem