Minden, amit tudni érdemes a gyümölcsfák metszéséről

Nagyon hasznos szakértői tanácsok a gyümölcsfák tavaszi metszéséről!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Gyümölcsfák metszése

Gyümölcsfák metszése – Hogyan kell metszeni a gyümölcsfákat?

Először is ügyelj rá, hogy mindig egy rügy elágazásánál végezd a metszést. Ez az a rész egy faágon, ahol egy rügyből új hajtás nő majd ki. Minél közelebb vágsz ehhez a ponthoz, annál kevesebb energiát pazarol majd el a fa a nem termékeny részekre. Ha azt szeretnéd, hogy a fa magasabbra nőjön, metsz rögtön egy olyan rügy után, ami felfelé növekszik.

Hasonlóképpen, ha szélesebb fát szeretnél, akkor az oldalra növő rügyeket részesítsd előnyben. Mint azt fentebb is említettük, a fa lombozata határozott kell legyen, jó légáramlással. Ez lehetővé teszi a fa számára, hogy kellő mennyiségű gyümölcsöt teremjen és tartson meg magán (ne túl sokat), amelyek így védettebbek lesznek a betegségekkel és kártevőkkel szemben. Ha almákat vagy csonthéjas gyümölcsöket termesztesz, akkor időnként egész gyümölcscsoportokat kell majd lemetszened a fáról, hogy amiket meghagysz, azok rendesen nőhessenek tovább. Néha ez jelentheti a különbséget az édes és a savanyú termések között.

Gyümölcsfák metszése – Metszés a szüret után

Ha igazán jókor szeretnéd megmetszeni gyümölcsfáidat, akkor tedd azt a szüret befejeztével (vagy ha szemmel láthatóan komoly szükségük van rá). Ez a legtöbb lombhullató és örökzöld fa esetében évente egy metszést jelent, de az évente kétszer termő citrusféléket kétszer is meg lehet metszeni, ha kedved tartja. Sok fát ajánlott a tél elején megmetszeni, amikor már téli álomba szenderültek és nem próbálnak meg tovább nőni. Ha igazán drasztikus metszésre szánod el magad, akkor ez a legjobb alkalom rá.

Ne felejtsd el, hogy a legtöbb lombhullató gyümölcsfa az újonnan növesztett ágakon hoz termést, ezért muszáj szezonálisan metszeni őket, hogy teremjenek is. Ha van egy olyan gyümölcsfád, ami még nem érte el teljes méretét, akkor vágd vissza az elmúlt évek hajtásait 25-50%-kal – ez új gyümölcsöket és több növekedést eredményez majd. Teljes méretű fák esetében az elmúlt év hajtásainak nagy részét lemetszheted.

Gyümölcsfák metszése – Tudnivalók a citrusfélék metszéséről

Ha citrusféléidet gubacsdarazsak (Cynipidae) támadják meg, akkor ahelyett, hogy minden gubacsot egyenként levágnál, néhány évente távolítsd el az összes fertőzött ágat. A citrusfélék képesek elviselni a gubacsdarazsakat, de idővel ez kihat majd a gyümölcshozamra is. Ha a fákról néhány évente vágod le a problémás ágakat, akkor sokkal jobban terem majd, mintha néhány havonta végeznéd el ezt.

Gyümölcsfák metszése – Élet a metszés után

A metszések után jutalmazd meg fáidat némi tápanyaggal, hogy könnyebben új erőre kaphassanak és megőrizhessék egészségüket. Ha télen metszel, akkor ne várd, hogy fáid rögtön újra nőni kezdjenek. A lombhullató gyümölcsfák ilyenkor „téli álmot alszanak” és nem a növekedésre használják tartalékaikat. Idővel aztán, ahogy a tavaszi meleg napsugarak megjelennek, a víz is gyorsabban kezd majd el mozogni a fákban, így folytatódhat az aktív növekedés.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ebszékfű (Matricaria maritima ssp. inodora L.)

a fészkesek családjának csövesvirágúak alcsaládjába tartozó, egy-, ritkábban kétéves v.... Tovább

glikogén

glükózmolekulákból felépülő, az amilo-pektinhez (keményítő) hasonló szerkezetű, de... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs Házi kert Növénytermesztés Növényvédelem