Növények, amiknek a magját januárban kell elvetni

hirdetes

10 közkedvelt növény, aminek a magját januárban kell vetni!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Télen sem állhatunk le a kertészkedéssel, ugyanis vannak olyan növények, amiknek a magját januárban kell elvetnünk ahhoz, hogy tavasszal szépek legyenek, most be is mutatok nektek 10 ilyen növényt! 

Ezeknek a növényeknek a magját januárban kell vetni

Itt az újév, és igaz, hogy még csak január van, de el kell mondanom, hogy ez az időszak a legalkalmasabb arra, hogy előrelátóan elvessük néhány közkedvelt kerti növény magját. Ilyenkor még természetesen nem a kertet használjuk, hanem a jó meleg házat, szóval ne kezdd el elővenni a kerti szerszámokat, nem lesz rájuk szükséged (még). Vannak olyan melegkedvelő növények, amiknek esetén a korai magvetés kiemelten fontos ahhoz, hogy később valamirevaló termést tudjunk betakarítani, ilyen növény például a padlizsán. 

Fontos tudni, hogy a korai magvetéshez, illetve a csíráztatáshoz szükségünk lesz némi türelemre, mivel bent, a házban jellemzően gyengébbek a fényviszonyok, és magasabb a hőmérséklet, ezek együttesen pedig gyengébb palántákat eredményezhetnek, ami gyakran palántadőléshez vezethet. Előzzük meg a problémákat, ezt úgy tudjuk megtenni, hogy minden eszköz és anyag, ami a magokkal és a palántákkal érintkezésbe lép, legyen rendkívül tiszta. Használjunk jó minőségű, tőzegmentes palántaföldet, komposztot, ilyenkor érdemes egy kicsit jobban a zsebünkbe nyúlni, válasszuk inkább a kicsivel drágább, de megbízhatóbb márkát! 

hirdetes

A magvetés menete

Először is töltsük fel edényünket 6-10 centiméter palántafölddel, majd ezt nedvesítsük át, és engedjük, hogy a fölösleges víz távozzon. Ebből lehet következtetni arra, hogy csak olyan edényt használhatunk, aminek az alján vannak lyukak! Ha ezzel megvagyunk, akkor hintsük el a magokat a felületen egyenletesen, majd szórjunk rá finomam a morzsalékos talajt. Fontos ellenőrizni az egyes magok ültetési mélységét, általános szabály, hogy a magok átmérőhez képest dupla mélységben legyenek.

hirdetes

Végezetül óvatosan öntözzük meg a talajfelszínt, érdemes ehhez szórófejes alkalmatosságot használni, például egy újonnan vett, pár literes permetezőt. Melegigényes magok esetén a csírázáshoz 20-25 fokra van szükség, érdemes fóliával takarni a vetést, ezzel tudunk melegebbet biztosítani. Hidegtűrő fajok esetén nem kell trükköznünk, nekik elég a szobahőmérséklet. Amikor kihajtanak a magok, tegyük világos helyre, ekkor már elegendő a melegigényes növények számára is a 16-22 fokos hőmérséklet. Ha a magoncok elérik a két lombleveles állapotot, válasszuk szét őket, egyesével, vagy kettesével.

Az ültető közeg most is legyen laza, jó vízáteresztő, illetve apró morzsás szerkezetű. Átültetés után azonnal öntözzünk, és tegyük a palántákat világos helyre, viszont pár napig óvjuk a közvetlen napfénytől. Készen is vagyunk, ha elérkezik a tavasz, lehet szabadba ültetni palántáinkat! Most pedig nézzük, melyik az a 10 közkedvelt növény, aminek a magját most kell elvetni, a következő oldalon folytatom! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-03-20

5 tipikus tavaszi ültetési hiba, amit kerülj el!

Itt a tavasz, irány a kert, és dobjunk össze egy csodaszép kertet, amire később büszkék lehetünk, nem igaz? Vagy ácsi, és gondoljuk át ezt az egészet!

2023-03-16

Az esővíz gyűjtése jót tesz a növényeknek, a környezetnek és a pénztárcádnak – így készíthetsz esővíz hordót

Az esőhordó otthoni elkészítése egyszerűbb, mint gondolnád, és több okból is kifizetődő. Nagyszerű módja, hogy fenntarthatóbbá válj, és csökkentsd a vízszámlát

2023-03-16

Mikor kell átültetni a paradicsompalántákat – tippek a palánták kiültetésének megfelelő időzítéséhez

Tudod, mikor kell kiültetni a paradicsompalántákat, hogy erős és egészséges növényeid legyenek? Ha nem vagy benne biztos, akkor most eláruljuk cikkünkben!

2023-03-16

Hogyan írtsd ki a gyomokat az ágyásból anélkül, hogy károsítanád a növényeket – óvd meg a virágokat és a cserjéket ezekkel a szakértői tippekkel!

A gyomok gyors növekedése minden kertész életét megnehezítik, főleg, ha olyan helyen kezdenek növekedni, ahol igazán nem kéne, mint például a veteményes.

2023-03-07

Mit kell tavasszal megmetszeni? 5 növény, amit ne hagyj ki a metszési szezonból!

Sok növényt tavasszal le kell metszeni, beleértve a levendulát, az orgonát és a díszfüvet. A tavaszi metszés nagyobb növekedést és több virágot tesz lehetővé.

2023-02-24

Késő van már a lemosó permetezéshez?

Mikor van ideje a lemosó permetezésnek és mikor késő már elvégezni? Cikkünkben bővebben kifejtjük mikor kell elvégezni a gyümölcsfák lemosó permetezését.

2023-03-16

Hogyan lehet megszabadulni a rojtosszárnyúaktól? – Gyors és egyszerű módszerek a kártevőkkel szemben

Szakértői módszerek, amelyek megmentik a beltéri, üvegházi és kerti növényeket ezektől a kártevőktől! Hogyan írtsuk ki a rojtosszárnyú kártevő rovarokat?

2023-03-16

Hagymatermesztési hibák – Ezt 8 gyakori hibát követjük el hagymatermesztés során

Ha azon tűnődsz, hogy miért nem nő a hagymád, akkor ez az egyik ilyen gyakori probléma eredménye lehet! Milyen hibákat követhetünk el hagymatermesztés során?

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

hanyszéna (hanyiszéna, hansági széna)

a tőzegen, lápon termett, sok rostot, kevés tápanyagot tartalmazó füvek szénája. Tovább

takarmánymérleg

olyan számítás, amely adott állatállomány takarmányszükségletét veti össze a... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem