Beszélgess te is házi kedvenceddel

Valóban intelligensebbek, akik beszélgetnek kedvencükkel?

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Sokkal nagyobb intelligenciával rendelkeznek azok az állattartók, akik rendszeresen beszélgetnek házi kedvenceikkel, mint azok, akik nem! Nézzük, miért van ez így! 

Beszélgetés a házi kedvencünkkel

Bármennyire is hihetetlen, azok az állattartók nagyobb intelligenciával rendelkeznek, akik beszélgetnek kutyusukkal, cicájukkal, vagy bármilyen házi kedvencükkel, mint azok, akik ezt elmulasztják. Az állattulajdonosok elmondása szerint elképesztően jóleső érzés tud lenni, ha néha elmondja bánatát, örömét, vagy csak beszélget egy kicsit kedvencéhez.

Te rendszeresen szoktál beszélgetni kedvenceiddel?

    

Az állatok többsége nem képes lereagálni szavak szintjén azt, amit mondunk nekik, mégis érezhetjük úgy sok esetben, hogy sokkal jobban feltöltődünk akkor, ha velük beszélgetünk, mintha ezt egy másik emberrel, vagy társasággal tennénk meg. Akik ezt nem próbálták még soha, természetesen furán néznek azokra, akik minden nap intéznek pár szót a kedvencekhez, most azonban megnézhetjük, hogy ez valóban őrültség-e, vagy ők cselekednek jól! 

Egyáltalán nem ostobaság

Bizony, sokan élnek magányosan, házi kedvencekkel, vagy éppen növényekkel körülvéve, ilyen-olyan oknál fogva. Az viszont, hogy ezek az emberek eszmecserét folytatnak az őket körülvevő világgal, egyáltalán nem őrültség, ennek a jelenségnek ráadásul még neve is van: antropomorfizmus.

Mi is az az antropromorfizmus?

„Az antropomorfizmus olyan, az 1700-as években létrehozott kifejezés, amely élő vagy élettelen dolgok, jelenségek vagy elvont fogalmak emberi (vagy kizárólagosan emberinek hitt) tulajdonságaira utal. Ilyen eset az, ha állatokat, növényeket, vagy természeti erőket, például a szelet, esőt, vagy a Napot emberi indítékokkal ruházzák fel, vagy épp a gondolkodás és a beszéd képességével.

Történelmileg az antropomorfizmust gyerekes és őrült dolognak tekintették, ám valójában ez egy olyan dolog, ami az emberek egyedülálló eszességéről és intelligenciájukról tesz tanúbizonyságot.” – Ezt Nicholas Epley, a Chicago-i Egyetem viselkedéstanulmányi professzora mondta.  A házi kedvenceket az állattartók többsége embernévvel ruház fel, ez is egyfajta antropomorfizmus. Ha pedig úgy hívjuk kutyánkat, hogy jó fiú, vagy megdicsérjük kedvencünket mondjuk úgy, hogy szép volt kincsem, ügyes vagy drágám, az az intelligenciát tükrözi.

Miért van ez így? Leginkább azért, mert az élettelen dolgok, állatok emberi tulajdonsággal történő felruházása arra enged következtetni, hogy te bizony az agyadat rendkívül kreatív módon tudod használni! 

Milyen hatást gyakorol ez a viselkedés az állatokra? 

Ha hiszed, ha nem, de kifejezetten jó hatással van ez a beszélgetés, becézgetés az állatokra nézve is. Kitűnően képesek érzékelni, milyen töltetű szavakat használsz, milyen gesztust teszel feléjük, ők pedig ezt ösztönösen visszaadják neked. Próbáld csak ki bátran, ha nem hiszed! 

Miért beszélünk az állatokkal? 

Az emberek azért beszélgetnek állatokkal, vagy akár növényekkel, mert:

  • viszonyt akarnak teremteni az adott dologgal
  • meg akarják érteni az adott dolog működését, viselkedését
  • mert az adott dolog úgy fest, mintha arca lenne.

Az emberi agy kissé összezavarodik, amikor egy élettelen tárgyon egy arc, vagy szem képét véli felfedezni, mert úgy érzi, hogy annak a dolognak meg kellene szólalnia. Ne ijedj meg, mert ez az egész nem butaság, sőt annak a jele, hogy emberként minden minket körülvevő dologgal jó viszonyban akarunk lenni. Az antropomorfizmus teljesen természetes és jó dolog, ráadásul azt mutatja, hogy az agyunk megfelelőképpen működik.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-25

Ezért nem érdemes nyuszit venni húsvétra a gyerekeknek

Bár egy húsvéti nyuszi aranyos és vonzó ajándék lehet gyerekeknek, fontos megfontolni néhány szempontot, mielőtt döntést hoznál, méghozzá ezeket!

2024-03-18

Ezt minden kutyatartónak tudnia kell: így tudod megmenteni kutyádat

Megismerheted ebben a cikkben a leggyakoribb tévhiteket a külső paraziták elleni védekezésről, és megtanulhatod, hogyan óvhatod meg kutyádat egész évben te is.

2024-03-18

Sokan nem tudják: Ezek a tavaszi virágok mérgezőek a kutyákra

Kutyatartóként nagyon óvatosnak kell lennünk, mert elég egyetlen óvatlan pillanat, és meg is van a baj. Több olyan tavaszi virág van, ami mérgező a kutyákra.

2024-02-13

Csirkék, tyúkok nagy kedvence ez a csodálatos virág – Ültess kerti sarkantyúkát!

A kerti sarkantyúka egy csodaszép növény, ami feldobaja a kerteket, na meg a csirkeólakat. Mutatjuk hogyan ültesd el, és etesd vele a csirkéket, tyúkokat.

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

2024-07-05

A világ 10 legritkább állata, amik közel állnak a teljes kihaláshoz

Globálisan egy biodiverzitási válság közepén vagyunk. Bemutatok 10 olyan állatot, amik nagyon ritkák, extrémen veszélyeztetettek, és még sosem hallottál róluk.

2024-07-20

A tyúkok nyári gondozása, ezt add nekik a melegben

A nyári hónapokban a tyúkok különös figyelmet igényelnek, hiszen a meleg időjárás komoly kihívást jelenthet egy tyúknak. Legyen élettel teli a baromfiudvarod!

2024-07-17

Állatbarát tippek pele ellen: így űzd el a kertedből

A kertészkedés örömeit beárnyékolhatják a nemkívánatos kártevők, például a pele. Ezek a kis rágcsálók, bár aranyosnak tűnnek, komoly károkat okozhatnak.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

B1-vitamin-hiány (aneurinhiány, tiaminhiány)

a B. idegrendszeri zavarokban, a szív és az érrendszer károsodásában mutatkozik. A Brvitamin... Tovább

gumiszalagos osztályozó

a vízszinteshez viszonyítva hegyesszöget alkotó síkban, két tengely között forgó... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állatorvos