hormonhatású rovarölő szerek
a vedlést gátló, illetve a fotoszintézist gátló vegyületekkel (pl. triflubenzuron [Dimilin]) szemben a hormonhatású rovarölő szerek közös sajátsága, hogy beavatkoznak a rovarok fejlődését és átalakulását szabályozó mechanizmusokba. Két alapvető típusuk különböztethető meg. 1. Szűkebb értelemben vett hormonhatású anyagok, ezeket a rovar olyan életszakaszában kell alkalmazni, amelyben a természetes hormontermelés mérsékelt, esetleg szünetel, a normális életműködéshez éppen a hormon hiányára van szükség. Jól ismert képviselői a csoportnak a juvenoidok (juvenilishormon-analógok [juvenil-hormon-analógok]). A juvenoidok a rovarok nyelőcsövének két oldalán elhelyezkedő testekben (corpus allata) termelődő, elsősorban az átalakulást és a peteérést szabályozó természetes juvenilhormonokkal kémiailag rokon vagy csupán azok hatását utánozó vegyületek. A káros rovart általában jellegzetes morfogenetikai (morfogenezis) zavarok előidézésével, két fejlődési stádium (pl. lárva—báb) közötti átmeneti, életképtelen alakok képzésével pusztítják el. A károsult forma csak a következő vedléskor jelenik meg. Az eddig vizsgálatba vont juvenoidoknak kedvező toxikológiai és környezetkímélő tulajdonságaik vannak, és kémiailag stabilabbak az első ilyen készítményekhez viszonyítva. Hazai kísérletekben (dr. Varjas László) elsősorban a hidropén-, az eopfenonán- és a fenoxikarb-tartalmú készítményeket próbálták ki sikerrel, főként az erdészeti és a kertészeti lepke kártevők és kabócák, levélbolhák, pajzstetvek ellen. 2. Antihormon aktivitású (hormonantagonista) vegyületek: a rovarok olyan életszakaszában kell ezeket alkalmazni, amikor azok hormonműködése maximális. Ezek a vegyületek (pl. a prekocének) a belső elválasztása mirigyek szabályozásának megzavarása, a hormontermelő mirigyek szelektív kiirtása, a hormonok bioszintézisének gátlása vagy a receptorok blokkolása révén hatnak. A vedlésihormon antagonistái (antagonizmus) késleltetik vagy teljesen megakadályozzák a vedlési folyamat megindulását. A juvenilhormon-antagonisták elsődleges és látványos hatása az idő előtti, rendszerint tökéletlen fejlettségű, igen apró bábok vagy imágók megjelenése. A juvenoidokkal szemben az antihormon hatású szerek a rovar kártevők fejlődésének viszonylag korai szakaszában is alkalmazhatók.

Büszkeségeink - A magyar tyúk bemutatása
A magyar tyúkokra valóban mindenki nagyon büszke lehet, ugyanis világhíresek. Mostani cikkemben mindent elmondok nektek a magyar tyúkok történetéről!

A legveszélyeztetettebb magyar kutyafajta – Az erdélyi kopó
Az erdélyi kopó a legveszélyeztetettebb helyzetben lévő magyar kutyafajta, érdemes nagyon odafigyelnünk rá, mivel nagyon értékes. Most mindent elmondok nektek az erdélyi kopóról!

Világhíres magyar juhfajta – A magyar racka bemutatása
Az egész világon ismerik a magyarok nagy büszkeségét, a juhok gyöngyszemét, a magyar rackát. Mostani cikkemben elmondom, miért olyan különleges ez a juhfajta!

Magyar kutyabüszkeségeink – A magyar agár
Magyar kutyafajtáink közül most a magyar agarat mutatom be nektek, érdemes megismerkednetek közelebbről ezzel a csodálatos kutyafajtával!

Csodálatos magyar lófajta – A nóniusz bemutatása
Egy csodálatos magyar lófajtát mutatok most be nektek, ami pedig nem más, mint a nóniusz. Érdemes nektek is közelebbről megismerkedni vele!

Hogyan nevelj koriandert?
Mindent figyelembe véve a koriander egy viszonylag könnyen termeszthető gyógynövény, mely kiváló választás azok számára, akik nem csak kertészkedni szeretnek, de főzni is. A...

Hogyan kell betakarítani és felhasználni a csipkebogyót?
Mi a csipkebogyó? A csipkebogyó a rózsanövény gyümölcse, vagy maghüvelye. Általában vörös, esetleg narancssárga, de az sem ritka, hogy lila, vagy fekete színben pompázik.

Hogyan gondoskodj a konyhakertedről télen
Télen, senkinek sem titok, hogy a kertészeti tevékenységek nagyon lecsökkennek. Ez ugyanakkor nem ok arra, hogy ne figyeljünk, akár csak kis mértékben is oda kertünkre, illetve a...

Gyomirtás sóoldattal: A hatékony és biztonságos módszer
A gyomokkal előbb-utóbb minden kertésznek szembe kell néznie birtokán. A gyomok nem csak a kert összképét rontják, hanem a tápanyagokat is elvonják a hasznos növényektől,...

A vízelvezető lánc hasznossága (vagy haszontalansága)
Japánban évszázadok óta használják a vízelvezető láncokat, Magyarországra viszont nem olyan régen érkeztek el. Hasznosak vagy haszontalanok a vízelvezető láncok? Most mindenre...

7 dolog, amit érdemes tudni az orchideák tartásáról
Ahhoz, hogy sikeresen nevelhess otthon orchideát, feltétlenül tisztában kell lenned azzal, hogy mit szeret. Milyen helyre, mennyi fényre, vízre, tápanyagra, páratartalomra van...

Ősi kutyafajták nyomában – A csodálatos kuvasz
Magyarország egyik legismertebb, legrégebbi kutyafajtáját mutatom most be nektek, ami nem más, mint a kuvasz. Tartsatok velem és tudjatok meg mindent erről a csodakutyáról!