Hogyan óvjuk meg a termény minőségét?!

hirdetes

Hogyan óvjuk meg a termény minőségét?!

Bujtás Regina
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

 Az idei évben egyre gyakrabban „kémlelik” az eget a gazdálkodók. A tavaszi esőzések hiánya sajnos nyomott hagyott a kalászosok fejlődésében. Már most jól látható, hogy a termés kényszerérésben van a hosszú szárazság miatt. Az aratások az árpánál akár a szokottnál két héttel korábban megkezdődhetnek, míg repcénél elképzelhető, hogy mesterségesen gyorsítani kell az érési folyamatot.

Hogyan óvjuk meg a termény minőségét?!

 Az időjárás viszontagságai miatt nagyobb hangsúly kerül a termés mennyisége mellett a minőségére. A fagykárokat elszenvedett gyümölcsösökhöz képest azonban a szántóföldi növénytermesztésben jobb a helyzet. Ahhoz, hogy a lehető legnagyobb profitot hozza ilyen körülmények között is gazdaságunk, ajánlott már az aratás előtt olyan mérőműszereket, eszközöket beszerezni, melyekkel ellenőrizheti és megóvhatja terménye minőségét.

 

Első lépésként az aratás ideális időpontjának kiválasztására olyan gyors nedvességmérőt ajánlunk, mellyel azonnal a föld szélén megállapíthatjuk a pontos nedvességtartalmat. Ezek közül a mérőműszerek közül is a legmegbízhatóbbak azok, melyek összeroppantják a magokat, így nem befolyásolhatja a felületi nedvesség a mérés eredményét. A készülék kiválasztásánál másik fontos szempont, hogy a műszer tudja kompenzálni a terményminta esetlegesen magasabb hőmérsékletét. Ajánlott egy ilyen, bár nem sokkal drágább készüléket választani, mert a szárítóból kikerülő meleg mintát is képes pontosan megmérni.
hirdetes
 
Aratáskor a megfelelő vizsgálatnak vetik alá a terményt, mielőtt betárolják. A mintavételhez ajánlott olyan stekkert választani, amely viszonylag könnyű (alumínium) és fix, tehát nem bontható. Sajnos a szétszedhető kivitelűt nehezebb kezelni és kevésbé időtálló. A fix rudazat strapabíróbb és nem kopik el.
 
A mintákat többnyire kisebb laborokban ellenőrzik és minősítik. Hazánkban sajnos nem minden gazdaság engedheti meg magának, hogy saját beltartalmi elemző készüléket vásároljon. Így a gazdák többsége terménye minősítésével kapcsolatban kiszolgáltatott helyzetben van. Amit viszont a legkisebb termelő is megtehet, hogy terménye tisztaságát ellenőrzi. Erre alkalmasak a kézi rosták illetve a zsizsik sziták. Ha terménye tisztaságát ismeri a gazdálkodó, akkor reális árat fizet a tisztításért. Ugyanez elmondható a nedvességtartalom ismeretében a bérszárításról is.
hirdetes
 
A termény betárolásánál folyamatosan figyelnünk kell a minőséget. Erre szolgálnak a hosszabb hőmérsékletmérő pálcák, melyek elérhető áron nyújtanak védelmet a túlmelegedés ellen. A terményraktár hasznos eszköze a hőmérőpálcák mellett a kézi gabonaszellőztető is. Ennek segítségével könnyen átszellőztethető pár óra alatt egy kisebb halom. Ha észleljük, hogy terményünk melegszik, azonnali segítséget nyújt egy ilyen szellőztető berendezés. Alacsony ára hamar megtérül a kisebb gazdaságok számára is.
 
Fontos, hogy terményünket az aratás után is megfelelően kezeljük, ha a lehető legmagasabb áron szeretnénk értékesíteni. Segítségért forduljon bizalommal cégünkhöz!

Forrás: Agrárágazat

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

2024-01-10

Hasznos ötletek, javaslatok gazdálkodóknak Dr. Máté Andrástól

Cikksorozatunkban a SZIE Növénytermesztési Tanüzemének volt igazgató, Dr. Máté András oszt meg tippeket gazdálkodóknak. Ez a cikk a vetésekkel kapcsolatos.

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-03-04

Palántázás kisokos: fogadd meg a kertész tanácsait idén tavasszal

A tavasz a kertészkedés szezonja! A tél elmúltával a természet ébredezni kezd, a kertészek pedig elkezdik a magágykészítést és a palántanevelést. Palántázz így!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

álanya

petéző munkásméh (—>méhcsalád); az á. akkor petézik, ha a család hosszabb ideje... Tovább

fantom

bőr- v. vászonbevonatú váz (az adott faj nőivarú egyedének utánzata), amelyre ondóvételkor... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem