A levéllábú poloska kijátssza a hangyák védelmi rendszerét

Hangyaszaggal álcázza magát egy poloska

K. V.
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

A meleg éghajlaton élő akáciafákat a rajtuk élő hangyák védik meg a növényevő állatoktól, főként a rovaroktól. Az Amerikai Ökológiai Társaság éves gyűlésén azonban arról számoltak be, hogy találtak egy olyan poloskafajt, amely képes kijátszani a hangyák védelmi rendszerét.

Hangyaszaggal álcázza magát egy poloska

Az akáciák és a hangyák együttműködése klasszikus példája két faj közötti kölcsönös kapcsolatnak.

A fákon a tövüknél megduzzadt tövisek nőnek, amely a hangyáknak búvóhelyet nyújt, a levelek tövében található mirigyek pedig nektárt termelnek a hangyák számára. A falevelek végén fehérjékben és zsírokban gazdag „növénymorzsák” nőnek, amely a hangyák kedvenc tápláléka.

A búvóhelyért és a táplálékért cserébe a hangyák megvédik a fákat a növényevőkkel szemben.

Ha a hangyák észreveszik, hogy rajtuk kívül más rovarok tartózkodnak a fán, azt azonnal lerohanják, sőt még madarakat és kistestű emlősöket is megtámadnak.

 

 

Hangyaszaggal álcázza <a class="autolinkeles" title="mag" href="https://www.agraroldal.hu/mag-kifejezes.html">mag</a>át egy poloska

Levéllábú poloska

Egyetlen rovarfajnak azonban sikerül bejutnia a hangyák közé.
 
A karimáspoloskák családjába tartozó levéllábú poloska anélkül sétálgat az akáciafákon és fogyasztja a leveleit, hogy a hangyák megtámadnák. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy mi teszi a levéllábú poloskákat láthatatlanná a hangyák számára. 
 
 
A hangyák kommunikációjában rendkívül fontos szerepet játszanak a kémiai anyagok, ezért feltételezték a kutatók, hogy a levéllábú poloska valahogyan utánozza a hangyák illatát. A feltevés ellenőrzéséhez először lebénították a poloskákat, de a hangyák nem támadták meg őket.
 
Csak akkor került sor a támadásra, miután a kutatók kémiai oldószerrel mosták le a poloskákat. 
 
 
Hangyaszaggal álcázza <a class="autolinkeles" title="mag" href="https://www.agraroldal.hu/mag-kifejezes.html">mag</a>át egy poloska
 
A vizsgálatok során kiderült, hogy a levéllábú poloskák külső kitinburkán olyan szénhidrogéneket választanak ki, amelyet a hangyák is kibocsátanak.
Emiatt az illatanyag miatt a hangyák fajtársukként fogadják el a poloskákat, és csak akkor kerül sor támadásra, ha ez a vegyi álcázás megszűnik.
 
Ez a kémiai álcázás igen sok energiát igényel a poloskától, de megvan a haszna: a poloskák versengés és támadás nélkül hozzáférhetnek ahhoz a táplálékforráshoz, amihez a hangyák is hozzáférnek.
 
Ez az eset azt bizonyítja, hogy legvédettebbnek tűnő rendszeren is van egy kiskapu, amelyet a rátermett fajok kihasználhatnak. 
 
 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-05-07

Miért használok faforgácsot a kertben kertészként?

Mire jó a faforgács a kertben? Számos remek dologban tud hatékonyan segíteni és kijelenthetjük, hogy egy kertbaraát legnagyobb segítsége, mutatom miért!

2024-05-07

Bodzaszörp akáccal és citromfűvel: mostantól mindig így fogod csinálni!

A bodzaszörpről sokunknak jut eszünkbe a gyerekkorunk, és most májusban ezt újra átélhetjük, ha szörpöt főzünk. Tuningoljuk meg citromfűvel és akácvirággal!

2024-05-07

Ne ültesd újra minden évben: fedezd fel, miért a zsálya a kertész kedvence!

Mire jó a zsálya? Számos remek hatása van, ültesd el a kertben, de csak egyszer, ugyanis évről-évre vissza fog térni hozzád ez a csodálatos gyógynövény!

2024-05-06

Milyen virágokat érdemes elültetni még a nyár elején?

Érdekel, milyen virágokat lehet érdemes elültetni a nyár elején, amik gyorsan nőnek, és bírják ezeket a melegebb körülményeket? Mutatunk néhány csodás virágot!

2024-05-07

Sárgarépa termesztés lépésről lépésre - a tökéletes csírázástól a bőséges betakarításig

Elhoztam nektek egy átfogó sárgarépa termesztés útmutatót, ami nagy segítség lehet lépésről-lépésre elmagyarázva ennek az isteni zöldségnek a termesztéséhez!

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

2024-04-29

Nem szabad bántani a lopódarázsat, elmondom miért

Meglepődsz! A lopódarázs nem ellenség - olvasd el, miért! Mutatjuk, miért tilos bántani a lopódarazsat, Boros Tibor méhraj befogó tippjeivel és tanácsaival!

2024-04-29

Ezért NE használj rovarcsapdát tavasszal virágzáskor

Ne öld meg a méheket! Ezért káros a rovarcsapda használata a tavaszi virágzásnál. Mutatjuk miért fontosak a méhek a beporzáshoz, és hogyan védheted őket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Gyöngyösi Földhivatal

Földhivatal Földhivatal Cím: Gyöngyös Kossuth L. u. 1 3200 Magyarország Tovább

méhek szállítása

a rajok kis távolságra rajfogó kasban v. ládában, nagyobb távolságra rajszállító ládában... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Érdekességek