Megérkeztek a fehér gólyák

Itt a tavasz? – Megérkeztek az első gólyák!

Szélesi Ferenc - Főkertész
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Ilyen korai érkezésre szinte még soha nem volt példa, a gólyákat is megzavarta a szokatlanul enyhe időjárás, és a tél hiánya. Vajon mi az oka a gólyák hazatértének, és mi lesz ennek a következménye? Erről fogunk most beszélni nektek! 

Itt vannaka  gólyák

Az első gólyák már itt is vannak

Udo Hilfers, a gólya gondozó állomás vezetője tájékoztatta az ndr.de német újságot arról, hogy megérkeztek a gólyát Wesermarsch-ba. Ez a település a németországi Alsó-Szászországban, Brémához közel található, ebben a térségben már nagyjából harminc fehér gólyát láttak, amint a fészküket keresik. A gólyaszakértő szerint a korai érkezés egyértelmű oka az éghajlatváltozás miatti enyhe időjárás.

Ezért lehet, hogy sok madár Afrika helyett Spanyolországot választotta a téli időszaban. Az első gólyák, melyek Wesermarsch-ból származnak, nyilvánvalóan megéreztek egy jelet, mely szerint távozzanak otthonról, és foglalják el fészküket. Azt azért hozzátette, hogy semmi sem biztos, mivel a most megérkezett gólyák közül egyik példány sem viselt jeladót, így nem lehet az nyomon követni az útjukat. A tartományon belül Brémában, Göttingen körzetében, Schaumburgban és a Seeburger-tó partján is találkoztak fehér gólyákkal. 

Mi vár most a gólyákra? 

A gólyaszakértő elmondta, hogy a korai érkezés nem veszélyezteti a madarakat egyenlőre, a helyzet ráadásul eléggé kedvező számukra. A talaj nem fagyott, jelenleg eléggé nedves, az állatok elég férgeket találnak a táplálkozáshoz és ahhoz, hogy a fiatal egyedeket felneveljék. A tartományban egyébként körülbelül 1350 gólyapár él tavasztól őszig, a tavalyi évben mintegy 2500 fióka kelt ki a fészkekben.

Nem kell aggódniuk a korán érkező gólyáknak

Sajnos már a tavalyi évben is lehetett látni olyan gólyákat, amik a fészkükben fáztak, miközben esett a . Viszont azt érdemes tudnia mindenkinek, hogy abban az esetben, ha a madarak egészségesek, nincsenek veszélyben – először mindig a legerősebb gólyák térnek vissza, ezzel vállalják a rizikót, hogy esetleg kevesebb ennivalót találnak maguknak, de jó fészkelőhelyet találnak.

A madarakkal foglalkozó szakemberek figyelik a gólyákat és abban az esetben, ha a szükség úgy hozza, segítenek nekik, például halat visznek a fészek közelébe. Mindenesetre tény, hogy a januári érkezés még nagyon korai, reméljük, hogy nem lesz semmi bajuk, és nem érkezik meg a tavasz sem február elején! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

2024-03-18

Ezt minden kutyatartónak tudnia kell: így tudod megmenteni kutyádat

Megismerheted ebben a cikkben a leggyakoribb tévhiteket a külső paraziták elleni védekezésről, és megtanulhatod, hogyan óvhatod meg kutyádat egész évben te is.

2024-03-18

Sokan nem tudják: Ezek a tavaszi virágok mérgezőek a kutyákra

Kutyatartóként nagyon óvatosnak kell lennünk, mert elég egyetlen óvatlan pillanat, és meg is van a baj. Több olyan tavaszi virág van, ami mérgező a kutyákra.

2024-02-13

Csirkék, tyúkok nagy kedvence ez a csodálatos virág – Ültess kerti sarkantyúkát!

A kerti sarkantyúka egy csodaszép növény, ami feldobaja a kerteket, na meg a csirkeólakat. Mutatjuk hogyan ültesd el, és etesd vele a csirkéket, tyúkokat.

2024-03-25

Ezért nem érdemes nyuszit venni húsvétra a gyerekeknek

Bár egy húsvéti nyuszi aranyos és vonzó ajándék lehet gyerekeknek, fontos megfontolni néhány szempontot, mielőtt döntést hoznál, méghozzá ezeket!

2024-04-29

Ezeket kell tudnod a méhrajzásról az akácvirágzás idején

Ismerd meg a méhrajzás csodálatos világát az akácvirágzás idején. Értsd meg, miért fontos ez a természeti jelenség a méhészek számára és hogyan kezelik azt.

2024-04-29

Ezért NE használj rovarcsapdát tavasszal virágzáskor

Ne öld meg a méheket! Ezért káros a rovarcsapda használata a tavaszi virágzásnál. Mutatjuk miért fontosak a méhek a beporzáshoz, és hogyan védheted őket!

2024-04-29

45 nap az életük és értünk dolgoznak: ilyen a méhek hihetetlen élete

Ismerd meg a méhek csodás világát! Fedezd fel a méhek rövid, de munkás életét, és tudd meg, hogyan járulnak hozzá a méhek a mezőgazdasághoz és az ökoszisztémához!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

5/2006. (V. 17.) TNM-GKM-FMM-FVM-KvVM-TNM együttes rendelet

az Európai Unió strukturális alapjaiból finanszírozott operatív programok és a Kohéziós... Tovább

diallél keresztezés

több fajtával v. vonallal az összes lehetséges keresztezési kombinációk elvégzése. Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állatorvos állattartás