A giliszták előnyei

Miért és hogyan érdemes gilisztákat csalogatni a kertbe?

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

A földigiliszták pozitív hatásai

A giliszták előnyei

Több tápanyagot tesznek elérhetővé a talajban

A giliszták segítenek humuszt termelni, ami egy sötét talajtípus, és rengeteg fontos tápanyagot tartalmaz a növények számára. A giliszták ezt trágyából, elhalt gyökerekből, fűből, lehullott levelekből, talajból, és egyéb szerves anyagokból állítják elő. A giliszták emésztőrendszere összesűríti az elfogyasztott anyagokban található ásványokat és egyéb szerves összetevőket, így az általuk hátrahagyott ürülék telis-tele lesz olyan tápanyagokkal, amik fontosak a növények számára.

Ezek a „gilisztapottyantások” többek között nitrogénben is gazdagok, ami elengedhetetlen a növények fejlődéséhez. A talajban elpusztuló giliszták pedig szintén a növények által felhasználható organikus hulladékká változnak. Egy Új-Zélandi tanulmány szerint a giliszták által hátrahagyott ürülékdarabok négyszer annyi foszfort tartalmaznak, mint a talaj legfelső rétege. A következő oldalon folytatom! 

Jobb vízelvezetés

A giliszták javítják a talaj vízelvezetését és megakadályozzák annak lepusztulását (erózió) is. Mindez kígyózó járataiknak köszönhető, amik fellazítják a talajt és szellősebbé teszik azt. Tudósok megállapították, hogy a gilisztás talaj tízszer olyan gyorsan képes elvezetni, mint azok, amikben nincsenek jelen ezek a kis kertész-asszisztensek. Járataik továbbá eső esetén is segítenek a talaj mélyebb rétegeinek átnedvesítésében. A giliszták tehát számos módon javítják a talaj minőségét, és teszik azt kedvezőbbé a növények számára.

A talaj szerkezetének javítása

A giliszták ürüléke segít összefogni a talaj apróbb szemcséit. Egyfajta ragasztóként működve megkötik az apróbb talajdarabkákat, az így a talajba kerülő ásványok pedig segítenek megvédeni a szerves anyagokat a mikrobiális támadásoktól. Lényegében minden talajtípust termékenyebbé képesek tenni. Mivel ezek az ürülékdarabkák vízben oldódóak, a növények is könnyedén hozzájuk juthatnak.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-24

Ültess májusban lila brokkolit, ami a zöldségeskerted királynője lesz

Ültess májusban lila brokkolit, ami a kerted királynője lesz, hiszen számos előnnyel rendelkezik, mutatjuk a legfontosabb infókat a lila brokkoliról, gyere!

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-04-24

Elmondom miért termesztem a krumplit konténerben, ezután te is így fogod

Mutatunk egy spórolós titkot! Tudj meg te is mindent a konténeres krumpli termesztésről - élvezd a friss, otthon nőtt finomságot konténerben, mutatjuk a trükköt!

2024-03-26

A tavasz dalnoka: 5 érdekes tény a barátposzátáról

Fedezd fel az 5 legérdekesebb tényt a barátposzáta madárról: történelmi hátterük, táplálkozási szokásaik, társas viselkedésük, hosszú vándorlásaik történetével!

2024-04-08

Itt a tavasz, jönnek a fecskék: így vigyázz rájuk!

Elérkezett az április és vele együtt a fecskékre is számíthatunk, akik nem csak aranyos, de hasznos madarak is. Vigyázz rájuk te is, segítünk tippjeinkkel ebben!

2024-04-04

Kertünk csodás madarai: ezek a madarak jelennek meg áprilisban

Áprilisban egyre több madár lepi el a kerteket és dalolnak csodás dallamokat, fedezd fel te is a cikkünkben, hogy melyek a leggyakoribb madárkák a kertben!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

köztigazda

olyan élőlény, amelyben valamely élősködőnek alacsonyabb fejl. alakja (álcája, lárvája,... Tovább

csukafogazat

fejlődési rendellenesség; a felső metszőfogakat hordozó csontok túlságosan rövidre v. az... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Növénytermesztés