Májusi füvesítés: lehet májusban is fűmagot ültetni?

Füvesítés májusban: 5 tipp, hogy sikeres legyen

Kiss Jázmin, kertész
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Májusra érve sokan úgy gondolják, hogy már lekéstek a füvesítés optimális időszakáról, ami a tavaszi hónapok elejére esik. Azonban a jó hír az, hogy májusban sem késő új gyepet telepíteni, ha megfelelően felkészülünk és betartjuk a legfontosabb szabályokat. Íme 5 tipp, amelyek segítenek abban, hogy májusi füvesítésünk sikeres legyen.

Gyeptermesztés májusban

1. Füvesítés májusban: Válasszuk ki a megfelelő fűmagot

A sikeres füvesítés egyik alapja a megfelelő fűmag kiválasztása. Májusban a talaj már melegszik, ami kedvező a fűmagok csírázásához, de figyelembe kell venni a helyi klímát és talajtípust. Érdemes olyan fűmagkeveréket választani, amely jól tűri a meleget és az esetleges szárazságot. A keverékben legyenek gyorsan csírázó, melegkedvelő fajták, mint például a perje vagy a csenkesz.

2. Füvesítés májusban: Készítsük elő a talajt alaposan

A talaj megfelelő előkészítése elengedhetetlen a sikeres füvesítéshez. Először is, távolítsuk el a gyomokat és a régi gyepmaradványokat. Ezt követően forgassuk meg a talajt, hogy lazább, levegősebb legyen, ami segíti a fűmagok csírázását. Érdemes komposztot vagy szerves trágyát is hozzáadni, hogy tápanyagban gazdagabb legyen a talaj.

Gyeptermesztés májusban

3. Ültessünk megfelelő mélységben és mennyiségben a fűmagot májusban

A fűmagok elvetésekor ügyeljünk arra, hogy ne ültessük túl mélyre őket, mert így nehezebben csíráznak ki. Az optimális mélység körülbelül 1-2 cm. Egyenletesen szórjuk el a magokat, majd finoman takarjuk be őket talajjal. Használjunk fűmag szórót a jobb eloszlás érdekében, így elkerülhetjük a foltosodást.

4. Füvesítés májusban: Rendszeres öntözés

Májusban az időjárás már melegebb és szárazabb lehet, ezért a frissen elvetett fűmagok rendszeres öntözést igényelnek. Az első hetekben naponta kétszer, reggel és este öntözzük a gyepet, hogy a talaj mindig nedves maradjon. Az öntözés során ügyeljünk arra, hogy ne áztassuk el a talajt, mert ez kimoshatja a magokat.

5. Füvesítés májusban: Gondoskodjunk a gyomirtásról és a tápanyagpótlásról

A friss gyep különösen érzékeny a gyomokra, amelyek gyorsan terjedhetnek és kiszoríthatják a fűcsírákat. A gyomirtás mellett fontos a tápanyagpótlás is, hiszen a növekvő fű sok tápanyagot igényel. Használjunk lassan lebomló műtrágyát, amely folyamatosan biztosítja a szükséges tápanyagokat a gyep számára.

Bónusz tipp: ne lépjünk a friss gyepre!

Amíg a fű teljesen meg nem erősödik, kerüljük a friss gyepre lépést. A fűcsírák gyengék és könnyen károsodhatnak, ha rálépünk. Hagyjunk időt a gyepnek, hogy erős gyökérzetet fejlesszen ki, és csak akkor használjuk, amikor már kellően megerősödött.

Pro tipp: fűmag keverése fehér lóhere maggal

A gyep telepítésekor érdemes a fűmagokat fehér lóhere maggal keverni. A fehér lóhere (Trifolium repens) nemcsak szép, hanem számos előnnyel is jár a gyep számára:

•    Nitrogénkötés: A fehér lóhere természetes módon képes megkötni a nitrogént a talajban, így kevesebb műtrágyát kell használnunk. Ez a tulajdonság különösen előnyös a fű számára, mivel a nitrogén a növekedés egyik legfontosabb tápanyaga.
•    Gyomelnyomás: A fehér lóhere sűrűn növekszik és gyorsan terjed, így hatékonyan elnyomja a gyomokat. Ezzel csökkenthetjük a gyomirtók használatát és a gyomlálásra fordított időt.
•    Szárazságtűrés: A fehér lóhere mélyebb gyökérzettel rendelkezik, mint a fű, ezért jobban tűri a szárazságot. Ez segít a gyepnek is ellenállóbbá válni a szárazabb időszakokban.

A keveréshez használjunk körülbelül 10-20% fehér lóhere magot a fűmag mennyiségéhez képest. Az elvetés előtt alaposan keverjük össze a magokat, hogy egyenletesen oszoljanak el a talajban. A keverék előnyeit hamarosan észre fogjuk venni: egy zöldebb, egészségesebb és kevésbé gondozásigényes gyepet kapunk, amely hosszú távon is fenntartható.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-25

Az igazság a zöld paradicsomról! Ehető vagy mérgező?

A zöld paradicsom egy rejtélyes és megosztó növény a gasztronómia világában. A kertészek rendszeresen találkoznak vele. Tudd meg, hogy el lehet-e fogyasztani.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-25

105 éve született Bálint gazda: emlékezzünk az ország kertészére örökzöld tanácsaival

Bálint gazda egy legendás kertész volt, akire néhány kedves szóval és kertészeti tanácsával is emlékezünk. Olvasd el a szőlő zöldmunkáiról szóló gondolatait.

2024-07-23

A legszebb őshonos, magyar virágok, amiktől egy oázis lesz a kerted

A magyar virágok gyönyörűek, mutatunk néhány őshonos fajtát, amiktől burjánzó kerted lesz. Ezektől az őshonos, magyar virágoktól egy igazi oázis lesz a kerted.

2024-07-22

Kiirthatatlan gyomnövények a kertben? Ezektől minél előbb szabadulj meg!

Vannak olyan gyomnövények, amelyek mindent megtesznek azért, hogy átvegyék az uralmat a kertben. Vedd fel velük a harcot, olvasd el cikkünket a gyomokról.

2024-07-22

Kerti növények szaporítása egyszerűen! Nézd meg, hogyan!

A kerti növények szaporítása egy igazán örömteli feladat. Most mutatunk néhány hasznos információt, ami segít sikeresen szaporítani kedvenc növényeidet.

2024-07-04

A sok esőzés után a te kertedben is megjelent a közönséges gyíkfű? - Hasznosabb, mint gondolnád

Egy-egy nagyobb esőzés után gyakori, hogy a kertekben megjelenik a közönséges gyíkfű az apró, lilás-rózsaszínes virágaival. Ne gyomláld ki, nagyon hasznos!

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

anyakoca kiválasztása

a tenyészkiválasztás fő törekvése, hogy azok az egyedek kapjanak szerepet az új nemzedék... Tovább

Hajdúböszörményi Földhivatal

Földhivatal Földhivatal Cím: Hajdúböszörmény Bocskai tér 2. 4220 Magyarország Tovább

Tovább a lexikonra
Gyeptermesztés Házi kert kert