Ezt kell tudni a futómuskátli gondozásáról - hogyan legyen gyöngyörű futómuskátlid?

Hasznos információk a futómuskátli gondozásáról

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Sok embertől hallom azt, hogy az Ausztriában élő futómuskátlik sokkal szebbek, mint a hazaiak. Ők úgy gondolják, hogy a klíma miatt van így, pedig ez nem igaz. A legtöbb ember sajnos nincsen tisztában azzal, hogy mit is kell kezdeni a muskátlival ahhoz, hogy gyönyörű legyen. Ez a cikk nekik íródott.

Csodaszép futómuskátli könnyedén!

 

Azzal nem lehet vitatkozni, hogy a futómuskátli sokkal igényesebb és érzékenyebb, mint az álló muskátli, sokkal több törődést és odafigyelést igényel, ezért csak olyan embereknek ajánljuk, akik minden nap tudnak ezzel a gyönyörű növénnyel foglalkozni. Azzal is egyetértünk, hogy a városi szennyezett levegő egyáltalán nem tesz jót ennek a növénynek, főleg a nagyon poros utak mentén kicsi az esély arra, hogy a futómuskátli sokáig szép maradjon.

 

Igaz az is, hogy az Alpok lábánál levő kis faluk levegője és páratartalma sokkal másabb és ez kedvezőbb a muskátli számára.. A levegő sokkal tisztább, érezni lehet a különbséget, főleg a reggeli órákban, ezt természetesen a növények is megérzik, azonban akkor sem lehetetlen Magyarországon gyönyörű futómuskátlit nevelni. Azt azért nem árt, hogyha mindenki tudja, hogy olyan szép és dús nem igen lesz, mint amilyen Ausztriában van, de ez is csak a nagyvárosokra igaz.

 

 

A futómuskátli egy Dél-Afrikából származó növény, Európába az 1700-as években került, mára viszont már több tucat változatát hozták létre. Színük, méretük és növekedésük rendkívül változatos, virágai kis csoportokban fejlődnek, tavasztól egészen kora őszig folyamatosan díszítenek. A leginkább elterjedt a fehér, rózsaszín, piros színben pompázó futómuskátli.

 

Többségük gyorsnövekedésű, egy év alatt akár 20-30 centimétert is nőhetnek, végső méretük pedig a másfél métert is elérheti. A futómuskátli mini változata viszont lassabban növekszik, több év alatt sem nő 20 centiméternél többet. A növények hajtásai és szárai vékonyak, gyengék, sérülékenyek, és könnyedén törnek, de ha egy kicsikét jobban odafigyelünk a gondozására, akkor nekünk is lehet gyönyörű futómuskátlink, nézzük, mit kell tennünk érte, a következő oldalon folytatom!

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

vérszilárd

Az az állategyed, tenyészet v. fajta, amely tulajdonságait az ivadékra határozottan örökíti... Tovább

Agrárgazdasági Kutató Intézet

Kutatóintézet Az Agrárgazdasági Kutató Intézet jelenleg hazánk legjelentõsebb... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem