Te is elkészítheted ezt a szuper fűszerspirált, megmutatom, hogyan

Építsünk fűszerspirált!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Készíts te is fűszerspirált saját kezűleg!

Hogyan építs fűszerspirált?

Egy fűszerspirál elkészítése egyáltalán nem nehéz feladat, és a designlehetőségeknek csupán a képzeleted szabhat határt. Az előbb felsorolt előnyökhöz hozzáírhatnánk azt is, hogy a spirálkerteket ízlés szerint alakíthatod ki, hogy illeszkedjenek kerted designjába. Íme az alapvető lépések egy közönséges fűszerspirál elkészítéséhez.

Szedd össze az alapanyagokat

Egy fűszerspirálhoz jó minőségű táptalajra, talajtakaróra (mulcs), és szivacsos szerkezetű, de tartós építőanyagra lesz szükséged (ezek alkotják majd a spirál falait). Hogy rendezetlen, vagy precízebb designt szeretnél-e az csak tőled függ, ahogy az is, hogy terméskövekből, téglákból, farönkökből, bambuszból, vagy akár újrahasznosított anyagokból (pl. sörösüvegekből) készíted el a falakat.

Egy 1,8 méter átmérőjű spirálhoz (benne 340-400 köbcentinyi táptalajjal) nagyjából 1,5 köbméternyi építőanyagra lesz szükséged. Az anyagválasztáskor érdemes figyelembe venni néhány tényezőt – a téglák drágák lehetnek ugyan, de nagyon tartósak is, és ideálisak, ha sokáig tartó spirált szeretnél építeni magadnak, míg a termésköveket nehéz lehet megfelelően felállítani a spirál felsőbb rétegeiben.

Jelöld ki a helyet és a méretet

Az elhelyezés és a méret két nagyon fontos szempont egy fűszerspirál kialakításakor. Ha a spirál túl nagy, akkor a karbantartás és a szüretelés (ami valószínűleg rendszeres lesz) nagyon kellemetlen feladatokká válnak majd. E mellett egy túl kisméretű spirál nem kínál majd akkora változatosságot mikroéghajlatok terén, mert nem lesz elég nagy az eltérés az alsó és a felső szintek között. Mint említettük, egy durván 1,8 méteres átmérő ideális lehet, és a legtöbben kényelmesen el is érik majd.

Fontos, hogy minden oldalról kényelmesen hozzáférj, és a közepét is elérd anélkül, hogy rá kéne lépned a spirál valamelyik részére. A spirál egy olyan helyre kerüljön, ahol naponta legalább 6 óra közvetlen, szűretlen napfény éri, és szem előtt van (nehogy megfeledkezz róla, hogy néha gondoznod is kell). A fűszerspirálokat általában úgy szokás kialakítani, hogy a legalsó réteg észak felé nézzen, hogy az ide kerülő, szomjasabb növények elegendő árnyékot kapjanak a nap folyamán. 

Készíts talajkeveréket

A fűszerspirál sikeréhez megfelelő táptalajt biztosítani a növények számára. Mivel egy ilyen spirálban általában több eltérő igényű növény is helyet kap, így egy jó taktika „zónákra” osztani, és ezeket a megfelelő összetételű talajjal feltölteni. Például az alsóbb szintek árnyékkedvelő növényeinek jót tesz egy kis komposzt a talajban, míg a központi, magasabb rétegeket kavicsokkal érdemes lazítani, amik jobb vízelvezetést biztosítanak. A talaj konkrét tápanyag-összetétele attól függ majd, hogy milyen növényeket ültetsz a különböző zónákba. Lapozz egyet, és tudd meg a további részleteket!

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

talajképződés

a talajképző kőzet fiz. és kém. hatásokra elmállott és a biol. folyamatokban átalakult... Tovább

takarmánycsontliszt

a vagóhídi melléktermékként jelentkező csontok főzése, zsírtalanítása, szárítása és... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Növénytermesztés Növényvédelem