A fonálférgek bemutatása, ismerd meg a fonálférgeket

Mik azok a fonálférgek, és miért olyan hasznosak (vagy károsak) a kertben?

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

A kertészkedés művészete tele van érdekes felfedeznivalókkal. Tudtad például, hogy kertedben apró, szabad szemmel láthatatlan lények ezrei élnek, amik lehetnek legjobb barátaid és legádázabb ellenségeid is? Ezeket az apró lényeket fonálférgeknek hívják, és léteznek belőlük hasznos, és káros fajták is. Mivel sok téves információ kering róluk az interneten, e cikk célja tisztázni a leggyakoribb félreértéseket, és elmagyarázni, hogy milyen szerepet is játszanak a fonálférgek élővilágában.

Most mindent megtudhatsz a fonálférgekről

Mik azok a fonálférgek?

A fonálférgek a legnagyobb számban előforduló többsejtű organizmusok a világon. Egyetlen maréknyi kerti talajban több milliónyi ilyen apró élőlény található meg, de természetesen olyan aprók, hogy szabad szemmel nem lehet megfigyelni őket (ehhez egy mikroszkópra lenne szükséged). Van néhány kivétel is – bizonyos fajták akár több méter hosszúra is megnőhetnek. Ne tévesszen meg a nevük – a fonálférgek valójában a valódi férgek nagyon távoli rokonai csupán. A legtöbb kifejlett példány hosszú és vékony, de léteznek tömzsi, körte formájú fajták is. A fonálférgek az óceán legsötétebb sarkaiból a leghidegebb sarki jégvilágokig a világ minden zegében és zugában előfordulnak.

A fonálférgek szerepe a kertben

A tudósok már több, mint egy évszázada tudják, hogy a fonálférgek rengeteget tehetnek kertjeink talajának egészségéért. Habár a mesterséges rovarirtók feltalálása óta jóval kevesebben kezdtek el foglalkozni velük, a kertészek az utóbbi időben újra érdeklődni kezdtek a fonálférgek, mint természetes talajvédő megoldás iránt. A hasznos fonálféreg-fajták lebontják a kerti talajban előforduló organikus anyagokat és elpusztítják a kéretlen, káros rovarokat.

Ezzel szemben a káros fonálférgek nyálukkal feloldják a növények sejtjeit, és táplálékként magukba szívják azt. A növények erre úgy reagálnak, hogy felduzzadnak, vagy veszni hagyják egyes leveleiket, ágaikat, esetleg torz növekedésbe kezdenek. A kéretlen fonálférgek vírusokat és bakteriális betegségeket is terjesztenek, amikkel megfertőzhetik a növényeket táplálkozás közben.

A legtöbb ismert fonálféreg-fajta nem jelent veszélyt a kerti növényekre, de vannak olyanok, amik a növényeknek, és az állatoknak is árthatnak. Fontos tájékozódni a két kategória közötti különbségről, hogy megőrizhesd kerted biztonságát. A következő oldalon még több hasznos információ vár, érdemes lapozni egyet! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS


Tovább a Lexikonhoz

vagyonbiztosítás

az előre nem számítható, váratlan káresemény anyagi következményeket meghatározott... Tovább

barázda

az az árkos mélyedés, amely az ekével kiemelt talajszelet helyén marad vissza. A szántatlan... Tovább

Tovább a lexikonra