fenoxisav-származék hatóanyagú gyomirtó szerek
az 1940-es évek nagy felfedezése volt a növekedést szabályozó, hormonhatású gyomirtószer-csoport. A fenoxisav-származék hatóanyagú gyomirtó szerek növekedési rendellenességet — csavarodást, deformálódási — okozva pusztítják el a gyomnövényeket. Kizárólag a kétszikűekre hatnak. A szelektivitás (szelektív hatású gyomirtó szerek) oka az eltérő fejl.-menetre és alaki tényezőkre vezethető vissza. A fenoxisav-származék hatóanyagú gyomirtó szerekre a kétszikű kultúrnövények is érzékenyek, ezért a kezelések idején azoktól megfelelő védőtávolságot kell tartani. A 2,4-D-t nátriumsó és aminsó formájában is fel lehet használni — sörárpa kivételével — gabonafélék, kukorica, legelők és rizs gyomirtására. Elsősorban a levélen, kisebb mértékben a gyökéren keresztül szívódik fel. Az MCPA por alakú és folyékony készítményként is forgalomba kerül, ez utóbbi különösen alkalmas repülőgépes kijuttatásra. Egyéves és évelő kétszikű gyomok ellen hatásos 8—25 °C között. Használható tavaszi és őszi gabonákban, olaj- és rostlen vetésben, rét és legelő gyomirtására. Méhekre és halakra veszélyes. A diklórprop és a mekoprop (MCPP) szélesebb hatássávú az előző hatóanyagoknál, a galajfélék ellen is alkalmazható. Gabonában a szárba indulás kezdetéig juttatható ki. A 2,4-DB szuperszelektív hatóanyag, biokém. okokból a pillangósok vele szemben ellenállóak, gyomnövényeik viszont nem. Régebben alkalmazták az e csoportba tartozó 2,4,5-T-származékokat, de döntően környezetvédelmi okokból ma már nincsenek forgalomban. Nem a jellemző hormonhatást mutatják, de kém.-lag ebbe a csoportba tartozik a szántóföldi kultúrákban és a zöldségfélékben alkamazható fluazifop-butil és a diklofop-metil.

Büszkeségeink - A magyar tyúk bemutatása
A magyar tyúkokra valóban mindenki nagyon büszke lehet, ugyanis világhíresek. Mostani cikkemben mindent elmondok nektek a magyar tyúkok történetéről!

A köszméte bemutatása
A köszméte őseink egyik legkedveltebb növénye volt, mostanra sajnos szinte teljesen eltűnt, pedig mindenkinek a kertjében ott lenne a helye, most elmondom azt is, miért!

A legveszélyeztetettebb magyar kutyafajta – Az erdélyi kopó
Az erdélyi kopó a legveszélyeztetettebb helyzetben lévő magyar kutyafajta, érdemes nagyon odafigyelnünk rá, mivel nagyon értékes. Most mindent elmondok nektek az erdélyi kopóról!

Nagy-Magyarország öröksége – Az erdélyi kopasznyakú tyúk
Mostani cikkemben egy nagyon különleges tyúkfajtát mutatok be nektek, tartsatok velem és ismerkedjetek meg közelebbről az erdélyi kopasznyakú tyúkkal!

Természetadta csoda - A jujuba
Egy igazi természetadta csodanövényt mutatok most be nektek, aminek számtalan jótékony hatása és felhasználási lehetősége van, ismerjétek meg a jujubát!

Egy igazi különlegesség – Az encián
Az encián valóban egy igazi különlegesség, érdemes nektek is közelebbről megismerkedni ezzel a növénnyel!

Mikor és hogyan metsszük a birsalmafát?
A birs metszéséről fogok most elmondani nektek mindent, tartsatok velem és tudjátok meg, hogyan végezhetitek el sikeresen a birs metszését!

Hó a kertben - előnyök és hátrányok
Idén a hó meghívatta magát kertedbe? Ha ez a helyzet, akkor örülhetsz a szép fehér takaró látványának, ugyanis a hó rengeteg előnnyel bír veteményesed számára – pont...

10 növény, amely jól mutat a kertitó mellett
Ha a kerti tavadat szeretnél különböző növényekkel szegélyezni, alaposan oda kell figyelned, hogy milyen növényeket választasz. A mocsári növények, melyek nem is a parton,...

Bemutatkozik az oregánó
Az oregánó egy szép évelő növény, melyet fűszernővényként használunk elősorban.

3 évelő növény, amit könnyű gondozni
Hogyan lehetne bő termést várni, anélkül hogy időt adnánk növényeinknek? Ezek az évelők a megoldások! Fedezz fel közülük 3 darabot, melyet egyszerűen gondozhatsz kertedben....

Bemutatkozik a kamilla
Hogy minél több kertünkben élő növényt megismerjünk, úgy döntöttem, hogy most a kamillán a sor, aminek másik neve az orvosi székfű. Senkinek sem célja nagymértékben...