Fehér eper, fehér eper termesztése - szakértőnk most mindent elárul, amire szükséged lehet

Tudj meg mindent Te is a fehér eper termesztéséről

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Fehér eper tudnivalók

Az ágyások megfelelő elkészítése kritikus fontosságú, hiszen ültetés után évekig itt élnek majd az eprek. Kialakításuk során adj ammónium-nitrátot és lassan feloldódó organikus trágyát a talajhoz. A jó vízelvezetés itt is rendkívül fontos, amit tovább növelhetsz organikus anyagok hozzáadásával. Ha ezeket nehezen tudod csak kivitelezni, akkor próbáld ki az emelt ágyásos megoldást.

A fehér epreknek helyre van szükségük a terjeszkedéshez, de nem annyira, mint a piros epreknek, ezért 30 centi távolra érdemes ültetni őket egymástól.

  • Jól forgasd át az ágyás talaját és távolítsd el a gyomokat
  • Adj hozzá tartós organikus trágyát
  • Alakíts ki kis ültető lyukakat 30 centire egymástól
  • Helyezd beléjük a palántákat, ügyelve arra, hogy felső részük talajszint felett legyen
  • Töltsd ki a lyukakat talajjal és egyengesd el körülöttük
  • Alaposan locsold meg a palántákat

A palántákat tavasszal érdemes kiültetni, miután a talaj egy kissé felmelegedett, de érdemes odafigyelni a tavaszba átnyúló fagyokra is. A tavasszal elütetett eprek néha csak a következő évben kezdenek el teremni, és bizonyos esetekben plusz egy évre van szükségük, hogy teljesen kifejlődjenek. Az őszi ültetés is kivitelezhető, ha megfelelő téli védelmet tudsz biztosítani a palántáknak. Ezt a módszert sokan preferálják, ugyanis segít a gyökerek megerősödésében, mielőtt a felső rész fejlődni és teremni kezdene. Ilyen esetben vastag talajtakarót kell alkalmazni a gyökerek körül.

Ha megfelelő mennyiségű tápanyaggal és vízzel látod el őket, akkor a fehér eprek különösebb gond nélkül növekednek majd. A tavasz közepétől 3-4 hetente érdemes foszforban és káliumban gazdag folyékony keverékkel táplálni őket, ami felgyorsíthatja a termések megjelenését. A gyomlálásra mindig fordíts elegendő időt, ha szükségét látod, illetve az élősködőkre és fertőzésekre is figyelj oda és cselekedj időben.

Amint a virágok megjelennek, alkalmazz talajtakarót alattuk, hogy a gyümölcsök ne érhessenek a talajhoz. Az érett epreket mindig szüreteld le, ezzel is elősegítve a további terméseket. Mivel folyamatosan termő növényekről van szó, így tavasztól őszig sok szüretelésre számíthatsz. Ősz végén vegyél vissza az öntözésből és hagyd abba a trágyázást. Ez arra ösztönzi az epreket, hogy megerősödjenek, így könnyebben átvészelik majd a telet

Forrás: Fotó: Pixabay

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

76/2007. (VII. 27.) FVM rendelet

az egyes kereskedelmi vállalkozások által 2007. évben igénybe vehetõ csekély összegû... Tovább

Gyöngyösi Földhivatal

Földhivatal Földhivatal Cím: Gyöngyös Kossuth L. u. 1 3200 Magyarország Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem