Esővízgyűjtés egy kertész tanácsaival: használjuk ki okosan az esőzéseket!

Egy kertész tanácsa: így hasznosítsd az esővizet és tedd virágzóvá a kerted!

Kiss Jázmin, kertész
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Az esővíz kihasználása a kertészkedés során nem csak környezetbarát megoldás, de növényeink számára is kedvező. Az esővíz természetes módon öntözi kertünket, és segít megőrizni a talaj nedvességtartalmát. Ebben a cikkben bemutatom, hogyan gyűjtsük össze és használjuk fel az esővizet, hogy kertünk virágzó és egészséges legyen.

esővízgyűjtés

Miért használjunk esővizet az öntözéshez?

Az esővíz az egyik legértékesebb erőforrás, amelyet kertészként felhasználhatsz. Nem csak, hogy környezetbarát, de növényeid is kifejezetten jól reagálnak rá. Az esővíz oxigénben gazdag, ami elősegíti a növények és virágok egészséges növekedését. Az esővizet összegyűjteni egy esőhordóban nem igényel energiát, így természetes módon öntözheted kertedet, anélkül, hogy szivattyúkra lenne szükséged.
Az esővíz összegyűjtése és öntözésre való felhasználása csökkentheti az eróziót, az iszapot és a vízelvezetési problémákat is. Emellett, ha a talajvizet helyett esővizet használsz az öntözéshez, megőrizheted a talajvíz épségét és hosszú távon fenntarthatóbbá teheted kerted vízgazdálkodását.

Fontos tudnivalók az esővíz gyűjtésről 

Ügyelj arra, hogy a tetőfelületek esővize baktériumokat, vegyszereket és egyéb szennyeződéseket vehet fel. Ez különösen fontos, ha gyümölcsöt és zöldséget öntözöl, például salátát, fűszernövényeket és alacsony növekedésű gyümölcsöket. Érdemes tesztelni az esővizet, mielőtt öntözésre használnád.
Ne feledd, hogy az esővíz emberi fogyasztásra nem alkalmas a benne lévő baktériumok miatt. Ügyelj arra is, hogy a tartályokat biztonságosan zárd le, hogy megvédd a gyerekeket és az állatokat. Az esős időszakokban figyelj a tartályok túlcsordulására is.

Hogyan gyűjtsd össze az esővizet?

Ereszcsatornák és lefolyók

Az esővíz összegyűjtéséhez ereszcsatornákra lesz szükséged. Amikor a csapadék eléri a ház tetejét (vagy garázst, fészert, istállót, apró házat stb.), behatol az ereszcsatornába, ami aztán egy lefolyóhoz vezet. Tartsd tisztán ezeket a hozzáférési területeket a levelektől és a törmeléktől. Érdemes elgondolkodni egy olyan ereszcsatorna-rendszer telepítésén, amely megvédi a sávokat az eltömődéstől. Helyezz rá egy szitát vagy szűrőt az ejtőcső végére, hogy megakadályozd a törmelék bejutását a hordóba vagy a tartályba.

Esőhordók

Esőhordó használatához fúrj egy lyukat az ereszcsatorna kifolyójába, hogy rögzítsd a simítóhoz hasonló csapot. Az esővizet közvetlenül a tartályba vezeted. Ha lehetséges, takard le a kifolyót, hogy távol tartsd a szúnyogokat.

Az 200 literes dob meglehetősen gyorsan megtelik, ezért a kényelem kedvéért tarts kéznél néhány nagy tartályt. Ha a legjobb esőhordó(ka)t keresed, vedd figyelembe a következőket:

•    A tetején legyen egy háló, amely távol tartja a leveleket, a zsindelyt, a törmeléket és a szúnyogokat.
•    Túlfolyó cső, amely elvezeti a felesleges vizet.
•    Helyezd a hordót valamilyen talapzatra, hogy a gravitáció segítse a lefolyást.
•    Tömlők, amelyek lehetővé teszik, hogy egy tele hordót közvetlenül a kertbe engedj (vagy vizet küldj egy másik hordóba).

Öntözés összegyűjtött esővízzel

Kerted esővízzel történő öntözése egyszerű; használhatsz öntözőkannát vagy tömlőt. Öntözőkanna esetén egyszerűen távolítsd el a fedelet, és mártsd bele. A tömlő használatához a hordót magasabbra kell helyezned, mint az öntözni kívánt terület, hogy a gravitáció el tudja mozgatni a vizet. Akár csepegtető öntözőrendszert is rögzíthetsz esőhordódhoz, ebben az esetben csak egy szelepet kell megfordítanod a kert vagy a pázsit öntözéséhez.

Az öntözőrendszerek nagyobb nyomást igényelnek. Tehát, ha öntözőt szeretnél használni, előfordulhat, hogy szivattyút kell csatlakoztatnod az esőhordóhoz.Az esővíz gyűjtése és felhasználása nem csak környezetbarát megoldás, de a kerted számára is rendkívül előnyös. Próbáld ki ezt az egyszerű módszert, és élvezd a virágzó, egészséges kertet!

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-22

Kerti növények szaporítása egyszerűen! Nézd meg, hogyan!

A kerti növények szaporítása egy igazán örömteli feladat. Most mutatunk néhány hasznos információt, ami segít sikeresen szaporítani kedvenc növényeidet.

2024-07-25

105 éve született Bálint gazda: emlékezzünk az ország kertészére örökzöld tanácsaival

Bálint gazda egy legendás kertész volt, akire néhány kedves szóval és kertészeti tanácsával is emlékezünk. Olvasd el a szőlő zöldmunkáiról szóló gondolatait.

2024-06-13

Környezetbarát megoldások nyomában: a növénytermesztés és az állattenyésztés összevonása

Környezetbarát megoldások nyomában: a növénytermesztés és az állattenyésztés összevonása. A régebben élt gazdálkodók még így csinálták, nekünk is így kellene.

2024-06-27

Mit tehetünk, ha megjelennek a poloskák a kertben?

A ploska az egyik legidegesítőbb rovar a világon. Nemcsak sokan vannak és könnyen szaporodnak, de büdösek és kártékonyak is. Így irtsd ki őket kertedből.

2024-07-04

A sok esőzés után a te kertedben is megjelent a közönséges gyíkfű? - Hasznosabb, mint gondolnád

Egy-egy nagyobb esőzés után gyakori, hogy a kertekben megjelenik a közönséges gyíkfű az apró, lilás-rózsaszínes virágaival. Ne gyomláld ki, nagyon hasznos!

2024-06-14

A vargánya gomba - ízletes és nagyon egészséges is!

Ha már unod a legnépszerűbb gombát, a csiperkét, és valami újra vágysz, akkor érdemes kipróbálnod a vargánya gombát. Én nagyon szeretem, te se fogsz csalódni!

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-06-25

Tuti megoldás a bio növényvédelemre: A tejes permetezés

A tejes permetezés tényleg működik. Rengetegen alkalmazzák, és növényeik boldogabbak, mint valaha. Ha következőnek marad egy kis tej a hűtőben, gondolj erre.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Rovarölo Thiodan 35 EC

Rovarölő permetezőszer szívó és rágó kártevők ellen.Hatóanyag: 35 %... Tovább

.../2006. (...) FVM rendelet: 2007. évi iskolatej program szabályozásáról

A mezõgazdasági és vidékfejlesztési támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek kert Kertészet kertfenntartás Környezetgazdálkodás Környezetvédelem