Így csinálj könnyen saját kezűleg trágyát a növényeid számára alapvető élelmiszerekből!

5 élelmiszer, amelyet növényi trágyaként használhatsz a kertedben

NA
Frissítve: 2024.04.21
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A helyi kertészeti központban rengeteg növényi műtrágyát találhatsz, de a természetes műtrágyák otthoni elkészítése szórakoztató módja az élelmiszer-hulladékok újrahasznosításának, miközben pénzt takarítasz meg, és tápanyag-löketet adsz a növényeknek. Ráadásul a növények egészségéhez szükséges legfontosabb tápanyagok – nitrogén, foszfor és kálium – megtalálható mindenféle mindennapi élelmiszerben, amely valószínűleg már van otthon. A maradék kávézacctól a tojáshéjig és banánhéjig íme öt olyan étel, amelyet növényi trágyaként használhatsz a kertben.

Trágya ételből

Kávézacc

A legtöbbünknek van kávézacc otthon, amelyet minden reggeli kávéfőzés után ki kell dobni. De tudtad, hogy ha megmented akkor újra felhasználhatod műtrágyaként? Magas nitrogénszintjüknek köszönhetően segíthet a talaj savasságának növelésében: a kávézacc kiváló műtrágya sokféle zöldségnövény és savkedvelő növény számára, mint az azálea, rózsa, hortenzia és sok más. Foszfort, káliumot, kalciumot, magnéziumot és más hasznos mikrotápanyagokat is tartalmaz, amely elősegít a növények fejlődését.

Hogyan készítsünk műtrágyát kávézaccból?

Egyszerűen szórd a megtakarított kávézaccot vékony rétegben a növény tövében lévő talajra, és kézzel dolgozza bele. Csak ne feledjük, hogy még a savkedvelő növények is túl sok savat kaphatnak, ezért ügyeljünk arra, hogy ne vigyük túlzásba a túl gyakori kávézaccos trágyázást.

Kávézacc a kertbe

Tojáshéjak

Ha legközelebb tojást főzöl, gondold meg kétszer, mielőtt kidobod a héjat. A tojáshéj közel 40% kalciumot tartalmaz, amely erősíti a növényi sejtfalakat és segíti a sejtek növekedését. A kalciumhiányos talaj a paradicsomnövények virágvégi rothadását ű, a növények visszamaradását vagy gyenge növekedését, valamint a fiatal levelek felkunkorodását, perzselődését vagy foltosodását okozhatja. Míg a talajvizsgálat a legjobb módja annak, hogy meghatározzuk, mely tápanyagokra van szükségük a növényeknek, érdemes kipróbálni egy tojáshéj műtrágyát, ha a kalciumhiányra utaló jeleket látod növényeidben.

Hogyan készítsünk műtrágyát tojáshéjból?

•    A tojáshéj felhasználásával száraz és folyékony növényi műtrágyát is készíthetsz. Száraz műtrágyához használj körülbelül 4-5 tojáshéjat növényenként, amelyet meg akarsz trágyázni. Hagyd teljesen megszáradni a héjakat, majd törd össze és temesd el a talajba a növény tövében. Ha a héjakat turmixgépben porrá aprítod az felgyorsíthatja a megtermékenyítési folyamatot.
•    Folyékony műtrágya készítéséhez forraljon fel 20 tojáshéjat 3 liter vízben néhány percig, majd hagyd állni egy éjszakán át. Reggel szűrjük ki a héjakat a vízből, és öntsük át a vizet egy spray-palackba. Permetezd a vizet közvetlenül a talajba minden egyes megtermékenyíteni kívánt növény tövében.

Banánhéj

A banán széles körben ismert, mint kiváló káliumforrás, amely nemcsak az emberek, hanem a növények számára is nagyszerű. Gazdag foszforban és rengeteg egyéb hasznos tápanyagot is tartalmaznak, beleértve a magnéziumot, a kalciumot és a ként, ami ideális műtrágya lehet sokféle virágos növénynek, gyümölcsfának és szobanövénynek.

Hogyan készítsünk műtrágyát banánhéjból?

A megmaradt banánhéjakat temesd el a talajba minden egyes megtermékenyíteni kívánt növény tövében, és hagyd, hogy idővel lebomlanak. Folyékony műtrágyát is készíthetsz, ha a banánhéjat néhány napig egy vízzel teli üvegben hagyod. Ezután öntsd át a vizet egy permetezőpalackba, és permetezd be a talajt a trágyázáshoz.

Hal

A konyhából származó halmaradványok megmentése enyhe, univerzális kerti műtrágya készítéséhez nagyszerű módja annak, hogy a növényeket egyszerre nitrogén-, foszfor- és kálium-lökethez juttassuk. A saját halemulziós műtrágya elkészítése egy kicsit több gyakorlati munkát igényel, de az eredmény az egyik legjobb természetes műtrágya, amelyet növényeidnek adhatsz.

Hogyan készítsünk műtrágyát halból?

Egy vödörben keverj össze egy rész halhulladékot (bőr, pikkelyek, csontok stb.) három rész fűrészporral és egy üveg kénmentes melasszal. Fedd le a vödröt, és hagyd állni a keveréket körülbelül két hétig, naponta kevergetve, amíg a hal el nem bomlik. Amikor a műtrágya kész, használj körülbelül 1 evőkanál halkeveréket 3 liter vízhez, és permetezd ezt a növény tövére és leveleire.

Ecet

A kávézacchoz hasonlóan a hígított ecet is kiválóan növeli a talaj savasságát. Az ecetes-vizes oldat az egyik legegyszerűbben elkészíthető műtrágya, és mindenféle savkedvelő növényen használható, beleértve a kerti zöldségnövényeket, szobanövényeket, rózsákat, hortenziát, azáleát és sok mást.

Hogyan készítsünk műtrágyát ecetből?

Keverjünk össze 1 evőkanál fehér ecetet 3 vízzel egy öntözőkannában. Körülbelül háromhavonta öntözd meg növényeidet ezzel az oldattal.

Fontos tudni, ezek a nem komposztálható anyagok:

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

durva fésűsgyapjú

az a fésűsgyapjú-minőség, amikor a szálak átmérője 24—26 um, tehát A/B... Tovább

csecsbimbó (tőgybimbó)

a tejmirigy csúcsi részének rugalmas falú, hengeres nyúlványa, alsó részén van a bimbócsatorna. Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek