Mikor és hogyan metsszük a diófát, hogy többet teremjen

Szeptemberben metszd a diófát, hogy többet teremjen!

Szélesi Ferenc, NA
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

A diófa metszése, a diófa gondozása

A diófa ültetésének menete

Fontos tudnivaló, hogy a diófa fiatalon még fagyérzékeny, egy keményebb tél sajnos el is intézheti. Ezért olyan helyre kell ültetnünk, ahol képes átvészelni a hideget. Ehhez használhatjuk őseink módszerét, ami az akácpróba: ha a termőhely közelében van akác, és nem szenvedett fagykárokat soha, akkor jó esélye van a diófának is, mivel a két növény fagyérzékenysége hasonló. 

A diófa ültetését végezhetjük ősszel, a többi gyümölcsfa ültetésével egyidőben, de tavasszal is földbe ereszthetjük a csemetét, a jó idő érkezésekor. Az ültetőgödör nagyságát a csemete méretei határozzák meg, általános szabály viszont, hogy a gödör legalább akkora legyen, amiben kényelmesen elférnek a gyökerek. Kötöttebb talajnál indokolttá válik az 1x1x1 méteres gödör kialakítása, mert így nagyobb térfogatú földet lazítunk meg, és a gyökerek könnyebben terjeszkedhetnek.  

Az ültetőgödör aljára kerüljön egy vastag réteg szervestrágya vagy komposzt, ez fogja segíteni a csemete fejlődését. A tápanyagra tegyünk vékony földréteget, mivel abban az esetben károsodás érheti a növényt, ha a gyökér közvetlenül érintkezik vele.

Érdemes gyökérmetszést végeznünk a szabadgyökerű csemeték ültetése előtt, ilyenkor szabaduljunk meg a sérült, elszáradt gyökerektől. A csemetét ültetés előtt legalább egy napig áztassuk vízben, így fel tudja szívni a szükséges mennyiségű nedvességet, és kiültetés után meg tudja kezdeni a hajszálgyökerek nevelését. Szabadgyökerű csemete esetében az oltás helye mutatja az ültetési mélységet, temetésnél viszont figyelnünk kell arra, hogy a föld egyenletesen legyen elosztva. Kupacoljuk meg a földet, így megelőzhetjül a hajszálerek eltépődését! 

Konténeres csemete esetén óvatos ütögetéssel, rázással emeljük ki a növényt az edényből, majd helyezzük az ültetőgödörbe úgy, hogy földjének felszíne egy síkban legyen a talajjal. Földlabdás diófa esetén a gyökerek jutazsákba vannak csomagolva (biológiailag lebomló anyag, amit nem kell levenni a földlabdáról). Kerüljön a földlabda a talajszínt alá, de ne süllyesszük túl mélyre a növényt. 

Az ültetés után jó alaposan öntözzük meg a növényt, és ezt az első hetekben többször ismételjük meg. Ezután érdemes felkupacolni a csemetéket a tél érkezte előtt, a törzset pedig vonjuk körbe nádszövettel, így védve a fagykároktól. Most pedig ejtsünk pár szót a diófa növényvédelméről, a következő oldalon folytatom! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-24

Ettől lesz garantáltan sikeres a magról történő növénytermesztés

Tippek a sikeres magról történő növénytermesztéshez: levegő, víz, fény. Fedezd fel a levegő, víz és fény fontosságát a magról történő növénytermesztéshez.

2024-04-24

Elmondom miért termesztem a krumplit konténerben, ezután te is így fogod

Mutatunk egy spórolós titkot! Tudj meg te is mindent a konténeres krumpli termesztésről - élvezd a friss, otthon nőtt finomságot konténerben, mutatjuk a trükköt!

2024-04-24

A növényeid sorra pusztulnak a kertben? EZ a bogár lehet az oka!

Ne hagyd, hogy a kártevők pusztítsák el a kerted! Ismerd meg a kerti növényeket pusztító rettegett bogarat, és fedezd fel, hogyan mentheted meg a növényeidet!

2024-04-24

Ültess sarkantyúkát a zöldséges kertedbe és csoda történik

Ültess sarkantyúkát a veteményes kertedbe és valóban csoda fog történni, hiszen számos előnye van ennek a szuper kis növénynek, mutatjuk mik ezek pontosan!

2024-04-24

Ültess májusban lila brokkolit, ami a zöldségeskerted királynője lesz

Ültess májusban lila brokkolit, ami a kerted királynője lesz, hiszen számos előnnyel rendelkezik, mutatjuk a legfontosabb infókat a lila brokkoliról, gyere!

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

inzulinrezisztencia

 Inzulin rezisztens állapotban az adott inzulin jelre bekövetkező válasz a... Tovább

öklendezés

a —>hányáshoz hasonló jelenség, de a hányinger ellenére nem ürül gyomortartalom. Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek gyümölcs Házi kert kert Növényvédelem oktatás