A csirketrágya az egyik legjobb tápanyagnövelő a talaj száméra, így, ha még nem próbáltad, érdemes beszerezned belőle egy kertészetből vagy tyúktartóktól.

hirdetes

A fekete arany: használj csirketrágyát a kertedben a jobb termés érdekében

NA
Facebook logo

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

A csirketrágya az egyik legjobb tápanyagnövelő, amit a talajnak adhatsz. De nem minden csirketrágya egyenlő. Szerves csirketrágyát vásárolhatsz egy kertészetben vagy ha vannak szomszédaid, akik bio módon nevelnek csirkéket, kérhetsz tőlük a trágyából. Íme, az úgynevezett „fekete arany” az az a csirketrágya és amit érdemes tudni róla.

Csirketrágya

Mi az a csirketrágya?

A baromfitrágyaként is emlegetett csirketrágya kiváló tápanyagforrás. Nitrogén- és foszfortartalma legalább kétszer olyan magas, mint a többi trágyáé, például a szarvasmarha trágyáé. 

A csirkeürüléken kívül a tyúktrágya minden mást is tartalmaz, ami a csirkeól kitisztítása során belekerül a trágyába: vizelet, tollak, takarmánymaradványok és alommaradványok, például szalma és széna, fenyő- vagy cédrusforgács, levágott fű, aprított levelek és újrahasznosított papír. Ez az oka annak, hogy az NPK aránya a csirketrágyában nagyon változó.  A csirkék életkora és a nevelésének módja is szerepet játszik a trágya tápanyagtartalmában. 

A csirketrágya előnyei

Nem szintetikus szerves trágyaként a csirketrágyának számos előnye van. Ez egy teljes értékű műtrágya, amely tartalmazza a makroelemeket, nitrogént, foszfort és káliumot, valamint olyan fontos mikrotápanyagokat, mint például a kalcium, amely az egészséges növények növekedéséhez szükséges.

A csirketrágya azonban több, mint műtrágya. Jó talajmódosítás is; szerves anyagot ad a talajnak, ami javítja a talaj szerkezetét, nedvességmegtartó és vízelvezető képességét, levegőzését. Ezenkívül a magas szervesanyag-tartalmú talaj kevésbé hajlamos az erózióra, és jobban megtartja a műtrágyát.

hirdetes
A csirketrágyában lévő szerves anyagnak van egy másik előnye is: táplálja a talaj mikrobáit, lehetővé téve a szerves tápanyagok gyorsabb lebomlását, ami viszont gyorsabban hozzáférhetővé teszi a növények számára. 

A zsákos és a friss trágya közötti különbség

A csirketrágyának két típusa van: a kereskedelmileg feldolgozott vagy friss. A helyi kertészeti központban megvásárolható zsákok szárított vagy pelletizált csirketrágyából készülnek. A szárított trágya tömegarányosan töményebb, mint a friss trágya, amely akár 76% vizet tartalmaz. A szárított trágyát általában sterilizálták, és szagmentes. 
A háztáji csirkeólból vagy gazdaságból származó friss trágya viszont erős szagú, és káros kórokozókat, például E. colit vagy Salmonellát tartalmazhat. Ellentétben a szárított trágyával, önmagában nem használható, hanem komposztálni kell, vagy a kijuttatás előtt érlelni kell, különben a magas ammóniatartalom megégeti a növényeket. 

Hogyan és mikor kell kijuttatni a talajba a csirketrágyát?

hirdetes

A zsákos feldolgozott trágya itt is eltér a komposztált érlelt trágyától. 

A zacskós csirketrágyát bármikor ki lehet juttatni. A fákat és cserjéket általában tavasszal trágyázzák. A virágágyásokat és a zöldségeket tavasszal és a vegetációs időszakban többször is megtermékenyítik. Konkrét mennyiségek esetén kövesd a címkén található utasításokat. 
Ha komposztált érlelt trágyát használunk, az időzítés sokkal korlátozottabb. Rácsos vagy karózott növényeknél, ahol a gyümölcs nem érintkezik a talajjal, mint például a paradicsom vagy a bab, a trágyát legalább 90 nappal a betakarítás előtt ki kell juttatni. A talajjal érintkező növényeknél – minden gyökérzöldségnél, epernél és leveles zöldségeknél – a trágyát legalább 120 nappal a betakarítás előtt ki kell juttatni. A várható betakarítási dátumtól visszaszámolva ez a legtöbb helyen késő téli vagy kora tavaszi alkalmazást jelent. 

Nem számít, milyen típusú csirkehústrágyát használsz, ügyelj arra, hogy egyenletesen dolgozd be a talajba és ne feledd, hogy mindig viselj kesztyűt a trágya kezelésekor. 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-18

A díszkertek királynői: ezt kell tudnod a levenduláról és rózsáról

Inspiráló ötletek és egy kertész tanácsai segítenek, hogy a rózsák, levendulák ragyogása beragyogja a kertedet. Így gondozd rózsádat és levenduládat szakszerűen!

2024-03-14

Így termesszünk csicsókát, a szegények krumpliját

Csicsóka, a szegények krumplija: nagyanyáink kedvence, se nem krumpli, se nem alma, de annyira szerettük. Igy ültesd el te is a csicsókát a tippjeink szerint!

2024-03-13

Ezzel a trükkel szüretelj rengeteg málnát idén nyáron

Tanulj meg metszeni málnát, hogy a növény erősebb, a termés pedig több és jobb minőségű legyen. Ismerd meg a metszés előnyeit, mikor és hogyan kell metszeni!

2024-03-12

A terasz éke lesz: így ültess tavasszal önellátó fűszersarkot

Arra gondoltam, hogy tavasszal kicsit feldobom nemcsak a kertet, hanem a teraszt is, ehhez pedig találtam egy tök jó ötletet. Így készíts önellátó fűszersarkot!

2024-03-12

Így locsold a tavaszi hagymás virágokat

A hagymás növények, mint például a jácint, nárcisz vagy tulipán gondozása során a locsolásuknál több fontos szempontot is figyelembe kell venni. Mutatjuk!

2024-03-13

Agrometeorológia: csak átmenetileg szűnik meg a fagyveszély

Az átlagosnál melegebb időjárásban a vegetáció 3-4 héttel fejlettebb az ilyenkor szokásosnál, de a következő hetekben még számíthatunk fagyra is a kertben.

2024-03-18

500 iskolában tartanak oktatásokat az erdészettel kapcsolatban

A természet csodálatos, amit leginkább erdőjárás közben lehet megtapasztalni, a most elindított program keretein belül erről fognak beszélni a legkisebbeknek.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

hálófajták

a hálók a halászat ősi eszközei; régebben növényi rostanyagokból csinálták, újabban... Tovább

zöldborsó-betakarító gépek

alapvető gépe a zöldborsó-rendrearató gép, amely a ->traktor elején levő, alacsonyra... Tovább

Tovább a lexikonra
kert Kertészet kertfenntartás