A csirketrágya az egyik legjobb tápanyagnövelő a talaj száméra, így, ha még nem próbáltad, érdemes beszerezned belőle egy kertészetből vagy tyúktartóktól.

hirdetes

A fekete arany: használj csirketrágyát a kertedben a jobb termés érdekében

NA
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

A csirketrágya az egyik legjobb tápanyagnövelő, amit a talajnak adhatsz. De nem minden csirketrágya egyenlő. Szerves csirketrágyát vásárolhatsz egy kertészetben vagy ha vannak szomszédaid, akik bio módon nevelnek csirkéket, kérhetsz tőlük a trágyából. Íme, az úgynevezett „fekete arany” az az a csirketrágya és amit érdemes tudni róla.

Csirketrágya

Mi az a csirketrágya?

A baromfitrágyaként is emlegetett csirketrágya kiváló tápanyagforrás. Nitrogén- és foszfortartalma legalább kétszer olyan magas, mint a többi trágyáé, például a szarvasmarha trágyáé. 

A csirkeürüléken kívül a tyúktrágya minden mást is tartalmaz, ami a csirkeól kitisztítása során belekerül a trágyába: vizelet, tollak, takarmánymaradványok és alommaradványok, például szalma és széna, fenyő- vagy cédrusforgács, levágott fű, aprított levelek és újrahasznosított papír. Ez az oka annak, hogy az NPK aránya a csirketrágyában nagyon változó.  A csirkék életkora és a nevelésének módja is szerepet játszik a trágya tápanyagtartalmában. 

A csirketrágya előnyei

Nem szintetikus szerves trágyaként a csirketrágyának számos előnye van. Ez egy teljes értékű műtrágya, amely tartalmazza a makroelemeket, nitrogént, foszfort és káliumot, valamint olyan fontos mikrotápanyagokat, mint például a kalcium, amely az egészséges növények növekedéséhez szükséges.

A csirketrágya azonban több, mint műtrágya. Jó talajmódosítás is; szerves anyagot ad a talajnak, ami javítja a talaj szerkezetét, nedvességmegtartó és vízelvezető képességét, levegőzését. Ezenkívül a magas szervesanyag-tartalmú talaj kevésbé hajlamos az erózióra, és jobban megtartja a műtrágyát.

hirdetes
A csirketrágyában lévő szerves anyagnak van egy másik előnye is: táplálja a talaj mikrobáit, lehetővé téve a szerves tápanyagok gyorsabb lebomlását, ami viszont gyorsabban hozzáférhetővé teszi a növények számára. 

A zsákos és a friss trágya közötti különbség

A csirketrágyának két típusa van: a kereskedelmileg feldolgozott vagy friss. A helyi kertészeti központban megvásárolható zsákok szárított vagy pelletizált csirketrágyából készülnek. A szárított trágya tömegarányosan töményebb, mint a friss trágya, amely akár 76% vizet tartalmaz. A szárított trágyát általában sterilizálták, és szagmentes. 
A háztáji csirkeólból vagy gazdaságból származó friss trágya viszont erős szagú, és káros kórokozókat, például E. colit vagy Salmonellát tartalmazhat. Ellentétben a szárított trágyával, önmagában nem használható, hanem komposztálni kell, vagy a kijuttatás előtt érlelni kell, különben a magas ammóniatartalom megégeti a növényeket. 

Hogyan és mikor kell kijuttatni a talajba a csirketrágyát?

hirdetes

A zsákos feldolgozott trágya itt is eltér a komposztált érlelt trágyától. 

A zacskós csirketrágyát bármikor ki lehet juttatni. A fákat és cserjéket általában tavasszal trágyázzák. A virágágyásokat és a zöldségeket tavasszal és a vegetációs időszakban többször is megtermékenyítik. Konkrét mennyiségek esetén kövesd a címkén található utasításokat. 
Ha komposztált érlelt trágyát használunk, az időzítés sokkal korlátozottabb. Rácsos vagy karózott növényeknél, ahol a gyümölcs nem érintkezik a talajjal, mint például a paradicsom vagy a bab, a trágyát legalább 90 nappal a betakarítás előtt ki kell juttatni. A talajjal érintkező növényeknél – minden gyökérzöldségnél, epernél és leveles zöldségeknél – a trágyát legalább 120 nappal a betakarítás előtt ki kell juttatni. A várható betakarítási dátumtól visszaszámolva ez a legtöbb helyen késő téli vagy kora tavaszi alkalmazást jelent. 

Nem számít, milyen típusú csirkehústrágyát használsz, ügyelj arra, hogy egyenletesen dolgozd be a talajba és ne feledd, hogy mindig viselj kesztyűt a trágya kezelésekor. 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-05-31

Az 5 legszebb Dália fajta – Ha igazi különlegességet szeretnél a kertedbe

Ha érdekelnek a dáliák és szeretnéd megismerni az öt legszebb fajtájukat, akkor olvasd tovább ezt a cikket. Összegyűjtöttük az öt legszebb dáliafajtát!

2023-06-02

A zsálya pozitív hatásai, nem is hinnéd mennyi mindenre jó

A zsálya sokoldalú, egyedülálló tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek számos egészségügyi előnnyel járnak. Mutatjuk is a zsálya pozitív hatásait az egészségre!

2023-05-31

Dobd fel a kertedet, készíts csodaszép kerti lámpásokat

Nyaranta elkel néhány olyan apróság, mint az alábbiakban bemutatott lámpások. Olyan kreatív ötleteket mutatunk neked, amik egy fillérbe sem kerülnek!

2023-05-31

Levendulatermesztési hibák – a 6 legnagyobb elkerülendő hiba a kertészek szerint

Ebben a cikkben felsorolunk hat olyan gyakori hibát, amelyeket érdemes elkerülni a levendulatermesztés során, ahogy egy kertészeti szakértő javasolja.

2023-06-06

A Balaton-felvidék csodaszép eldugott levendulásai- mintha tündérországban járnánk

A balaton-felvidék legszebb levendulásai: a mostani cikkünkben összegyűjtött páratlanul szép, és különleges lila levendulamezők téged is el fognak varázsolni.

2023-06-01

7 gyakori ok, amiért a muskátli levelei megsárgulnak

Miért sárgul a muskátli levele? Van, ami természetes folyamat és nem kell aggódnunk érte, de létezik olyan sárgulás is, amit orvosolni kell minél gyorsabban.

2023-06-02

Így termessz fügét cserépben egyszerűen a teraszodon

Ha szereted a fügét, akkor érdemes neked is otthon, a teraszodról termeszteni kényelmesen cserépben. Megmutatjuk ehhez a szükséges tippeket és trükköket!

2023-06-05

Túlöntözött aloe vera? – itt a megoldás a megmentésére

A túlöntözött aloe vera különböző jeleket mutathat, most összegyűjtöttük nektek az aloe vera növénnyel kapcsolatos legfontosabb információkat és segítő tippeket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

interferon

a magasabb rendű állati szervezetben, főként a leukocitákban (fehérvérsejtek) és a... Tovább

klorózis

növényekben különböző elemek hiánya okozza; a levelek zöld színe halványodik, sárgulás... Tovább

Tovább a lexikonra
kert Kertészet kertfenntartás