A csirketrágya az egyik legjobb tápanyagnövelő a talaj száméra, így, ha még nem próbáltad, érdemes beszerezned belőle egy kertészetből vagy tyúktartóktól.

A fekete arany: használj csirketrágyát a kertedben a jobb termés érdekében

NA
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

A csirketrágya az egyik legjobb tápanyagnövelő, amit a talajnak adhatsz. De nem minden csirketrágya egyenlő. Szerves csirketrágyát vásárolhatsz egy kertészetben vagy ha vannak szomszédaid, akik bio módon nevelnek csirkéket, kérhetsz tőlük a trágyából. Íme, az úgynevezett „fekete arany” az az a csirketrágya és amit érdemes tudni róla.

Csirketrágya

Mi az a csirketrágya?

A baromfitrágyaként is emlegetett csirketrágya kiváló tápanyagforrás. Nitrogén- és foszfortartalma legalább kétszer olyan magas, mint a többi trágyáé, például a szarvasmarha trágyáé. 

A csirkeürüléken kívül a tyúktrágya minden mást is tartalmaz, ami a csirkeól kitisztítása során belekerül a trágyába: vizelet, tollak, takarmánymaradványok és alommaradványok, például szalma és széna, fenyő- vagy cédrusforgács, levágott fű, aprított levelek és újrahasznosított papír. Ez az oka annak, hogy az NPK aránya a csirketrágyában nagyon változó.  A csirkék életkora és a nevelésének módja is szerepet játszik a trágya tápanyagtartalmában. 

A csirketrágya előnyei

Nem szintetikus szerves trágyaként a csirketrágyának számos előnye van. Ez egy teljes értékű műtrágya, amely tartalmazza a makroelemeket, nitrogént, foszfort és káliumot, valamint olyan fontos mikrotápanyagokat, mint például a kalcium, amely az egészséges növények növekedéséhez szükséges.

A csirketrágya azonban több, mint műtrágya. Jó talajmódosítás is; szerves anyagot ad a talajnak, ami javítja a talaj szerkezetét, nedvességmegtartó és vízelvezető képességét, levegőzését. Ezenkívül a magas szervesanyag-tartalmú talaj kevésbé hajlamos az erózióra, és jobban megtartja a műtrágyát.
A csirketrágyában lévő szerves anyagnak van egy másik előnye is: táplálja a talaj mikrobáit, lehetővé téve a szerves tápanyagok gyorsabb lebomlását, ami viszont gyorsabban hozzáférhetővé teszi a növények számára. 

A zsákos és a friss trágya közötti különbség

A csirketrágyának két típusa van: a kereskedelmileg feldolgozott vagy friss. A helyi kertészeti központban megvásárolható zsákok szárított vagy pelletizált csirketrágyából készülnek. A szárított trágya tömegarányosan töményebb, mint a friss trágya, amely akár 76% vizet tartalmaz. A szárított trágyát általában sterilizálták, és szagmentes. 
A háztáji csirkeólból vagy gazdaságból származó friss trágya viszont erős szagú, és káros kórokozókat, például E. colit vagy Salmonellát tartalmazhat. Ellentétben a szárított trágyával, önmagában nem használható, hanem komposztálni kell, vagy a kijuttatás előtt érlelni kell, különben a magas ammóniatartalom megégeti a növényeket. 

Hogyan és mikor kell kijuttatni a talajba a csirketrágyát?

A zsákos feldolgozott trágya itt is eltér a komposztált érlelt trágyától. 

A zacskós csirketrágyát bármikor ki lehet juttatni. A fákat és cserjéket általában tavasszal trágyázzák. A virágágyásokat és a zöldségeket tavasszal és a vegetációs időszakban többször is megtermékenyítik. Konkrét mennyiségek esetén kövesd a címkén található utasításokat. 
Ha komposztált érlelt trágyát használunk, az időzítés sokkal korlátozottabb. Rácsos vagy karózott növényeknél, ahol a gyümölcs nem érintkezik a talajjal, mint például a paradicsom vagy a bab, a trágyát legalább 90 nappal a betakarítás előtt ki kell juttatni. A talajjal érintkező növényeknél – minden gyökérzöldségnél, epernél és leveles zöldségeknél – a trágyát legalább 120 nappal a betakarítás előtt ki kell juttatni. A várható betakarítási dátumtól visszaszámolva ez a legtöbb helyen késő téli vagy kora tavaszi alkalmazást jelent. 

Nem számít, milyen típusú csirkehústrágyát használsz, ügyelj arra, hogy egyenletesen dolgozd be a talajba és ne feledd, hogy mindig viselj kesztyűt a trágya kezelésekor. 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-04-15

Ültesd el együtt a hagymát és a répát, elmondom miért

A hagyma és a répa remek társnövényei egymásnak, elmondom nektek miért érdemes őket egymás mellé ültetni a kertben. Ezek után biztos ti is így fogjátok csinálni!

2024-04-16

Kezdő kertészeknek is - 3 zöldség, ami garantáltan sikerül

Kertészkedni szeretnél, de nem tudod, hol kezd? Fedezd fel a 3 ideális zöldséget kezdőknek! Gyorsan növőek, ízletesek és minimális erőfeszítéssel termeszthetők.

2024-04-16

Egy kertész szerint ezt kell tenned, ha a paradicsom palántád lábszáras lett

Sokatok már nevelgetni a paradicsom palántáit és észrevehetitek, hogy lábszáras lehet néhány növény, de van rág megoldás, kövessétek ezeket a tippeket ti is!

2024-04-16

Titkos trükk a hagyma örök életéhez: Soha többé nem kell magot venned!

Fedezd fel a titkos trükköt, amellyel örökké életben tarthatod a hagymát! Soha többé nem kell hagymát vásárolnod a boltban vagy magról újrakezdened a folyamatot!

2024-04-18

Így ültesd a muskátlit az ablakba, hogy több virágot hozzon!

A muskátlik (Pelargonium) kedvelt növények az ablakokban, erkélyeken, és nem igényelnek túl sok speciális gondozást, de ezeket a tanácsokat tartsd be!

2024-04-16

Ideje elültetni a cukkinit, mutatjuk, hogyan csináld helyesen!

Egyre népszerűbb a cukkini hazánkban is. Ültess 2024-ben te is cukkinit, mutatjuk, hogy mikor, és hogyan csináld, hogy a legtöbb, legjobb termésed legyen!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

két ellés közti idő

a szarvasmarhatartás gazdaságoságát alapvetően meghatározó mutató, amit az egyik elléstől... Tovább

Hajdúszoboszlói Földhivatal

Földhivatal Földhivatal Cím: Hajdúszoboszló Kossuth L.u.3. 4200 Magyarország Tovább

Tovább a lexikonra
kert Kertészet kertfenntartás