Mire figyeljünk a cserepes növények öntözésekkor?

Hogyan kerüljük el a cserepes növények túlöntözését?

AN
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Nem mindegy, hogy a cserepes növényeket hogyan öntözzük, hiszen alapból korlátozottabb a helyük, mintha földben lennének, így a a felesleges víztől nehezebben szabadulank meg. Ezért is fontos, hogy megfelelő mennyiségű vizet kapjanak, különben a túlöntözés betegségeket is okozhat a növénynek.

Erre figyeljünk a cserepes növény öntözésénél

Hogyan kell öntözni a cserepes növényeket?

Még a szakembereknek is gondot okozhat a növények pontos vízigényének meghatározása. Az eredmények katasztrofálisak lehetnek a túlzott vagy alulöntözés miatt. A cserepes növények túlöntözése egy nagy gond lehet, mivel nem a talajban élnek, ahova a felesleges víz el tud folyni, hanem egy bizonyos méretű cserpében, ami korlátozza őket. Ha túlöntözzük, akkor a tápanyagok kimosódnak, és a túlöntözéssel penészes vagy gombás problémák léphetnek fel. Az alulöntözés olyan környezetet teremt, ahol a növények nem tudnak tápanyagot felvenni és elsorvadnak vagy elpusztulnak. 

Mi történik, ha túlöntözzük a növényt?

Bár tudjuk, hogy a növényeknek szükségük van vízre, még a kaktuszoknak is, a pontos mennyiség és gyakoriság rejtély lehet. A túl sok vizet tartalmazó cserepes növényeknél előfordulhat, hogy elhalnak a lombozatok, rothadnak a gyökerek és gumók és előfordulhat, hogy egyes kártevők vagy penészgombák jelennek meg. Mindezek stresszt okoznak a növénynek és veszélyeztetik egészségét. A túl nedves cserepes növények akár egyszerűen elrohadhatnak a koronánál vagy a tövénél.

Hogyan kerüljük el a cserepes növények túlöntözését?

Egy bevált módszer a cserepes növények túlöntözésének megelőzésére a nedvességmérő használata. Ismernie kell a növényfajtát és öntözési igényeit is. A növények számára általános útmutató az, hogy a talaj felső néhány hüvelyk (8 cm) részét mérsékelten nedvesen kell tartani. Amikor ez a terület megszáradt, öntözze meg, majd hagyja, hogy a talaj érintésre ismét megszáradjon, mielőtt tovább öntözné.

Mire figyeljünk a cserepes növények öntözésénél?

Soha ne hagyjuk, hogy a tartály alja vízben álljon, kivéve, ha vízi növényről van szó és még akkor is gyakran ürítse ki és töltse fel a csészealjat, hogy megelőzze a gombás fertőzéseket és a gyökérrothadást.

Növények vízigénye

Alacsony nedvességigényű növények

A kaktuszok és a pozsgások télen, amikor az aktív növekedés nem következik be, akkor nincs szükségük annyi vízre, de a növekedési időszakban már annál inkább. De ilyen növény még például: az Aloe Vera, Boméliafélék, Kukoricalevél, Közönséges elefántláb és a Zöldike

Mérsékelt nedvességigényű növények

A trópusi növényeknek mérsékelt mennyiségű vízre és magas páratartalomra van szükségük. Ilyenek például: Filodendron, Füge, Kanári sárkányfa és a Papagájvirág 

A páratartalmat párásítással növelheti vagy ha az edényt egy kavicsokkal és vízzel töltött csészealjra helyezi.

Magas nedvességtartalmú növények

Afrikaiibolyák, Leányszőrű, Szalagpáfrányfélék, Buzogányvirág

Mi a teendő a túlöntözött növényekkel?

Íme néhány módszer a túlöntözött növények megmentésére:

  • A talaj cseréje jobb vízelvezetésű, kavicsosabb keverékre segíthet.
  • Az átültetéskor ellenőrizze a vízelvezető nyílásokat, és győződjön meg arról, hogy nyitva vannak.
  • Használjon olyan edényeket, amelyek segítik a felesleges nedvesség elpárologtatását, például terrakotta és mázatlan edényeket.
  • Távolítsa el a növényt a termesztőközegből és öblítse le a gyökereket, hogy eltávolítsa az esetlegesen kialakuló gombás spórákat.
  • Fújja be a gyökereket gombaölő szerrel és ültesse át.
  • Tartsa a növényt árnyékos helyen, mivel az árnyékban lévő növények kevesebb vizet használnak fel. Néhány hét múlva viszont tegye vissza az eredeti helyére.

Néha viszont egyszerűen nem lehet megmenteni a túlöntözött cserepes növényeket. A túl sok vizet tartalmazó cserepes növények a lehető leghamarabb kezelni kell, mivel minél tovább húzodik a helyzet, annál kevésbé valószínű a megmentése.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-04-24

A növényeid sorra pusztulnak a kertben? EZ a bogár lehet az oka!

Ne hagyd, hogy a kártevők pusztítsák el a kerted! Ismerd meg a kerti növényeket pusztító rettegett bogarat, és fedezd fel, hogyan mentheted meg a növényeidet!

2024-04-24

Ültess májusban lila brokkolit, ami a zöldségeskerted királynője lesz

Ültess májusban lila brokkolit, ami a kerted királynője lesz, hiszen számos előnnyel rendelkezik, mutatjuk a legfontosabb infókat a lila brokkoliról, gyere!

2024-04-24

Elmondom miért termesztem a krumplit konténerben, ezután te is így fogod

Mutatunk egy spórolós titkot! Tudj meg te is mindent a konténeres krumpli termesztésről - élvezd a friss, otthon nőtt finomságot konténerben, mutatjuk a trükköt!

2024-04-22

Magvetés gond nélkül: fedezd fel a titkos trükköt a tökéletes magvetéshez

Vessünk magot egyszerűbben, mint valaha! Mutatom a magvetés egyik könnyítését, a földkocka készítő csodás lehetőségét, használd te is bátran, segítek tippekkel!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ellés rendellenességei (nehézellés)

okai a magzat v. az anyaállat részéről keresendők; lehet a magzat túlságosan nagy, esetleg... Tovább

62/2008. (IV. 30.) FVM rendelet

a Hajdú-Bét Rt. és a NOVOFARM Rt. mezõgazdasági alapanyag-beszállítói által igénybe... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem