Mire tudom felhasználni a borostyánt? - Ismerd meg a borostyánlevél jótékony hatásait

hirdetes

A gyógyító borostyánlevél

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Habár a borostyánt a legtöbben csupán egy látványos kúszónövényként ismerik, amely zöld takarót húz a házak falára, a benne termelődő anyagoknak köszönhetően egy nagyon hatékony gyógynövény is.

Minden, amit tudni kell a borostyánlevélről

A borostyán bemutatása

A borostyán valójában egy egész növénynemzetség neve. A nemzetséghez tartozó borostyánfélék főleg Európában, Észak-Afrikában és Ázsiában találhatók meg. Nagyjából 15 faja ismert, amelyek a talaj mentén kúsznak egészen addig, amíg nem találnak egy fát, falat, vagy más függőleges felületet, amin felkapaszkodhatnak. Ezzel az a céljuk, hogy nagyobb felületen érhesse őket a közvetlen napfény, ami lehetővé teszi számukra, hogy gyorsabban növekedhessenek.

Fás szárú, örökzöld kúszónövények. Nem élősködők: rövid léggyökereik táplálék-, vagy folyadékfelvételre nem alkalmasak. Jellemző rájuk a heterofillia (kétfélelevelűség), vagyis a csak vegetatív kúszóhajtások levelei más alakúak, mint a napos, magasabbra felkapaszkodott, virághajtásokon növők. Virágzatuk ernyős, virágaik öttagúak, zöldessárga színűek. A termés fekete vagy sárga húsos csontár. A borostyán levelei népszerű természetes díszek a portán, de gyógyító hatásúak is. A történelem során Európa és Ázsia szerte is felhasználták már gyógyászati célokra.

hirdetes

A levelek elfogyaszthatók és helyileg is alkalmazhatók, a belőlük kinyert kivonatot pedig gyakran használják kiegészítőként vagy gyógynövényes kezelésekhez. Bármilyen formában (oldat, borogatás, tea, stb.) alkalmazod, fontos odafigyelni a mértéktartásra, mert a borostyánban található vegyi anyagok és erős antioxidánsok kis mennyiségben egészségesek, nagyobb adagban azonban károsak is lehetnek.

A borostyán az aráliafélék családjába tartozó növénynemzetség. Fő elterjedési területük Dél-Európa, Észak-Afrika, Közép- és Kelet-Ázsia. Fás szárú, örökzöld kúszónövények; virágzatuk ernyős. Nem élősködők: rövid kapaszkodógyökereik táplálék-, vagy folyadékfelvételre nem alkalmasak. Jellemző rájuk a heterofillia, vagyis a csak vegetatív kúszóhajtások levelei más alakúak, mint a napos, magasabbra felkapaszkodott, virágzó hajtásokon növők. Közép-Európában egyetlen fajuk honos, a közönséges borostyán (Hedera helix), ami Európa nagy része mellett Délnyugat-Ázsiában terjedt el. Kedvező környezetben (fákon, kőszirteken, falakon) 20–30 méteresre is megnő, de függőleges felület híján a talajt is beteríti.

hirdetes

Levelei 4–8 cm hosszúak, 3–10 cm-es nyéllel. A kúszó szárakon a fiatal levelek tenyér alakú árnyéklevelek, a közvetlen napfénynek kitett, virágzó, termékeny szárakon a kifejlett levelek szív alakúak, fénylevél típusúak. Késő nyártól késő őszig virágzik. Virágai kicsik, a virágzat 3–5 cm átmérőjű ernyő. A zöldessárga virágokban sok a nektár, ami a méhek és más rovarok fontos tápanyaga. Termései apró fekete bogyók, amik a tél vége felé érnek meg, és bár az ember számára mérgezőek, sok madár fontos tápláléka. Kedvelt dísznövény, ezért számos változatát nemesítették ki, így például van sárga vagy sárga-fehér tarka levelű, lila szárú és lassan növekedő fajtája is

A borostyánban többek között különféle szaponinok és poliének találhatók, amelyek mind más és más hatással vannak a szervezetre. A következő oldalon elmondom, mi mindenre jó a borostyán, érdemes lapozni egyet!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-01-16

Milyen növényfajt érdemes termeszteni Magyarországon?

Egyetlen növényünk termesztési lehetőségei sem függetlenek a termelés belső és külső feltételeinek meglététől, ezért ezeket kell megvizsgálni választás előtt.

2024-01-10

Hasznos ötletek, javaslatok gazdálkodóknak Dr. Máté Andrástól

Cikksorozatunkban a SZIE Növénytermesztési Tanüzemének volt igazgató, Dr. Máté András oszt meg tippeket gazdálkodóknak. Ez a cikk a vetésekkel kapcsolatos.

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-03-04

Palántázás kisokos: fogadd meg a kertész tanácsait idén tavasszal

A tavasz a kertészkedés szezonja! A tél elmúltával a természet ébredezni kezd, a kertészek pedig elkezdik a magágykészítést és a palántanevelést. Palántázz így!

2024-03-05

Ezért jobb tavasszal elültetni a levendulát, mint ősszel

Levendula ültetés márciusban? Naná, hiszen ez a legjobb és legalkalmasabb időpont több okból kifolyólag is egy kertész szerint, mutatjuk mire figyelj kifejezetten!

2024-03-05

Csinos szellőrózsa: így ültesd el márciusban és minden évben visszatér

Az elképesztően szép, csinos szellőrózsa nevű virágot márciusban is elültetheted többek között, jövőre pedig már vissza fog térni hozzád, fogadd meg ezeket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

hanyszéna (hanyiszéna, hansági széna)

a tőzegen, lápon termett, sok rostot, kevés tápanyagot tartalmazó füvek szénája. Tovább

35/2006. (V. 15.) FVM rendelet

a gabona intervenciós felvásárlásáról szóló 101/2005. (X. 28.) FVM rendelet... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem