Hogyan metszd tavasszal szakszerűen a bokrokat, évelőket?

Bokrok és évelők metszése szakszerűen

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Tudj meg mindent a tavaszi metszésről

Milyen eszközökkel és hogyan végezz alakformálást?

A szelektív alakformáláshoz használj metszőollót, a nem szelektív metszéshez pedig sövényvágó ollót, aminek hosszabb pengéi vannak, mint a metszőollóknak. Ha több sövénysorod is van, amik rendszeres nyírásra szorulnak, akkor talán megéri befektetni egy elektromos sövényvágóba.

Ha sövényvágó ollóval nyírod sövényeidet, akkor mindig lentről felfelé haladj, hogy a levágott növénydarabok ne akadjanak bele a le nem vágott ágakba. Ezen kívül ügyelj rá, hogy a sövény alul legyen szélesebb (vagy legalább ugyan olyan széles), mint felül, nehogy a felső ágak leárnyékolják az alacsonyabbakat, megvonva ezzel azokat a napfénytől.

Mikor érdemes alakot formálni?

Az alakformálás időzítése függ a kérdéses növényfajtáról, és – mint már említettük – a metszés céljától is. Ha tavasszal virágzó bokrokat szeretnél metszeni, akkor ezt nem sokkal az után tedd meg, hogy elvirágzottak. Ez azért fontos, mert az ilyen növények bimbói nyáron és ősszel fejlődnek ki. Ha nyár elején, vagy közben metszed őket, akkor fennáll a veszélye, hogy a még ki nem nyílt virágok nagy részét is eltávolítod.

A nyáron vagy ősszel virágzó bokrok valamivel több szabadságot biztosítanak, mert ezek azokról az új fás részekről nyílnak, amiket az aktuális szezonban növesztenek. Hogy további növekedésre (és ezzel szaporább virágzásra) ösztönözd őket, végezd el a metszésüket a tél végén vagy kora tavasszal, mielőtt a leveleik megjelennének. A hortenziák metszésével óvatosan, mert a különböző fajtáknál eltérő, hogy a bimbók új vagy régi ágakon fejlődnek ki – ennek érdemes utánanézni.

Amikor szabályos sövényeket formálsz, nyírd meg ősszel, miután túl vannak a tavasz első növekedésén. Hogy megőrizd alakjukat, meglehet, hogy a termőidőszak során újra kell majd metszened őket. Lehetőleg ne metssz ősz végén, mert az az után megjelenő friss hajtásoknak nem biztos, hogy lesz idejük megerősödni az első téli fagyokig.

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-01

A piros paprika érése: A zöldtől a pirosig tartó izgalmas utazás

A piros paprika a magyar gasztronómia elengedhetetlen eleme. Most megismerheted érésének folyamatát, és a kémiai magyarázatot arra, hogyan válik pirossá.

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-01

Mutatok pár ötletet a cukkini felhasználásához, hogy ne menjen kárba a termés

Bár gyönyörű álom, hogy a kertünkben ültetett cukkini folyamatosan annyit terem, amennyire éppen szükségünk van, de nagyon gyakori, hogy berobban a termés.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

csibenevelés

a kikelt csibéket néhány órai pihentetés után osztályozzák. A jó minőségű csibe... Tovább

Hardy-Weinberg-szabály

az ún. ideális v. zárt populációkra vonatkozó törvényszerűség, amely kimondja, hogy az... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem