Békalencse és vízijácint termesztése az olcsó takarmányért

A békalencse a tojást és a tejet is helyettesítheti – Így termeszd saját kezűleg!

Szélesi Ferenc
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Aki foglalkozik állattenyésztéssel, vagy szimplán csak tart néhány haszonállatot is a portán, az tudja, hogy ezeket a jószágokat etetni nem éppen olcsó mulatság. Szerencsére számos „önellátó” megoldást alkalmazhatsz, amelyekkel nem csak sokat spórolhatsz, de tápláló takarmányt is biztosíthatsz állataid számára. Jól hangzik? Akkor olvass tovább, és nézd meg, hogy hogyan termeszthetsz te is békalencsét és vízililiomot olcsó takarmány gyanánt!

Minden a békalencse termesztéséről

Miért éppen békalencse és vízijácint?

A békalencseformák (Lemnoideae) és a közönséges vízijácint (Eichhornia crassipes) víztartalma is 95% körül mozog, hasonlóképpen a búzafűhöz, amit szintén talaj nélkül, vízben termesztenek takarmányként. Míg sok más magas víztartalmú növényeknek (pl. görögdinnye vagy káposzta) hónapokra van szükségük, hogy teljes méretűre nőjenek, addig a békalencsék és a vízijácint néhány nap alatt is képesek méretük kétszeresére megnőni.

Sok helyen ezért lepik el olyan könnyedén az állóvizeket, különösen ahol sok nitrogénhez juthatnak. Fontos észben tartani, hogy magas víztartalmuk miatt ezek a növények rendkívül laktatók az állatok számára. A legtöbb állat előbb jóllakik velük, minthogy kellő mennyiségű tápanyagot vinne be a szervezetébe. Éppen ezért, ha elsődleges takarmányként szeretnéd használni a békalencsét vagy a vízijácintot, akkor ki kell szárítanod őket.

Kiszárítva hasonló fehérjetartalmat kínálnak, mint a szójababok (vagy még azoknál is többet). Persze ez több munkát és időt igényel majd részedről. Egy másik megoldás kiegészítő takarmányként adagolni ezeket a növényeket állataidnak frissen, szárítás nélkül, ami kevésbé időigényes, mégis némi plusz tápanyagot biztosít számukra. Bárhogy is döntesz, íme minden, amit a békalencse és a vízijácint termesztéséről tudnod kell!

Előkészületek, tudnivalók

Ahhoz, hogy békalencsét és/vagy vízijácintot termessz házilag, csupán néhány alapvető eszközre lesz szükséged. Kelleni fog néhány víztároló, valamilyen természetes tápanyagforrás (állati trágya, kacsás tó vize, stb.), víz, a szüreteléshez szükséges szerszámok és persze néhány békalencse és vízijácint, amelyekkel beindíthatod a termesztést. A „víztárolót” nem érdemes ennél konkrétabban megszabni, hiszen ezeket a növényeket nem igazán érdekli, hogy mibe öntöd a vizet, amiben eléldegélnek majd.

Egyedül arra kell figyelned, hogy tiszta, fertőtlenített víztárolókat használj. Persze van néhány fontos szempont, amiket érdemes észben tartani a lehető legjobb eredmények érdekében. Például az, hogy mivel ezek a növények a víz felszínén élnek, olyan víztárolót érdemes választani, ami nagy vízfelületet képes biztosítani számukra. A következő oldalon folytatom! 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-22

5+1 legszebb balatoni táj a természet szerelmeseinek

Fedezd fel a Balaton legszebb tájait! Túrázz a Badacsonyban, barangolj a Tihanyi-félszigeten, vagy pihenj Balatonfüred és Szigliget festői vidékén.

2024-07-17

Horgászat a Balatonnál: Hol és Hogyan Érdemes Horgászni?

A Balaton számos halfaj otthona, így a horgászok számára ideális helyszín. Ebben a cikkben áttekintjük, hol és hogyan érdemes horgászni a Balatonnál 2024-ben!

2024-07-16

Ezért ne locsold a növényeid kondenzvízzel: egy kertész figyelmeztetései

A kondenzvíz használata elsőre praktikus megoldásnak tűnhet a növények öntözésére. Részletes leírásunkban megtudhatod miért nem javasolt a használata.

2024-07-11

Különleges csípős paprika fajták, amelyek termesztésével te lehetsz a környékbeli kiskertek királya

A csípős paprika fajták beszerzése, termesztése nem is olyan nehéz dolog. Különleges chili fajták, amelyekkel te lehetsz a környékbeli kiskertek királya!

2024-07-23

Madárinfluenza - ezt a tényt kevesen tudják róla

A madárinfluenza egy vírusos betegség, amely elsősorban madarakat érint, de képesek átterjedni háziállatokra. Komoly gazdasági károkat okozva a gazdálkodóknak.

2024-06-22

Mit lehet tenni, ha megégtek a növényeim a napon?

Gondoskodj róla, hogy szobanövényeid ne kapjanak túl sok napfényt, mert megéghetnek és elfonnyadhatnak. Mit lehet tenni, ha megégtek a növényeim a napon?

2024-07-22

Mit ültess a fák alá? Ellenálló, árnyéktűrő növények a kertben

Vannak olyan árnyéktűrő növények, amelyek jól érzik magukat a fák tövében is. Tippek a fák alatti ültetéshez, hogy növényeid árnyékos helyen is jól fejlődjenek.

2024-06-28

A virágoskerted mindig gyönyörű lesz, ha ezeket az egyszerű módszereket alkalmazod

Bizonyára mindenki látott már olyan virágoskertet, aminek szépségétől leesett az álla. Most egy karnyújtásnyira vagy attól, hogy ez a kert a tiéd legyen.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ragadozók (Carnivora)

az —>emlősök osztályába tartozó rend. Alakjuk, testnagyságuk változó. Fogazatuk... Tovább

csecsbimbó (tőgybimbó)

a tejmirigy csúcsi részének rugalmas falú, hengeres nyúlványa, alsó részén van a bimbócsatorna. Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek