Békalencse és vízijácint termesztése az olcsó takarmányért

hirdetes

A békalencse a tojást és a tejet is helyettesítheti – Így termeszd saját kezűleg!

Szélesi Ferenc
Instagram logo

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Aki foglalkozik állattenyésztéssel, vagy szimplán csak tart néhány haszonállatot is a portán, az tudja, hogy ezeket a jószágokat etetni nem éppen olcsó mulatság. Szerencsére számos „önellátó” megoldást alkalmazhatsz, amelyekkel nem csak sokat spórolhatsz, de tápláló takarmányt is biztosíthatsz állataid számára. Jól hangzik? Akkor olvass tovább, és nézd meg, hogy hogyan termeszthetsz te is békalencsét és vízililiomot olcsó takarmány gyanánt!

Minden a békalencse termesztéséről

Miért éppen békalencse és vízijácint?

A békalencseformák (Lemnoideae) és a közönséges vízijácint (Eichhornia crassipes) víztartalma is 95% körül mozog, hasonlóképpen a búzafűhöz, amit szintén talaj nélkül, vízben termesztenek takarmányként. Míg sok más magas víztartalmú növényeknek (pl. görögdinnye vagy káposzta) hónapokra van szükségük, hogy teljes méretűre nőjenek, addig a békalencsék és a vízijácint néhány nap alatt is képesek méretük kétszeresére megnőni.

Sok helyen ezért lepik el olyan könnyedén az állóvizeket, különösen ahol sok nitrogénhez juthatnak. Fontos észben tartani, hogy magas víztartalmuk miatt ezek a növények rendkívül laktatók az állatok számára. A legtöbb állat előbb jóllakik velük, minthogy kellő mennyiségű tápanyagot vinne be a szervezetébe. Éppen ezért, ha elsődleges takarmányként szeretnéd használni a békalencsét vagy a vízijácintot, akkor ki kell szárítanod őket.

hirdetes

Kiszárítva hasonló fehérjetartalmat kínálnak, mint a szójababok (vagy még azoknál is többet). Persze ez több munkát és időt igényel majd részedről. Egy másik megoldás kiegészítő takarmányként adagolni ezeket a növényeket állataidnak frissen, szárítás nélkül, ami kevésbé időigényes, mégis némi plusz tápanyagot biztosít számukra. Bárhogy is döntesz, íme minden, amit a békalencse és a vízijácint termesztéséről tudnod kell!

hirdetes

Előkészületek, tudnivalók

Ahhoz, hogy békalencsét és/vagy vízijácintot termessz házilag, csupán néhány alapvető eszközre lesz szükséged. Kelleni fog néhány víztároló, valamilyen természetes tápanyagforrás (állati trágya, kacsás tó vize, stb.), víz, a szüreteléshez szükséges szerszámok és persze néhány békalencse és vízijácint, amelyekkel beindíthatod a termesztést. A „víztárolót” nem érdemes ennél konkrétabban megszabni, hiszen ezeket a növényeket nem igazán érdekli, hogy mibe öntöd a vizet, amiben eléldegélnek majd.

Egyedül arra kell figyelned, hogy tiszta, fertőtlenített víztárolókat használj. Persze van néhány fontos szempont, amiket érdemes észben tartani a lehető legjobb eredmények érdekében. Például az, hogy mivel ezek a növények a víz felszínén élnek, olyan víztárolót érdemes választani, ami nagy vízfelületet képes biztosítani számukra. A következő oldalon folytatom! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-03-18

A paulowniákról (császárfáról) szakszerűen 2.rész

Ismerd meg a császárfa titkait Franczia Balázs szakértő vezetésével!A cikksorozat második részében, további izgalmas információk tárulnak eléd a Paulowniákról.

2024-03-18

A díszkertek királynői: ezt kell tudnod a levenduláról és rózsáról

Inspiráló ötletek és egy kertész tanácsai segítenek, hogy a rózsák, levendulák ragyogása beragyogja a kertedet. Így gondozd rózsádat és levenduládat szakszerűen!

2024-03-18

A hársméz gyógyító ereje: ilyen fantasztikus tulajdonságai vannak

Fedezd fel a hársméz gyógyító erejét egy méhész tippjeivel! Ez a mézfajta a selyemfűmézzel együtt a leghatékonyabb a gyulladásos betegségek kezelésében.

2024-03-18

Mit gondol egy méhész az Ukrajnából érkező mézről?

Mi a véleménye egy méhésznek az ukrán mézről? Most kiderül! Támogasd a magyar méhészeket és a hazai méz értékes hagyományát! Vegyél hazai mézet termelőktől!

2024-03-18

Ezt minden kutyatartónak tudnia kell: így tudod megmenteni kutyádat

Megismerheted ebben a cikkben a leggyakoribb tévhiteket a külső paraziták elleni védekezésről, és megtanulhatod, hogyan óvhatod meg kutyádat egész évben te is.

2024-03-12

A terasz éke lesz: így ültess tavasszal önellátó fűszersarkot

Arra gondoltam, hogy tavasszal kicsit feldobom nemcsak a kertet, hanem a teraszt is, ehhez pedig találtam egy tök jó ötletet. Így készíts önellátó fűszersarkot!

2024-03-14

Így használd a csodás orchideát esküvődön

Az orchideák különleges és elegáns választás a menyasszonyi csokorhoz, valamint a koszorúslányok csokrához, de ezen kívül i számos dologra fel lehet használni.

2024-03-12

A tavasz nem csak a kertedben van: így gondozd szobanövényeidet márciusban

A tavasz beköszönte a szobanövények számára is a növekedési szezon kezdetét. Tanulj meg gondozni őket márciusban, hogy egészségesek és virágzóak maradjanak!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Ledec (S 2263)

Cukorrépa Cél: rizománia toleráns Leírás:Monogerm, diploid hibrid, a csíranövény... Tovább

trauma

Erőművi (mechanikai) behatásra létrejövő sérülés (pl.... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek