BARF etetés; barf etetés kutyáknak; barf étel; barf táplálás

hirdetes

Mi az a BARF etetés - jót tesz a kutyámnak?

NA
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

A BARF diéta jelentése: „biológiailag megfelelő nyers táplálék”. A Dr. Ian Billinghurst állatorvos és táplálkozási szakértő által alapított alapelv az, hogy a kutyákat az általuk kifejlesztett étrenddel táplálják – ez egy nyers étrendet, amely friss, nyers és vadon élő húsokból és zöldségekből áll. A háziasított kutyák genetikai felépítése ezt támasztja alá. A bostoni terriertől a bernáthegyiig a kutyák lényegében ugyanazok, mint őseik, a szürke farkasok. Nézzük, mi a lényege!

BARF

A BARF, mint nyers étrend

A nyers étrend magas fehérje-, mérsékelt zsírtartalmú és minimális mennyiségű szénhidrátot tartalmaz, és a következőkből áll:
•    Színhús
•    Nyers húsos csontok
•    Szervhús
•    Zöldségek és gyümölcsök
•    Kiegészítők

MENNYI NYERS ÉTELT A MEGFELELŐ MENNYISÉG?

A tápláléktól függetlenül, legyen az dehidratált, nyers vagy egyéb finomság, mindig fontos figyelembe venni a kutya súlyát és életkorát. A napi adag megahatározásához a kutya jelenlegi testsúlyát kell venni. Aktivitástól függően ennek a súlynak a 2-4%-ka a kutya teljes napi adagja (egy átlagos aktivitás 2%). Ez csak egy általános szabály, érdemes kalkulátorokban megnézni az ajánlott mennyiséget, hiszen az is számít, hogy a kutyusod idősebb vagy még kölyök. 

KUTYA BARF DIÉTA ETETÉSÉNEK ELŐNYEI

Számos egészségügyi előnnyel jár, ha kutyádat nyers táplálékkal eteted: 

•    Karcsúbb, izmosabb testfelépítés; a kutyák közel 60%-ka túlsúlyos vagy elhízott a testállapot pontozása alapján, ami számos negatív állapothoz vezet
•    A bőr és a szőrzet javítása
•    Tisztább fogak és frissebb lehelet
•    Kevesebb kellemetlen szag
•    Élénk, nyugodt energia

Ne feledkezzünk meg a környezeti előnyökről sem: a nyers takarmányozás csökkenti az ökológiai lábnyomunkat. A nyers étrendet a kutyák és macskák (ők is ehetik természetesen!) szervezete jobban hasznosítja, ami kisebb székletnek és tisztább alomdoboznak felel meg.

hirdetes
A BARF-diéta olyan állati részeket is használ, mint a szervhúsok, amelyeket bár biztonságosan fogyaszthatunk, az emberek általában elkerülik. A hús ezen részeinek használata csökkenti a pazarlást.
Röviden: ami jó házi kedvenceinknek, az jó a környezetünknek is. Ez valóban mindenki számára előnyös. 

VÁLASSZ KIEGYENSÚLYOZOTT BARF ÉTRENDET

Annak ellenére, hogy számos egészségügyi előnye van, a nyers étrend egyik hátránya az a kockázata, hogy kutyád esetleg kiegyensúlyozatlan étrendet kap. Sok tulajdonos saját maga akarja megcsinálni, ami nagyszerű. Sajnos a legtöbben nem tudják, hogyan kell megfelelően kiegyensúlyozni a kutyáknak szükséges összes mikrotápanyagot, ami hiányosságokhoz és jövőbeni egészségügyi problémákhoz vezethet. Így ennek mindenképpen érdemes utánajárni, vagy előre készített BARF ételeket vásárolni. 

A KUTATÁS TÁMOGATJA A BARF-OT

Dr. Björkman álaltorvos a homocisztein szintjét tanulmányozta kutyákban, ami a gyulladások és a krónikus betegségek jelzője az étrenddel kapcsolatban. Kísérletében hat hónapig négy kutyacsoport vett részt. Az első csoportot korábban nyersen táplált kutyák alkották, akiket a vizsgálat második felében száraztápra váltottak. A második csoportot szárazon táplált kutyák alkották, amelyeket három hónapig nyers tápra váltottak. A harmadik és negyedik csoport folytatta a szokásos (száraz vagy nyers) ételt a teljes hat hónapos vizsgálat során.
A kutatás kimutatta, hogy a nyers táplálékkal etetett, nyers táplálékot folytató kutyák homociszteinszintje a legalacsonyabb, míg azoknál a kutyáknál, amelyek száraztápot ettek, és folytatták a száraztápot, a legmagasabb a homocisztein szintje, 10-szer több, mint a nyersen táplált csoportban. Hasonlóképpen, a nyers táplálékon nevelt kutyáknál is ötszörösére nőtt a betegségjelző szint a szervezetben a vizsgálat befejezésekor, amikor átváltottak a szárazra újra. 

hirdetes

ÍGY KEZDD EL KUTYÁDAT SZOKTATNI NYERS ÉTRENDRE?

Most, hogy jól tájékozott lettél a nyers etetés előnyeiről, ideje elkezdeni! Íme néhány lépés, amellyel kutyádat átállíthatod a BARF étrendre:

Ha kutyád még nem ismeri a nyers táplálékot, lassan válts át. A teljes átállás gyakran egy héten belül elvégezhető; azonban a kulcs az, hogy lassan haladjunk, mint minden étrendi változtatásnál. A kölykök általában néhány nap alatt megszokhatják, mivel általában egészségesebb az emésztőrendszerük, mint az idősebb kutyáké. Minél idősebb a kutya, annál hosszabb ideig kell átállnia az új nyers étrendre.

Kezdésként azt javasoljuk, hogy az első étkezés előtt fél naptól egy teljes napig koplaltasd a kutyát, hogy biztosítsd a jó étvágyat, majd etesd egy kicsit, hogy lásd, hogyan kezeli a friss táplálékot. Ha minden rendben van, folytasd az eredeti étrended egy kevés az új nyers étellel.

Figyeld a kedvencedet. Ha kedvencednél laza székletet tapasztalsz, várd meg, amíg a széklet megszilárdul az átmenet folytatásához. 
Állatorvosotokkal mindenképpen beszéljétek át a többi, lényeges dolgot!
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2023-01-13

Így hosszabbítsd meg kutyád életének aranyéveit

Ha idős a kutyusunk mindig félünk, mikor hagy itt bennünket: ezek az utolsó évek azonban ne félelemmel, hanem szeretettel és sok foglalkozással teljenek!

2023-01-10

2023-ban a barkóscinege az év madara

A barkóscinegét választották a 2023-as év madarának az MME szavazásán, az év kétéltűje az alpesi gőte, a 2023-as év lepkéje pedig a fecskefarkú pillangó lett.

2022-12-13

5 tipp: Így tartsd kis kedvencedet biztonságban, és nyugalomban Szilveszterkor

A tűzijáték, a hangos zene és a zajok miatt a szilveszter stresszes lehet kedvenced számára ez az éjszaka. Mutatunk néhány tippet, neked és kiskedvencednek!

2022-10-14

Hogyan lehet felhasználni a sütőtök magját?

Szeretnéd felhasználnia sütőtök magját, és megmenteni a kidobástól? Rengeteg szuper ötletünk van a sütőtök magjának felhasználására, amit imádni fogtok!

2023-01-18

Nyulak gondozása a téli, hideg időben

Nyulainkra fokozottan érdemes figyelni a téli időjárás viszontagságai miatt, hisz hamar megfázhatnak: tippjeink segítenek őket megvédeni!

2023-03-10

Figyelj a széncinegékre márciusban: a postaládádba költözhetnek!

Márciustól érdemes figyelni a postaládáinkat, ugyanis széncinegék költözhetnek bele és rakhatnak ott fészket. A cikkünkben elmagyarázzuk, miért fészkelnek oda!

2023-03-29

Hogyan lehet megszabadulni a lisztbogaraktól – 4 szakértő által jóváhagyott módszer ezeknek a növényi kártevőknek az írtására

A lisztesbogár a szobanövények gyakori támadója – íme, hogyan lehet gyorsan és vegyszerek nélkül megküzdeni velük és eltávolítani kedvenc növényeinkről!

2023-03-29

Hogyan tojnak tojást a tyúkok? – itt a válasz, ha eddig nem tudtad

Hogy tojnak tojást a tyúkok pontosan? Nem szégyen, ha nem tudod konkrétan a folyamatot, most elmagyarázzuk neked az tyúkok tojásrakásától kezdve az egészet!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

nyári seb

lovak bőrében (a végtagok alsó részén, a nyakon) kialakuló kifekélyesedő, vérző... Tovább

dülmirigy

a hím emlősök —>járulékos nemi mirigye. A húgycső kezdeti szakaszán van, váladéka az... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állatorvos