az ökológia gazdálkodás lényege, módszere

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

GI
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Öko, bio, organikus…mi ez? Egy újabb humbuk? Egy és ugyanaz vagy három különböző dologról van szó? Most utánajártunk a rejtélynek, hogy tisztázhassuk ezeket a fogalmakat!

Az ökológiai termesztés előnyei

Mi is az az ökológiai gazdálkodás?

Az ökológiai vagy más néven bio- vagy organikus gazdálkodás az agrár és élelmiszertermelés környezeti, szociális, gazdasági szempontból egyaránt fenntartható változata. Rendkívül fontos, hogy a köznyelvben használatos ”vegyszermentes”, „natúr”, „hagyományos”, „reform”, „őstermelői”, „termelői”, „házi” szavak nem egyenértékűek a bio fogalmával! 

Az organikus gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát. Így ezzel a módszerrel mikroelemekben, vitaminokban gazdag, lényegesen kisebb környezetterhelésű élelmiszereket, termékeket állíthatunk elő, melyek hosszú távon, fenntartható módon képesek kielégíteni szükségleteinket. 

Tesszük mindezt anélkül, hogy bolygónkat, vagyis a természeti környezetet, a talajt és a vizeket erőteljesebben megterhelnénk, mint amennyire azok önmaguktól regenerálódni képesek. Ebből is jól látszik, hogy hosszú távon az ökológiai gazdálkodás sokkal kifizetődőbb, hiszen egy felelős gazdálkodási formáról beszélünk.  

Mit is jelent az organikus gazdálkodás a gyakorlatban

Míg a szokványos gazdálkodásban a károkozók elleni védelmen van a hangsúly, addig a biogazdálkodásban a megelőzésé a főszerep. Ebből kifolyólag a rendszer  tiltja és korlátozza bizonyos növényvédő szerek, műtrágyák, talajjavító szerek használatát. Ennélfogva nem engedélyezett az azonos károkozók által pusztított növényeket egy helyre ültetése sem. 
 

Forrás: biokontroll.hu

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-09-01

5 ok, amiért barna színű a padlizsánod (és hogyan kerülheted el!)

Miért barnul a padlizsánod? Ismerd meg az 5 leggyakoribb okot és egyszerű megoldásokat, hogy egészséges, szép termést nevelhess a kertedben!

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-07-03

Tegyünk közösen a fehérgólyák jövőjéért - A 15. hazai országos fehérgólya-felmérés

A 15. hazai fehérgólya-felmérés során a lakosság segítségét kéri a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). A fehérgólyák populációja fogyatkozik.

2024-08-01

Agrárhírek: Aktuális hírek a dinnyetermés és a takarmányozás témában

Agrárhírek: Utánajártunk milyen aktuális hírek és érdekességek vannak az agráriumban. A dinnyével, termesztésével és takarmányozással kapcsolatos hírek jönnek!

2024-09-06

Bokashi komposztálás: konyhai hulladékból készíts tápanyagot a kertnek

Forradalmi komposztálás Bokashi-val: Erjessz és tápláld kertedet! Eltűnik a konyhai hulladék egyszerűen, szagmentesen és tápoldat,komposzt készül a növényeknek.

2024-09-06

Ezért szedd fel a burgonyát a kertből a nagy esőzések előtt

Tudd meg, miért fontos a burgonyát időben felszedni a nagy esőzések előtt! Védd meg a termést a rothadástól és a gombás betegségektől a megfelelő időzítéssel.

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-07-04

Másodvetés a kertben - Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor

A júliusi betakarítással még közel sem ért véget a kertészkedés. Pont ilyenkor jön el az ideje a másodvetésnek. Mutatom miket és hogyan ültess ilyenkor.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Sponsor (RSY-01)

Szója Cél: takarmány Leírás:Közepes méretû magja lapított gömb, színe sárga. A... Tovább

előgyomrok betegségei

fontosabb kórképek: 1. Előgyomor egyszerű emésztési zavara: lényege az élőgyomrokban... Tovább

Tovább a lexikonra
Agrárjog Állatok Állattenyésztés Érdekességek Gazdaság Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Mezőgazdaság Növénytermesztés Növényvédelem oktatás Talajművelés Zöldség