Az ember már az ókor előtt is ismerte és fogyasztotta a mézet. Több százezer évvel ezelőtt őseink testi épségüket nem kímélve fosztogatták a fák odvaiban serénykedő mézelő méhek aranysárga kincsét. Valahogy így kezdődhetett el a méhészkedés.
Az apiterápia történelme
Sokkal később – mikor már ésszerű méhészkedés folyt – kezdte az ember szétválasztani a méhek termékeit, mégpedig a mézet, a viaszt, a propoliszt, a virágport, a méhkenyeret, a méhmérget és a méhpempőt.
Számos bizonyíték fennmaradt a történelem során, hogy az ókori egyiptomiak ételnek és orvosságnak egyaránt használták a mézet. A görög mitológia a mézet isteni eredetűnek tartotta. Pithagorasz szerint a méz jótékonyan hat a gondolkodásra és olyan kristálytiszta ideák születnek általa, mint maga a méz. Hippokratész is jó hasznát vette a méznek az orvoslásban. A forró mézes tejet hatásosnak találta a légúti megbetegedések kezelésére.
Ez a metódus a mai napig megáll a lábán. Az ókori egyiptomiak, görögök és rómaiak rájöttek, hogy a méhszúrás bizonyíthatóan enyhíti a reumás és ízületi bántalmakban szenvedők panaszait.
De mi is valójában az apiterápia?
Apiterápia alatt a méhek termékeinek gyógyító célú felhasználását értjük. Ezek a termékek nagy koncentrátumban tartalmazzák a növények, növényi drogok hatóanyagait és a méhek speciális enzimjeit, hormonjait. Táplálkozás élettani szempontból pedig koncentráltan tartalmazzák a szervezet működéséhez nélkülözhetetlen anyagokat.
Apiterápiás termékek:
Apiterápia: méz
A virágok nektárjának, növényi nedveknek a méhek által átalakított terméke.
A méz közel 70 féle gyógy- és fiziológiai hatással bír:
• 18 aminosav (Taurin, Arginin, Cisztin, Timin, Karnitin, stb.)
• 22 ásványi anyag (Vas, Mangán, Réz, Kálium, Kalcium, Cink, Szilícium, Foszfor, Jód, Alumínium, Nikkel, Lítium, Titán, Ozmium, Bór, stb.)
A virágport a méhek elsődlegesen a fiatal méhálcák táplálására használják. Az ember számára jelentős élettani hatással bír. Serkenti az anyagcsere folyamatokat, a belső elválasztású mirigyek működését. Elősegíti a vérképzést, erősíti a szívizmot.
Főleg a nyárfafélék rügyeiből, egyéb növényi nedvekből származó termék, amit a méhek fertőtlenítő, ragasztó, tartósító céllal termelnek. Erős fájdalom és gyulladáscsökkentő, valamint antioxidáns hatású.
A propolisz összetétele kaptáronként, területenként, szezononként változó: