Meghódította az interneten ez a sokatmondó kép – nézd meg, miért!

Szélesi Ferenc - Főkertész

KÖVESS MINKET

FACEBOOKON

Tavaly került fel ez a kép a Facebookra, és rövid idő alatt meghódította az egész internetet, rengeteg like és hozzászólás érkezett a kép alá, a most következő cikkben elmondom, miért!

A képet egy román nemzeti park töltötte fel a Facebook oldalára, rövid időn belül több mint 20 000 megosztást, 30 000 like-ot és 600 hozzászólást hozott össze. A farkasfalkáról készült képet egyébként Kanadában készítette Chadden Hunter, a BBC Natural History Unit egyik munkatársa.

A farkasok nagyjából huszonöten vannak és éppen bölényvadászatra indultak. Tudni kell, hogy Kanadában ekkor nagyjából -40 Celsius fok körüli a hőmérséklet, éppen ezért csodálatos az, amit a farkasok tesznek, csapatokban vadásznak a náluknál akár ötször nagyobb bölényekre.

A falkát a nőstény alfa vezeti, őt követik a falka legerősebb tagjai, majd a legértékesebb tagok következnek, a nők.

A falka végén a hím alfa vonul, neki az a szerepe, hogy belássa az egész falkát, ugyanis ő irányítja a csapatot. Más források szerint a falka első három tagja a csapat leggyengébb tagjai, ezt azzal indokolták, hogy ők adják a falka vonulásának ritmusát, ők tapossák ki a havat először, ha viszont támadás éri a falkát, ők vesznek oda először.

Általában egyébként a hím alfa hátul foglal helyet, ős indítja el a vadászatot. Sok esetben nem libasorban, hanem V-alakban indulnak el vadászni az állatok. Bárhogyan is alakult a sorrend a képen, tökéletesen látszik az összhang és a csapatmunka, csodálatosan sikerült fotó! További érdekességek a farkasfalkákról a következő oldalon! 

A falkák olyan önfenntartó szaporodó egységek, amelyben az egyedek együttműködve, közösen szerzik meg a táplálékot, és közösen nevelik a kölyköket – nemcsak a szülők, de a falka minden tagja, különösen a fiatalabbak. A falka létszáma az élőhely adottságaitól függően 2–36 lehet; általában 5–9. A falkák tulajdonképpen olyan nagycsaládok, amelyekben a vezető alfa-párhoz és utódaikhoz a szaporodási időszakban más farkasok is csatlakozhatnak – ezek később is a falka tagjai maradhatnak.

A falkában szigorú a hierarchia: az abszolút úr az alfa-hím, őt követi az alfa-nőstény. A vezérhímet legyengülése (betegség, sérülés stb.) esetén a béta-hím váltja fel. A falkák időnként feloszlanak, majd (átmenetileg vagy véglegesen) újraalakulhatnak, illetve más falkákkal egyesülhetnek is. A régi falka feloszlásával létrejött új falkák egymással barátságosan viselkednek.

A falka együttműködésének két, ellentétesen motiváló alapja:

  • az állandó rivalizálással kialakított rangsor
  • és az egymást régóta ismerő tagok erős, kölcsönös kötődése.

Az együttműködés megköveteli:

  • a fejlett szociális intelligenciát,
  • a jó problémamegoldó képességet és a képlékeny,
  • a körülményekhez alkalmazkodó viselkedést.

Ezek együttes hatására a farkas élőhelyeinek csúcsragadozója volt, amíg alul nem maradt az emberrel vívott versengésében. A farkasra a „letelepedett” és „nomád” életmód váltogatása jellemző. Tavasszal és nyáron kis területen marad, amíg a kölykök fel nem nőnek, ősszel és télen azonban hatalmas távolságokat járhat be.

/Wikiépdia/


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-05-02

Most kell elültetned ezt az ízletes zöldséget: Padlizsán ültetés lépései

A padlizsán egyre népszerűbb hazánkban is, ami nem is véletlen, hiszen megannyi étel remek alapanyaga. Mikor és hogyan kell a padlizsánt elültetni?

2024-05-02

Ilyen előnyei vannak a virágoknak, a zöldfelületeknek

A növények képesek elnyelni a levegőben lévő szennyeződéseket, mint például a nitrogén-dioxidot és a kén-dioxidot, valamint a por részecskéket, és még...

2024-05-02

Május 20-ig lehet jelentkezni a Virágos Magyarország versenyre

2024-ben meghosszabbított határidővel, május 20-ig nyújthatják be pályázataikat a 31. Virágos Magyarország versenyre jelentkező helyi közösségek. Mutatjuk a

2024-05-02

Egy nagyon különleges virág: A lampionvirág ültetése, és gondozása

Vannak, akik hólyagcseresznyeként vagy ördöglámpásként ismerik. Különlegességét a termést körülvevő élénknarancssárga burka adja. Optimális májusban ültetni.

2024-05-06

Milyen virágokat érdemes elültetni még a nyár elején?

Érdekel, milyen virágokat lehet érdemes elültetni a nyár elején, amik gyorsan nőnek, és bírják ezeket a melegebb körülményeket? Mutatunk néhány csodás virágot!

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

2024-04-29

Nem szabad bántani a lopódarázsat, elmondom miért

Meglepődsz! A lopódarázs nem ellenség - olvasd el, miért! Mutatjuk, miért tilos bántani a lopódarazsat, Boros Tibor méhraj befogó tippjeivel és tanácsaival!

2024-04-29

Ezért NE használj rovarcsapdát tavasszal virágzáskor

Ne öld meg a méheket! Ezért káros a rovarcsapda használata a tavaszi virágzásnál. Mutatjuk miért fontosak a méhek a beporzáshoz, és hogyan védheted őket!

További cikkek ebben a témában
Állatok Érdekességek

Tovább a Lexikonhoz

éves gyulladás

olyan gyulladás, amelynek jellemzője a nagy mennyiségű bűzös izzadmányképződés, a... Tovább

mécsvirág (Melandrium)

a szegfűfélék (Caryophyl-laceae) családjának nemzetsége. A fehér mécsvirág (M. album... Tovább

Tovább a lexikonra