8 tipp egy gyönyörű beporzóbarát kert létrehozásához

NA

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Békés és félelmetes dolog nézni, ahogy egy méh kipattan a tökvirágból, vagy zümmög a menta körül! Ezeknek a szorgalmas munkásoknak – a lepkék, egyes madarak és más rovarok, például darazsak mellett – sok dolguk van. Apró pollenszemeket szállítanak egyik növényről a másikra, így a növények szaporodhatnak, termést és magvakat képezhetnek, ezzel biztosítva az egészséges, változatos ökoszisztémát . A világ virágos növényeinek körülbelül 75 százaléka és az élelmiszertermés 35 százaléka a beporzóktól függ, ami azt jelenti, hogy ezért mi, emberek is felelősek vagyunk! A beporzóbarát növényeket egyszerűen integrálhatod a meglévő kertedbe, még ha csak kis helyed van is, ültethetsz cserépbe, konténerbe és ablakládába is!

Ültess több fajtát

Ültess különböző színű, formájú és virágzási idővel rendelkező virágokat , és törekedj olyan növényekre, amelyek kora tavasztól késő őszig egymás után nyílnak. Vegyen fel őshonos növényeket a tervezésbe, de használhatsz termesztett fajtákat is; szelektálják vagy keresztezik más fajokkal, hogy bizonyos tulajdonságokat érjenek el, például tömörebbek vagy nagyobb legyenek bizonyos virágok. Praktikusnak, szépnek fejlesztették őket, és mégis táplálékot nyújthatnak a beporzóknak. 

A növények elhelyezése legyen látványos 

A beporzók figyelmének felkeltése érdekében több növényt csoportosíts össze, ahelyett, hogy egy növényt itt-ott helyeznél el. A rovarok vizuálisak, és a három-öt növényből álló fürtökbe ültetés egyértelműen jelzi nekik, hogy van valami jó ennivaló a kertben.

Kezdd az egynyáriakkal 

Az egynyáriak egy szezont élnek, de az ültetéstől a fagyokig virágoznak, így hosszú ideig sok színt adnak a kertedhez. Jó kiindulási pont, mert gyors eredményeket kínálnak, és általában nem kell sokat foglalkozni a virágzás fenntartásával. Figyelmedbe ajánljuk ezeket a növényeket: sétányrózsák, napraforgó, ternye, pillangóvirág és rézvirág.

Ültess sok évelő növényt

A néhány héttől néhány hónapig virágzó évelők sok évszakra visszatérnek, így nagyszerű módja annak, hogy idővel megépítsd a beporzóbarát kertedet. De ez egy hosszú távú elkötelezettség, amely türelmet igényel. A legtöbben nem tesznek sokat az első évben, aztán a másodikban egy kicsit gyorsabban nőnek, és végül a harmadik évben már látványosak lesznek. Ilyen növények: méhbalzsam, macskamenta, tobozvirág, kúpvirág és selyemkóró.

Tartalmazzon a kerted az ehető fajtákat

A metélőhagyma, a kapor, a zsálya és a koriander mind népszerűek a beporzók körében, ezért ültesd őket a többi ehető növény közé, vagy ágyásokba és cserepekbe. Az olyan zöldségek, mint az édeskömény és az olyan növények, például a skarlátbab, szintén rengeteg beporzót vonzanak.

Használj cserjéket és fákat szerkezetként

A virágzó cserjék és fák szépséget, színt és szerkezetet adnak minden kertnek, valamint táplálékot és menedéket adnak a vadon élő állatoknak. Sokan nem igényelnek intenzív karbantartást. Ilyen például a hortenzia vagy a juhar. 

Legyél egy kicsit lusta az őszi nagytakarításhoz

A halogatók örülnek! Ha télen néhány levélalmot és magfejet érintetlenül hagyunk, akkor a beporzók elrejtőzhetnek a hideg időben. Nem kell az egész udvart hagyni elvadulni. Tartsd az előkertet ropogósan és tisztán, de hagyd, hogy a hátsó udvar egy része kevésbé legyen rendben, hogy menedéket nyújtson a beporzóknak.

Biztosíts vízforrást

A rovaroknak is szükségük van vízre. Egy egyszerű vízelem hozzáadása még barátságosabbá teszi számukra a teret. Állíts fel egy kavicsos madárfürdőt vagy sekély edényt, hogy a beporzók leszálljanak; csak néhány naponta cseréld ki a vizet, hogy a szúnyogoknak ne legyen hol szaporodni.

Korlátozd a vegyi anyagokat

Ha segítségre van szükséged egy kártevő vagy betegség kitörése során, válassz biotermékeket. Például az olyan termékek, mint a bacillus thuringiensis (Bt) ) a hernyók számára, a neemolaj kártevők és betegségek ellen illetve a rovarirtó szappan rovarok ellen kevésbé halálos védekezési módszerek. Ne feledd azonban, hogy minden széles spektrumú termék megöli a rosszfiúkat és a jófiúkat is, ezért használd őket takarékosan.

Fontos: Ne feledd, hogy a beporzóbarát kert kialakítása egy folyamat, amely időt és türelmet igényel. Kezdj kicsiben, és fokozatosan bővítsd a kertedet. Minden kis lépés számít!


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Még több cikk

2024-04-29

Ezeket kell tudnod a méhrajzásról az akácvirágzás idején

Ismerd meg a méhrajzás csodálatos világát az akácvirágzás idején. Értsd meg, miért fontos ez a természeti jelenség a méhészek számára és hogyan kezelik azt.

2024-04-29

Így duplázd meg a kajszi termésedet egy kertész tippjeivel

A kajszibarack szinte egyet jelent a nyárral, mégis sokan félnek termeszteni ezt a gyümölcsöt, pedig nem kell, Kósa Dániel kertész tippjeivel bevezetünk téged is!

2024-04-29

Sokunk kedvence az áfonya: ültessük el május elején egy kertész tanácsaival

Ismerd meg az áfonya titkait és ültess magad is májusban! Ezek egy gyümölcs szakirányú kertész tanácsai a tökéletes áfonya bőséges terméséhez - kövesd a tippeket.

2024-04-29

Salátatermesztés mesterfokon: hogyan nevelj egész éven át friss zöldséget a kertedben?

Tanuld meg a salátatermesztés minden trükkjét! Készítsd elő a magtálcát, gondoskodj a megfelelő hőmérsékletről, és használd ki a természetes védekezés lehetőségeit.

2024-05-02

Május 20-ig lehet jelentkezni a Virágos Magyarország versenyre

2024-ben meghosszabbított határidővel, május 20-ig nyújthatják be pályázataikat a 31. Virágos Magyarország versenyre jelentkező helyi közösségek. Mutatjuk a

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

2024-04-29

Nem szabad bántani a lopódarázsat, elmondom miért

Meglepődsz! A lopódarázs nem ellenség - olvasd el, miért! Mutatjuk, miért tilos bántani a lopódarazsat, Boros Tibor méhraj befogó tippjeivel és tanácsaival!

2024-04-29

Ezért NE használj rovarcsapdát tavasszal virágzáskor

Ne öld meg a méheket! Ezért káros a rovarcsapda használata a tavaszi virágzásnál. Mutatjuk miért fontosak a méhek a beporzáshoz, és hogyan védheted őket!

További cikkek ebben a témában
Állatok kert Kertészet

Tovább a Lexikonhoz

gliceridek

a glicerinnek (alkoholok) nagy szénatomszámú zsírsavakkal alkotott észterei. Az észteresítő... Tovább

Budapest Corvinus Egyetem

Egyetem Kertészettudományi Kar A KERTÉSZETI OKTATÁS TÖRTÉNETE A budapesti kertészeti... Tovább

Tovább a lexikonra