Házi almalé készítés menete - Így készíthetsz isteni, egészséges almalevet!

hirdetes

Így készíthetsz tartósítószer nélkül házilag almalevelet!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Mire használd el az őszi almát? Ha szereted az almát és a gyümölcsleveket, akkor bizonyára te is elgondolkodtál már azon, hogy vajon hogyan készíthetnél magadnak saját almalevet terméseidből. A folyamat valójában messze nem olyan összetett, vagy nehéz, mint sokan gondolnák, ráadásul a végeredmény mindig ízletes, tiszta gyümölcslé, amiben semmilyen felesleges adalékanyag nem kerül! Íme egy rövid útmutató, amiből megtudhatod, hogy hogyan készítsd el saját házi almalevedet.

Házilag készül a legjobb almalé

Elő a gyümölcspréssel!

Almáid feldolgozásához használhatsz elektromos gyümölcscentrifugát, vagy nagyméretű, mechanikus prést is. Természetesen az utóbbi jobb megoldás, ha nagyobb mennyiségű termés levét szeretnéd kinyerni, hiszen egyszerre több szem almát tölthetsz bele. Akár saját terméseiddel dolgozol, akár barátaidtól szerzel néhány vödör házi termesztésű almát, ízletes almalevet készíthetsz belőlük, lássuk, hogy hogyan!

Először is mosd meg alaposan az almákat egy nagy kád vagy láda vízben. Eközben válogasd ki a sérült, beteg, már nem használható darabokat. Az ép almákat vágd szeletekre, majd darált le őket kétszer, csak ezután mehetnek a présbe. Ne felejts el egy alaposan kitisztított tárolót helyezni a prés alá, amibe belefolyathatod az almalevet. Ha a préseléssel is kész vagy, akkor hagyd a levet hűlni egy napig, de addig is takard le valamilyen jól szellőző anyaggal, hogy ne repüljön vagy essen bele semmi.

hirdetes

A frissen szűrt almalében sok a rost, ami idővel a tároló aljára süllyed majd. Ne lepődj meg, ha a házi almalé ködösebb textúrájú, mint amit a boltban látsz. Minél alaposabban ledarálod az almákat, annál több nyers levet préselhetsz majd ki belőlük.

hirdetes

A házi almalé pasztőrözése

A felmelegítés az egyik legegyszerűbb módszer a házi almalé pasztőrözésére. Öntsd a levet egy megfelelő méretű fazékba, óvatosan, hogy az almadarabok ne potyogjanak bele a tárolóból (természetesen szűrőt és használhatsz, habár ez a rostokat is felfogja majd). Ezután melegítsd fel a levet 75°C-ra, és hagyd így fortyogni 15 percig. Erősen ajánlott folyamatosan figyelni a lé hőmérsékletét egy erre alkalmas konyhai hőmérővel.

Eközben a befőttes üvegeket is sterilizálnod kell, amibe az almalevet beletöltöd majd. Helyezd az üvegeket és a fedőjüket a sütőbe, és „süsd” őket 30 percig. Ha mindezzel végeztél, akkor öntsd át a forró almalevet az üvegekbe, és helyezd rájuk a fedőket.

Ezután helyezd az üvegeket egy tálcára, és takard be őket alaposan néhány törölközővel vagy ronggyal, hogy lassan hűljenek ki. Ha lehűltek, akkor szobahőmérsékleten, vagy lehetőleg annál hidegebb helyen tárolhatod őket. A pasztőrözött, kihűlt almalevet legalább egy évig bátran fogyaszthatod, de másfél évnél tovább nem érdemes tárolgatni.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

célgépek

a mg.-ban kifejezetten meghatározott munkafolyamat végrehajtására alkalmas, gyakran több... Tovább

vajsavbaktériumok

sok helyen, többek között az állatok -> bélcsövében, a talajban, a trágyában előf. anaerob... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek