Az almafa betegségei, védekezési módok az almafa betegségei ellen

Az almafa leggyakoribb betegségei, és az ellenük való védekezési módok

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Push értesítések

ÉRTESÜLJ ELSŐKÉNT,

IRATKOZZ FEL ÉRTESÍTÉSEINKRE

Minden az almafa betegségeiről

Az almafa betegségei – Alma ervíniás elhalása, tűzelhalás (karantén kórokozó)

Kórokozó: Erwinia amylovora (baktérium)

Gazdanövény: körte, alma, birs, dísznövények (a fogékonyság eltérő).

Tünet: virágok vizenyősek, elfeketednek, hajtás hervad, elszárad, barna. Fás részeken besüppedő, barnás folt, melyek később rákosodnak. A kis gyümölcsön és a kocsányon vizenyős folt, majd barna, végül baktériumnyálka tör elő, ami megszáradva fonálszerű.

Forrás: fás részeken a nyálka telel át (ami fennmaradhat kívül és belül is). Tavasszal virágokra kerül. Metszéssel is átvihető. Terjed még rovarral, madárral, pollen, víz. Kedvező a meleg, csapadékos idő. Bejut még seben, légzőnyíláson.

Védekezés: karantén rendszabályok betartása, beteg részek visszavágása egészséges részig, beteg növények megsemmisítése, ellenálló fajok, metszőolló rendszeres fertőtlenítés. Számítógépes előrejelzés. Permetezés réztartalmú, kontakt permetezőszerekkel.

Az almafa betegségei – Almafa lisztharmat

Kórokozó: termesztett alma, ritkán vadalma, körte, birs, naspolya. Fogékonyság függ a kutikula vastartalmától is.

Tünet: rügyek a legfontosabb fertőzési források, a csúcs mindig beteg. Csak a rügy belsejében lévő micélium tud áttelelni. Tavaszi kihajtáskor egy rész elfagy, az élve maradottakból lesz az elsődleges fertőzés: a micélium hálón a konídiumtartókon lévő konídium terjed levegővel és fertőzi a többi egészségeset – szekunder. Generációnként elég 8-12 nap, a csökkenés augusztus elejétől kezdődik.

Védekezés: kontakt: elemi kén - Kumulus. Bimbósan és sziromhullás után felszívódó (ciprodinil, tebukonazol, difenokonazol) hatású lisztharmat elleni gombaölő szereket érdemes használni. Remélem, hogy tudtam nektek segíteni ezekkel a tanácsokkal, védjétek meg sikeresen az almafátokat és legyen nagyon sok egészséges gyümölcsötök! 

Mennyire találtad hasznosnak az almafa betegségeiről szóló írásunkat?

    

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-03-27

Így szaporíthatod a leandert akár egyetlen ágról is

Tudtad, hogy a csodaszép mediterrán eredetű leandert egyetlen kis ágacska segítségével is könnyedén szaporíthatod? Részletes útmutatóhoz kattints!

2024-04-16

Ez az 5 legjobb fűszernövény, ami elriasztja a kártevőket

Ültessünk fűszernövényeket a kertünkbe, és űzzük el a kártevőket vegyszerek nélkül! Vegyszermentes kártevőriasztás a kertben: ízletes fűszernövényekkel! I

2024-03-19

5 tipp a kora tavaszi vetések sikeréhez

A kora tavaszi vetés tartogat veszélyeket, de vannak tippek, melyek segítségével legyőzhetjük ezeket: most 5 tippet mutatunk a sikeres, kora tavasziv etéshez!

2024-03-15

Ritka kék virágot találtak a Bükkben, mindenki a csodájára jár

Hihetetlen felfedezés a Bükkben! Egy kiránduló ritka kék leánykökörcsinre bukkant az erdőben, ami eltér a megszokottól, szerencsére kép is készült a növényről!

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2024-01-29

Így védd meg növényeidet a februári hőingadozással szemben

Ha eljön a február, akkor érdemes figyelnünk ilyenkor a kertben a hőingadozásokra, hiszen ezek károsíthatják növényeinket, kövesd ezeket a tippeket!

2024-04-16

Csodaszép, egyszerűen gondozható: Így ültess margarétát!

A margaréta nem elég, hogy csodaszép, sokak legnagyobb kedvenc virága, számos néphiedelem kapcsolódik hozzá, gyógyhatása van. Nézd milyen egyszerű az ültetése!

2024-04-16

Egy kertész szerint ezt kell tenned, ha a paradicsom palántád lábszáras lett

Sokatok már nevelgetni a paradicsom palántáit és észrevehetitek, hogy lábszáras lehet néhány növény, de van rág megoldás, kövessétek ezeket a tippeket ti is!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

bárányok utónevelése

célja, hogy a korán elválasztott, tenyésztésre szánt bárányok fiatalkori fejl. erélyét... Tovább

Cukorbetegség

 A cukorbetegség (diabetes mellitus vagy "diabétesz", magyarul "mézédes... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs Házi kert Növényvédelem