A paradicsom betegségei - kórokozó kisokos kertészeknek, tudd meg Te is milyen betegsége van paradicsomodnak

A paradicsom betegségei

Szélesi Ferenc - Főkertész, SFV
Youtube logo

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Népszerű növény a paradicsom, amivel szinte minden hobbikertész megpróbálkozik élete során legalább egyszer. Előfordulhat azonban, hogy hiba csúszik a tökéletes és lédús paradicsomról alkotott képzetünkbe, és valamilyen betegség megtámadja a gondosan nevelgetett ültetvényünket. Mi most összeszedtük a jellemző betegségeket egy helyre, hogy te is tudd, mivel állhatsz szemben! Íme, a paradicsom betegségei.

A paradicsom betegségei amiket muszáj tudnod

Szegény paradicsomunk levelei kunkorodnak, foltosodnak, pödrődnek, vagy sárgulnak, esetleg feketedik a szár, rothad a termés – mind mind intő jel arra, hogy beteg lehet a növényünk. Most megmutatjuk, melyek a legjellemzőbb tünetek és betegségek a paradicsom esetében.

Bronzfoltosság vírus

Az első tünetek a kis narancssárga foltok, amik a növények alsó és középső részén növő leveleken találhatóak, és fokozatosan megsárgulnak. Az ilyen betegséggel fertőzött növények fejlődése lelassul, alsó leveleik lekonyulnak, majd fokozatosan el is halnak.  A leveleken jól látható gyűrűs foltok keletkeznek, a fiatal csúcslevelek gyakran bronzszínűek. Sajnos a termés sem ússza meg,  többnyire különböző színű foltok és torzulások jelennek meg rajtuk, és ha van paprikánk, azon is megjelenhet.    

Védekezés: felszívódó készítményt kell alkalmaznunk, sok minden múlik a jó időzítésen és a permetezési technikán, mivel a tripszek szívesen tartózkodnak a termésre boruló levelek alatt. Legjobb, ha abamektin, spinozad, acetimiprid, tiametoxam, klotianidin tartalmú készítményt használunk, és érdemes az esti órákban permeteznünk. 

Vírusos sárga levélsodródás

Ennek a betegségnek a nevét a leveleken látható klorotikus elszíneződések, vagyis sárgulás adja. A levelek besodródnak, a növény láthatólag visszamarad a fejlődésben.

Védekezés: nagymértékben csökkenthetők a betegségekből származó betegségek toleráns fajták használatával, és a növények közelében található burgonyaféle gyomok eltávolításával. Lassítható a betegség terjedése ásványi olajas permetezéssel, mivel így a molytetű nem tudja felvenni és továbbadni a vírust. 

Botrytis, szürkepenész

A szürkerothadás, vagy más néven botritisz, szürkepenész, a palántadőlés egyik fő okozója. Emellett a növények különböző részein a szövet rothadását idézi elő. Ez jól látható, mivel a gomba szaporítószerveinek jellegzetesen dús, szürkésbarna pelyhes bevonata kíséri a jelenséget. Elsősként a szárak fertőződnek a már leszüretelt termések környékén, de sajnos megtámadhatja a terméseket is, leginkább a kocsányon keresztül. 

Védekezés: A megelőzésnek nagy szerep jut ebben az esetben is – mindig távolítsuk el a növényi maradványokat, biztosítsuk a gyors sebgyógyulást, illetve akadályozzuk meg a páralecsapódást! Fontos megjegyeznem, hogy a vegyszeres védekezés nem gyógyít, hanem leállítja a további fertőzést, éppen ezért érdemes idejében észrevenni a jeleket. Benomil, ipridion, vagy procimidon hatóanyagú szerrel permetezzünk, a várakozási időre viszont mindig figyeljünk. Ezzel még nincs vége, lapozz egyet, és ismerd meg a többi betegséget is!

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-07-18

5 jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod: így segíts rajta

A kálciumhiány az egyik leggyakoribb probléma, amivel a kertészek szembesülnek. Íme öt jel, hogy kalciumhiányos a paradicsomod, és hogyan segíthetsz rajta.

2024-07-15

Ez a tökéletes időpont a paradicsom locsolásához a kánikulában

A paradicsom locsolása nem könnyű feladat kánikula idején. Segítünk, hogy a megfelelő paradicsom öntözés segítségével növényeid frissek és zöldek maradjanak.

2024-07-01

Ültess paradicsomot még akár júliusban is - Használj hónaljhajtásokat!

Júliusban már sokan úgy gondolják, hogy felesleges belefogni a kertészkedésbe, pedig ez nem igaz. Még mindig van lehetőség a paradicsom ültetésére. Mutatom

2024-06-27

Eddig csak álmodozni mertél a bőséges paradicsomtermésről? Csináld ezeket, és érd el az álmod!

Minden kertész és házi kertész tudja, mennyi munka van a növénytermesztéssel. Ezek a tanácsok abban segítenek, hogy bőséges paradicsomtermésed legyen idén.

2024-07-25

Az igazság a zöld paradicsomról! Ehető vagy mérgező?

A zöld paradicsom egy rejtélyes és megosztó növény a gasztronómia világában. A kertészek rendszeresen találkoznak vele. Tudd meg, hogy el lehet-e fogyasztani.

2024-06-29

Permetezz szódabikarbónával, és élvezd a kártevőmentes kerted látványát!

Ha bio növényvédelemről beszélünk, akkor nem maradhat ki a sorból a szódabikarbóna sem. Szedd ki a szódabikarbónát fiókból, és használd fel ezt a csodaszert!

2024-07-16

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? – Itt az igazság

Tejes, jódos permetezés a kertek megmentője? A kertészkedés szerelmesei gyakran keresnek természetes, házi megoldásokat a növényeik védelmére és táplálására.

2024-07-16

Foltos az uborka levél, mit tegyek? – az uborka baktériumos szögletes levélfoltossága

Az uborka levelein megjelenő foltok az uborka baktériumos szögletes levélfoltosságának a tünete lehet. Az egyik leggyakoribb betegség, amely komoly károkat okozhat.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

takarmányszállító és -töltő kocsi

ömlesztett takarmányok zárt és szennyeződésmentes szállítására alkalmas töltő- és... Tovább

Tappancs Állatvédõ Alapítvány

Állatvédõ szervezet Gyakorlati állatmentéssel, ismétlõdõ ivartalanítási programmal,... Tovább

Tovább a lexikonra
Növényvédelem Paradicsom