Így alakíts ki egy egészséges, jól termő talajt a mélymulcsolás technikájával.

Egy igazán hatékony és környezetbarát módszer: a mélymulcsolás technikája

GI
hirdetes

A mulcsozás nem új keletű dolog, hiszen az önellátó és permakultúrás gazdaságokban régóta bevett módszer. Azonban a hagyományos értelemben vett talajtakarás nem azonos a mélymulcsos technikával. Mit is jelent a mélymulcsolás és hogyan is kell jól csinálni? Cikkünkben erről lesz szó!

Így alakíts ki egy egészséges, jól termő talajt a mélymulcsolás technikájával.

A mélymulcsolás egyedi technikája

A mélymulcsolás tulajdonképpen talajfelszínen történő komposztálást jelent. A módszer eredménye, hogy többé nem szükséges ásnunk, locsolnunk, gyomlálnunk vagy éppen műtrágyákat alkalmaznunk. Sőt pár év elteltével a vegyszeres növényvédelmet is mellőzhetjük, így akár áttérhetünk az ökológiai gazdálkodásra is. 

Emellett egyáltalán nem termel szemetet, hiszen a kertben keletkező összes zöldhulladékot hasznosítja. Nem mellesleg megakadályozza a talajtömörödést és a talajkopást is, továbbá mérsékeli a tápanyag kimosódását. 

Vagyis ez az új kertművelési módszer kíméli időnket, fizikai erőnket, pénztárcánkat és környezetünket egyaránt. A technológia megalkotása Dr. Gyulai Iván ökológusnak köszönhető.  

hirdetes

A mélymulcsolás atyja

Gyulai Iván ökológus, biológiai-kémia szakos tanár, az Ökológiai Intézet a Fenntartható Fejlődésért Alapítvány elnöke, az Intézet igazgatója. Címzetes egyetemi docens a Szent István Egyetemen, ahol a Fenntartható fejlődés elmélete és gyakorlata elnevezésű tantárgyat tanítja. Tagja a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanácsnak. A környezetvédelem és a fenntarthatóság területén kidolgozott alternatív javaslatairól, gondolatairól ismert, neve szorosan összefonódott a "Gömörszőlősi fenntartható falu" programmal.
 

Forrás: greendex.hu

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

korpa

a gabonák őrlésekor keletkező melléktermék, főleg héj- és csírarészekből,... Tovább

hegyi rét

a tengerszint felett 600 m-nél magasabb fekvésű rét. Termése többnyire kevesebb, de jobb... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek Házi kert Mezőgazdaság Növénytermesztés Növényvédelem Talajművelés