A mezõgazdasági vállalkozások által de minimis támogatásként igénybe vehetõ intézményi kezességvállalásról

99/2008. (VIII. 6.) FVM rendelet

hirdetes

A mezõgazdasági vállalkozások által de minimis támogatásként igénybe vehetõ intézményi kezességvállalásról szóló 50/2007. (VI. 27.) FVM rendelet módosításáról.


A mezõgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseirõl szóló 2007. évi XVII. törvény 81. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter feladat- és hatáskörérõl szóló 162/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. § a) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következõket rendelem el:
1. § (1) A mezõgazdasági vállalkozások által de minimis támogatásként igénybe vehetõ intézményi kezességvállalásról szóló 50/2007. (VI. 27.) FVM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. § a)-e) pontja helyébe a következõ rendelkezés lép:
E rendelet alkalmazásában:
"a) mezõgazdasági tevékenység: a közös agrárpolitika keretébe tartozó közvetlen támogatási rendszerek közös szabályainak megállapításáról és a mezõgazdasági termelõk részére meghatározott támogatási rendszerek létrehozásáról, továbbá a 2019/93/EGK, 1452/2001/EK, 1453/2001/EK, 1454/2001/EK, 1868/94/EK, 1251/1999/EK, 1254/1999/EK, 1673/2000/EK, 2358/71/EGK és a 2529/2001/EK rendelet módosításáról szóló 2003. szeptember 29-i 1782/2003/EK tanácsi rendelet 2. cikkének c) pontja és az EK-Szerzõdés 87. és 88. cikkének a mezõgazdasági termelõágazatban nyújtott csekély összegû (de minimis) támogatásokra való alkalmazásáról szóló 2007. december 20-i 1535/2007/EK bizottsági rendelet 2. cikke szerinti tevékenység;
b) halászati tevékenység: a halászati és akvakultúra-termékek piacának közös szervezésérõl szóló 1999. december 17-i 104/2000/EK tanácsi rendelet (a továbbiakban: 104/2000/EK tanácsi rendelet) 1. cikkében meghatározott termékek elõállításával, feldolgozásával vagy forgalmazásával kapcsolatos tevékenység;
c) mezõgazdasági termék: az Európai Közösséget létrehozó Római Szerzõdés I. mellékletében felsorolt termékek;
d) halászati termék: a 104/2000/EK tanácsi rendelet 1. cikkében meghatározott termékek;
e) mezõgazdasági termelõ: az agrár de minimis rendelet 2. cikkének 1. pontja szerinti vállalkozás, amely megfelel az EK-Szerzõdés 87. és 88. cikkének a kis- és középvállalkozásoknak nyújtott állami támogatásokra történõ alkalmazásáról szóló 2001. január 12-i 70/2001/EK bizottsági rendelet I. melléklete szerinti mikro-, kis- és középvállalkozás meghatározásnak;"
(2) Az R. 1. § g) és h) pontja helyébe a következõ rendelkezés lép:
E rendelet alkalmazásában:
"g) termelõi csoport: a termelõi csoportokról szóló 81/2004. (V. 4.) FVM rendelet alapján mûködõ, a Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium), illetve 2005. november 1-jét megelõzõen a földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter által termelõi csoportként elismert szövetkezet vagy korlátolt felelõsségû társaság [a továbbiakban az e), f) és g) pont együtt: mezõgazdasági vállalkozás];
h) halászati vállalkozás: a halászati de minimis rendelet 2. cikkének a) pontja szerinti vállalkozás, amely megfelel az EK-Szerzõdés 87. és 88. cikkének a kis- és középvállalkozásoknak nyújtott állami támogatásokra történõ alkalmazásáról szóló 70/2001/EK bizottsági rendelet I. melléklete szerinti mikro-, kis- és középvállalkozás meghatározásnak;"
(3) Az R. 1. § m) pontja helyébe a következõ rendelkezés lép:
E rendelet alkalmazásában:
"m) kezességvállaló intézmény: a Magyar Köztársaság adott évi költségvetésérõl szóló törvényben foglaltak alapján viszontgaranciával bíró pénzügyi vállalkozás (Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány, Garantiqa Hitelgarancia Zrt.);"
(4) Az R. 1. § q) és r) pontja helyébe a következõ rendelkezés lép:
E rendelet alkalmazásában:
"q) halászati de minimis rendelet: az EK-Szerzõdés 87. és 88. cikkének a halászati ágazatban nyújtott csekély összegû (de minimis) támogatásokra való alkalmazásáról és az 1860/2004/EK rendelet módosításáról szóló 2007. július 24-i 875/2007/EK bizottsági rendelet (HL L 193., 2007. 07. 25.);
r) agrár de minimis rendelet: az EK-Szerzõdés 87. és 88. cikkének a mezõgazdasági termelõágazatban nyújtott csekély összegû (de minimis) támogatásokra való alkalmazásáról szóló 2007. december 20-i 1535/2007/EK bizottsági rendelet (HL L 337., 2007. 12. 21.);"
2. § Az R. 2. §-a helyébe a következõ rendelkezés lép:
"2. § (1) A mezõgazdasági és halászati vállalkozások az e rendeletben foglalt feltételekkel intézményi kezességvállalást vehetnek igénybe pénzügyi intézménnyel megkötött mezõgazdasági, illetve halászati célú beruházási hitelekhez, bankgaranciához, faktoringhoz, és termelési célú eszközbeszerzéshez kapcsolódó pénzügyi lízing szerzõdéseikhez, valamint piaci kamatozású forgóeszköz hiteleikhez. Az intézményi kezességvállalás e rendelet alapján az agrár de minimis rendelet, illetve a halászati de minimis rendelet szerinti támogatásnak minõsül.
(2) Az intézményi kezességvállalás támogatástartalmának összege mezõgazdasági vállalkozásonként legfeljebb az agrár de minimis rendelet 3. cikkében, illetve halászati vállalkozásonként legfeljebb a halászati de minimis rendelet 3. cikkében meghatározott euróban kifejezett összeg lehet.
(3) Nem jogosult támogatás igénybevételére a mezõgazdasági vállalkozás az agrár de minimis rendelet 1. cikkében, a halászati vállalkozás a halászati de minimis rendelet 1. cikkében meghatározott esetekben, vagy ha köztartozással rendelkezik."
3. § Az R. 3. § (1)-(5) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép és az eredeti (5) bekezdés számozása (6) bekezdésre változik:
"(1) A kezességvállaló intézmény az üzletszabályzatának megfelelõen megvizsgálja a kezességvállalási kérelem jogalapját és elvégzi az agrár de minimis rendelet vagy a halászati de minimis rendelet 4. cikk (1) bekezdésében foglalt információgyûjtést és ellenõrzést.
(2) Az agrár de minimis rendelet szerinti küszöbérték ellenõrzése céljából a mezõgazdasági vállalkozás az 1. számú melléklet szerinti kérelem benyújtásával meghatalmazza a kezességvállaló intézményt arra, hogy a Tv. 26. § (1) bekezdés e) pontja szerinti nyilvántartási rendszerben lévõ, a mezõgazdasági vállalkozás vonatkozó adatokról hatósági bizonyítványt kérjen a Mezõgazdasági és Vidékfejlesztési Hivataltól (a továbbiakban: MVH).
(3) Az MVH a mezõgazdasági vállalkozás de minimis keretének állapotáról szóló hatósági bizonyítványt az 1. számú melléklet szerinti kérelem beérkezését követõ nyolc napon belül megküldi a kezességvállaló intézmény részére.
(4) A halászati de minimis küszöbérték ellenõrzése céljából a halászati vállalkozás a 3. számú mellékletnek a kezességvállaló intézményhez történõ benyújtásával nyilatkozik a halászati de minimis rendelet alapján igénybe vett támogatásairól.
(5) Ha a kezességvállaló intézmény a szerzõdéskötési feltételek teljesülését teljes körûnek ítéli, kiszámítja a kezesség támogatástartalmát. Amennyiben a kezesség támogatástartalma nem lépi túl az agrár de minimis rendelet vagy a halászati de minimis rendeletében meghatározott egyéni keretet, úgy a kezességvállaló intézmény kiállítja a támogatásról szóló igazolást, amelyet a bejelentési rendelet 5. § (7) bekezdésének megfelelõen egy eredeti példányban megküld a hitelfelvevõ részére, aki azt köteles tíz évig megõrizni."
4. § Az R. 4. § (2)-(3) bekezdése helyébe a következõ rendelkezés lép:
"(2) Az MVH a Tv. 26. § (1) bekezdés e) pontja szerinti nyilvántartási rendszerben történõ rögzítésekor a kezességvállaló intézmény által kiállított igazoláson is feltüntetett, a kezesség elbírálási napja hónapjának elsõ napján érvényes, az Európai Központi Bank által közzétett, euró/forint átváltási árfolyamot veszi figyelembe.
(3) Az MVH az agrár de minimis rendelet, illetve a halászati de minimis rendelet szerinti tagállami vagy egyéni keret túllépése esetén a túllépés tényérõl levélben értesíti a kezességvállaló intézményt. A tagállami vagy egyéni keret túllépése esetén az agrár de minimis rendelet, illetve a halászati de minimis rendelet szabályai alapján támogatás nem nyújtható a mezõgazdasági vállalkozás részére."
5. § Az R. 7. §-a helyébe a következõ rendelkezés lép:
"7. § Ez a rendelet az EK-Szerzõdés 87. és 88. cikkének a mezõgazdasági termelõágazatban nyújtott csekély összegû (de minimis) támogatásokra való alkalmazásáról szóló 2007. december 20-i 1535/2007/EK bizottsági rendelet, valamint az EK-Szerzõdés 87. és 88. cikkének a halászati ágazatban nyújtott csekély összegû (de minimis) támogatásokra való alkalmazásáról és az 1860/2004/EK rendelet módosításáról szóló 2007. július 24-i 875/2007/EK bizottsági rendelet végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapítja meg."
6. § Az R. 1. számú melléklete helyébe az 1. számú melléklet lép.
7. § Az R. kiegészül a 2. számú melléklettel.
8. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követõ nyolcadik napon lép hatályba, és a mezõgazdasági vállalkozások által de minimis támogatásként igénybe vehetõ intézményi kezességvállalásról szóló 50/2007. (VI. 27.) FVM rendeletnek e rendelettel módosított rendelkezéseit a folyamatban lévõ ügyekben is alkalmazni kell.
(2) Az 1-7. §, valamint e rendelet 1. és 2. számú melléklete az e rendelet hatálybalépését követõ napon hatályát veszti. E bekezdés az e rendelet hatálybalépését követõ második napon hatályát veszti.

hirdetes

címkék:
Kapcsolódó cikkek
Hársméz

A hársméz gyógyító ereje: ilyen fantasztikus tulajdonságai vannak

A hársméz olyan mézfajta, melyet számos gyógyászati tulajdonsága miatt érdemes kiemelten figyelembe venni. Ez a méz a selyemfűmézzel együtt a legjobbak közé tartozik a...

Ukrán méz

Mit gondol egy méhész az Ukrajnából érkező mézről?

A legfontosabb dologgal szeretném kezdeni, még pedig azzal, hogy nagyon elszomorít az a háborús helyzet, ami a szomszédságunkban van. Cikkemmel semmiképp sem akarok politizálni,...

propolisz

Így készül a méhek kincse: a propolisz

A propolisz, más néven méhszurok, a méhek által gyűjtött gyantaszerű anyag, melyet a kaptár védelmére és fertőtlenítésére használnak. Számos jótékony hatással bír az...

mézfajták

Melyik mézfajta mire jó? – egy méhész most elmagyarázza!

Hazai kistermelő méhészként örömmel mutatja be neked Horváth Csaba méhész a méhek és a természet közös ajándékát, a folyékony aranyat, a mézet. Ebben a...

kutyákra mérgező tavaszi virágok

Sokan nem tudják: Ezek a tavaszi virágok mérgezőek a kutyákra

Itt a tavasz, és ezzel együtt kezdenek nyílni a szebbnél szebb virágok is. Kutyatartóként azonban nagyon óvatosnak kell lennünk, mert elég egyetlen óvatlan pillanat, és meg is...

tavaszi feladatok egy méhesben

A március izgalmas hónap a méhészeknek, mutatjuk miért

A méhészek számára a tavasz egy igazi versenyfutás az idővel. A méhek, a virágok és az időjárás állandó figyelése mellett etetésre, szűkítésre, a méhek szaporodásának...

500 iskolában tartanak oktatásokat az erdészettel kapcsolatban

A természet csodálatos, amit leginkább erdőjárás közben lehet megtapasztalni. Szerencsére a most elindított program keretein belül pont erről fognak beszélni a legkisebbeknek az...

Paulownia tulajdonságai

A paulowniákról (császárfáról) szakszerűen 2.rész

Köszöntelek a Paulowniákról szakszerűen cikksorozat második részében! Ha még nem tetted, kérlek, olvasd el az első részt a teljes kép érdekében. Az előző részben már...

parazita ellen

Ezt minden kutyatartónak tudnia kell: így tudod megmenteni kutyádat

A kutyák, mint bármely más állatfaj, számos parazitafajnak lehetnek kitéve, melyek nemcsak kellemetlenséget okoznak, de komolyabb egészségügyi problémákhoz is vezethetnek –...

rózsa és levendula

A díszkertek királynői: ezt kell tudnod a levenduláról és rózsáról

Ebben a cikkben Kósa Dániel kertész kalauzolásával betekintést nyerünk a rózsák és levendulák bűvöletes világába. Megismerjük a legfontosabb tudnivalókat a fajtáikról,...

magyar méz

Ezért vegyél termelői mézet a bolti helyett

A tavasz illata már a levegőben, a méhek szorgosan gyűjtik a nektárt, a FrissMéz webáruház polcain pedig sorakoznak a legfinomabb méhészeti termékek. Ismerd meg a magyar méz...

Tavaszi hagymás virágok locsolása

Így locsold a tavaszi hagymás virágokat

A hagymás növények, mint például a jácint, nárcisz vagy tulipán gondozása során a locsolásuknál több fontos szempontot is figyelembe kell venni, hogy egészségesek és boldogok...