Ez a rendelet a kihirdetését követõ napon lép hatályba

71/2008. (VI.3.) FVM rendelet

hirdetes

a szõlõtermelési potenciálra, a szõlõültetvények szerkezetátalakítására és -átállítására vonatkozó szabályozásról szóló 7/2007. (I. 30.) FVM rendelet módosításáról


A mezõgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseirõl szóló 2007. évi XVII. törvény 81. § (3) bekezdésének a) és b) pontja, valamint a szõlõtermesztésrõl és a borgazdálkodásról szóló 2004. évi XVIII. törvény 57. § (1) bekezdésének d) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a földmûvelésügyi és vidékfejlesztési miniszter feladat- és hatáskörérõl szóló 162/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. § a) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következõket rendelem el:

1. § A szõlõtermelési potenciálra, a szõlõültetvények szerkezetátalakítására és -átállítására vonatkozó szabályozásról szóló 7/2007. (I. 30.) FVM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának n) pontja helyébe a következõ rendelkezés lép:
[E rendelet alkalmazásában:]
"n) átadó: a szõlõültetvény engedélyezett kivágásával keletkezett újratelepítési jogát - amely a mezõgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseirõl szóló 2007. évi XVII. törvény (a továbbiakban: Eljárási törvény) szerint mezõgazdasági vagyoni értékû jognak minõsül - átruházó természetes vagy jogi személy, továbbá jogi személyiséggel nem rendelkezõ szervezet."

2. § Az R. 3. § helyébe a következõ rendelkezés lép:
"3. § (1) A hegybíró minden tudomására jutott, engedély nélküli telepítést, illetve kivágást azonnal jelenti a Mezõgazdasági Szakigazgatási Hivatal (a továbbiakban: MgSzH) területi szervének, amely a jelentés tartalmáról a Mezõgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalt (a továbbiakban: MVH) tájékoztatja.
(2) Az átadott jelentés alapján az MVH nyilvántartást vezet az adott borpiaci évben engedély nélkül telepített és kivágott ültetvényekrõl, és az errõl készített jelentést minden év augusztus 31-éig átadja a miniszter részére."

3. § Az R. 4. §-a helyébe a következõ rendelkezés lép:
"4. § (1) A telepítési, illetve kivágási engedély iránti kérelmet (a továbbiakban: kérelem) a telepítés, illetve a kivágás tervezett megkezdése elõtt legalább kettõ hónappal, helyrajzi számonként külön, a kérelemben szereplõ terület fekvése szerint illetékes hegybíróhoz kell benyújtani.
(2) Engedélyt az a természetes személy, jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkezõ szervezet kaphat, aki (amely):
a) az Eljárási törvény 28. § (1) bekezdésében elõírt regisztrációs kötelezettségének eleget tett, és
b) a kérelemben feltüntetett ingatlan tulajdonosa, vagy
c) az ingatlant érvényes jogcím alapján használja.
(3) A kérelmet az erre a célra rendszeresített nyomtatványon kell benyújtani, amelyet az MVH közleményben tesz közzé. A nyomtatvány tartalmi elemei az alábbiak:
a) kérelmezõ regisztrációs száma;
b) kérelmezõ neve, címe;
c) a mûvelettel érintett terület adatai (helységnév, helyrajzi szám, területnagyság);
d) az ültetvény adatai (fajta megnevezés, mûvelésmód, területnagyság);
e) a kérelmezõ aláírása.
(4) A kérelemhez csatolni kell:
a) a kérelemben megjelölt területre vonatkozó, harminc napnál nem régebbi, nem hiteles tulajdonilap-másolatot (a tulajdonilap-másolatról készített fénymásolat is benyújtható);
b) osztatlan közös tulajdonban lévõ ingatlan esetén valamennyi tulajdonostárs, illetve a saját vagy közös tulajdonban lévõ, de özvegyi vagy haszonélvezeti joggal terhelt ingatlan esetén a haszonélvezõ, özvegyi joggal rendelkezõ személy nyilatkozatát - eredeti példányban - arra vonatkozóan, hogy a kérelmezett mûvelet végrehajtásához hozzájárul. A nyilatkozatok mintáját a rendelet 6. számú melléklete tartalmazza;
c) használatot biztosító jogviszony esetében az erre vonatkozó szerzõdés másolatát, valamint a használatba adó nyilatkozatát - eredeti példányban - arra vonatkozóan, hogy a kérelmezett mûvelet végrehajtásához hozzájárul;
d) telepítés esetén a hegybíró által vezetett nyilvántartásból kiadott kivonatot az újratelepítési jog eredetérõl;
e) kivágás, valamint pótlás, és fajtaváltás esetén a HEGYIR-bõl kiadott szõlõültetvény kataszteri kivonatot;
f) gyökérnemes (saját gyökerû) szaporítóanyag felhasználása esetén az MgSzH illetékes területi szerve által kiadott talajtani igazolást a talaj filoxéra ellenállóságáról;
g) telepítési, pótlási, fajtaváltási engedély iránti kérelemhez a külön jogszabályban elõírt - öt évnél nem régebbi - ültetvénytelepítést megalapozó talaj alkalmassági- és tápanyag-feltöltési talajtani szakvélemény másolatát;
h) törzsültetvény telepítése esetén a külön jogszabályban elõírt, az MgSzH Központja által kiadott elõzetes engedély másolatát.
(5) A kérelmet alaki és tartalmi szempontból a hegybíró megvizsgálja és véleményezi az alábbi szempontok alapján:
a) a kérelemben szereplõ fajták az adott termõhelyen telepíthetõk-e;
b) a telepítésre tervezett terület ökológiai szempontból alkalmas-e szõlõmûvelésre;
c) a telepítés megfelel-e a hegyközségi rendtartásnak;
d) a kérelem egyebekben teljes-e, illetve tartalmazza-e a (4) bekezdés szerinti összes szükséges mellékletet.
(6) A kérelmet a hegybíró a véleményével együtt a kézhezvételtõl számított nyolc napon belül megküldi az MVH Piaci Támogatások és Külkereskedelmi Intézkedések Igazgatósága (a továbbiakban: MVH PKI) részére.
(7) Csemegeszõlõ és alany ültetvény telepítése, valamint pótlás vagy fajtaváltás esetén a telepítésre vonatkozó rendelkezéseket kell megfelelõen alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy a (4) bekezdés d) pontjában elõírtakat nem kell alkalmazni."

4. § Az R. 5. §-a helyébe a következõ rendelkezés lép:
"5. § (1) Az MVH a kérelmekben megjelölt területeket a döntés meghozatala elõtt, illetve azt követõen is ellenõrizheti. A jogszabályi elõírásoknak megfelelõ kérelmet az MVH PKI határozatával engedélyezi. A telepítést engedélyezõ határozat az ingatlan határától meghatározott ültetési távolságot ír elõ, amely nem lehet kevesebb, mint a sortávolság fele.
(2) Ha az MVH az engedélyezési eljárással összefüggõ helyszíni ellenõrzése során megállapítja, hogy a mûveletet az engedély megadását megelõzõen már elvégezték, de egyéb tekintetben a benyújtott kérelem és az elvégzett telepítés, illetve kivágás a jogszabályokban elõírt követelményeknek megfelel, úgy az engedély megadása mellett a kérelmezõt a Btv. 43/C. §-a szerinti mulasztási bírság megfizetésére kötelezi.
(3) Az engedélynek tartalmaznia kell annak érvényességi idejét, amely legfeljebb három év lehet.
(4) El kell utasítani a kérelmet, ha a tervezett mûvelet egyébként nem felel meg a jogszabályi elõírásoknak vagy az illetékes hegyközségi rendtartás elõírásainak."

5. § Az R. 6. §-a helyébe a következõ rendelkezés lép:
"6. § (1) Az érvényes telepítési vagy kivágási engedéllyel rendelkezõ ügyfél telepítés esetén a telepítés befejezésének tényét, kivágás esetén pedig annak megtörténtét a mûvelet befejezésétõl számított tizenöt napon belül köteles bejelenteni a hegybírónak és az MgSzH Központnak. A bejelentést követõ harminc napon belül az MgSzH növénytermesztési hatósági jogkörben ellenõrzi, hogy a telepítés, illetve a kivágás megfelel-e az engedélyben foglaltaknak, majd az ellenõrzésrõl szóló jegyzõkönyvet megküldi a hegybíró és az MVH PKI részére.
(2) Ha az MgSzH az ellenõrzése során megállapítja, hogy a szõlõültetvényt a telepítési engedélyben foglaltaktól eltérõen telepítették, az MVH PKI egyidejû tájékoztatása mellett felszólítja a telepítõt, hogy kezdeményezze - a Btv. 43/B. § (1) bekezdése szerint - a telepítési engedély módosítását.
(3) A (2) bekezdés szerinti esetben az MVH PKI a telepítõt - a Btv. 43/C. §-a szerint - mulasztási bírság megfizetésére kötelezi, és a telepítési engedély módosítása iránti kérelmet jóváhagyja, ha az ültetvény fennmaradásának a külön jogszabályok alapján nincs akadálya. Ha a telepítési engedély módosítására nincs lehetõség, úgy a Btv. 43/B. § (2) bekezdés rendelkezéseit kell alkalmazni."

6. § Az R. a következõ 6/A. §-sal egészül ki:
"6/A. § (1) A 2004. április 30-a után, a borpiac közös szervezésérõl szóló 1999. május 17-i 1493/1999/EK tanácsi rendelet 2. cikkének (1) bekezdésében meghatározott telepítési tilalom megszegésével, és engedély nélkül telepített szõlõültetvényt ki kell vágni.
(2) Amennyiben az MVH tudomására jut, hogy az (1) bekezdésben meghatározott telepítést hajtottak végre, az MVH PKI határidõ kitûzésével felszólítja az ültetvény használóját a szõlõültetvény kivágására.
(3) Ha az engedély nélküli ültetvényt használó a kivágási kötelezettségének nem tesz eleget, úgy az MVH PKI a szõlõültetvényt kivágattatja, amelyrõl az engedély nélküli ültetvényt használót határozatban értesíti. A kivágatással összefüggõ valamennyi költséget az engedély nélkül használó köteles megtéríteni."

7. § Az R. e rendelet melléklete szerinti 6. számú melléklettel egészül ki.

8. § Ez a rendelet a kihirdetését követõ napon lép hatályba.
Ültetvénytelepítés és -kivágás utólagos engedélyezése

9. § (1) Az 1998. január 1. után és 2008. január 26-a közötti idõszakban engedély nélkül telepített szõlõültetvényekre (beleértve az engedély nélkül elvégzett fajtaváltást, 25%-ot meghaladó pótlást), valamint kivágásokra 2008. június 24-ig utólagosan engedély kérhetõ. A hegyközségekrõl szóló 1994. évi CII. törvény, valamint a szõlõtermesztésrõl és a borgazdálkodásról szóló 2004. évi XVIII. törvény módosításáról szóló 2007. évi CLV. törvény (a továbbiakban: Módtv.) 39. §-a szerinti utólagos - kivágási, telepítési - engedély iránti kérelmet (a továbbiakban: utólagos kérelem) az MVH által kiadott közleménnyel rendszeresített nyomtatványon, helyrajzi számonként külön, a kérelemben szereplõ terület fekvése szerint illetékes hegybíróhoz kell benyújtani. A nyomtatvány tartalmi elemei az alábbiak:
a) kérelmezõ regisztrációs száma;
b) kérelmezõ neve, címe;
c) a mûvelettel érintett terület adatai (helységnév, helyrajzi szám, területnagyság);
d) az ültetvény adatai (fajta megnevezés, mûvelésmód, területnagyság);
e) a kérelmezõ aláírása.
(2) Az utólagos kérelemnek tartalmaznia kell a 4. § (4) bekezdés a)-c), e)-f) pontjaiban felsorolt mellékleteket, továbbá:
a) az ügyfél nyilatkozatát az engedély nélkül végzett mûvelet idõpontjáról;
b) engedély nélkül kivágott ültetvény esetén a mûveletet megelõzõ három borpiaci évre vonatkozó szõlõ származási bizonyítvány másolatát.
(3) Engedélyt az a természetes személy, jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkezõ szervezet kaphat, aki (amely):
a) az Eljárási törvény 28. § (1) bekezdésében elõírt regisztrációs kötelezettségének eleget tett, és
b) a kérelemben feltüntetett ingatlan tulajdonosa, vagy
c) az ingatlant érvényes jogcím alapján használja.
(4) A hegybíró az utólagos kérelmet a 4. § (4), valamint a (2) bekezdésben meghatározottak figyelembevételével véleményezi és véleményével együtt a kérelem kézhezvételétõl számított nyolc napon belül megküldi az MVH PKI részére.
(5) Engedély nélkül végzett fajtaváltás, 25%-ot meghaladó pótlás, valamint kivágás esetén utólagos engedélyt az MVH abban az esetben adhat, amennyiben az ültetvény szerepel a szõlõültetvények országos térinformatikai nyilvántartásában (VINGIS).
(6) Ha az utólagos engedély iránti kérelmet hiányosan nyújtják be, az MVH PKI az ügyfelet legkésõbb 2008. augusztus 31-ig tartó benyújtási határidõvel a hiányok pótlására szólítja fel.
(7) Ha, az ügyfél a (6) bekezdésben meghatározott hiánypótlási kötelezettségének nem tesz eleget, a Módtv. 39. § (6) bekezdésének rendelkezéseit kell alkalmazni.

10. § (1) E rendelet 1-7. §-a e rendelet hatálybalépését követõ harmadik napon, e bekezdés e rendelet hatálybelépését követõ negyedik napon a hatályát veszti.
(2) E rendelet 8-9. §-a 2013. december 31-én, e bekezdés 2014. január 1-jén a hatályát veszti.

hirdetes

címkék:
Kapcsolódó cikkek
Hársméz

A hársméz gyógyító ereje: ilyen fantasztikus tulajdonságai vannak

A hársméz olyan mézfajta, melyet számos gyógyászati tulajdonsága miatt érdemes kiemelten figyelembe venni. Ez a méz a selyemfűmézzel együtt a legjobbak közé tartozik a...

Ukrán méz

Mit gondol egy méhész az Ukrajnából érkező mézről?

A legfontosabb dologgal szeretném kezdeni, még pedig azzal, hogy nagyon elszomorít az a háborús helyzet, ami a szomszédságunkban van. Cikkemmel semmiképp sem akarok politizálni,...

propolisz

Így készül a méhek kincse: a propolisz

A propolisz, más néven méhszurok, a méhek által gyűjtött gyantaszerű anyag, melyet a kaptár védelmére és fertőtlenítésére használnak. Számos jótékony hatással bír az...

mézfajták

Melyik mézfajta mire jó? – egy méhész most elmagyarázza!

Hazai kistermelő méhészként örömmel mutatja be neked Horváth Csaba méhész a méhek és a természet közös ajándékát, a folyékony aranyat, a mézet. Ebben a...

kutyákra mérgező tavaszi virágok

Sokan nem tudják: Ezek a tavaszi virágok mérgezőek a kutyákra

Itt a tavasz, és ezzel együtt kezdenek nyílni a szebbnél szebb virágok is. Kutyatartóként azonban nagyon óvatosnak kell lennünk, mert elég egyetlen óvatlan pillanat, és meg is...

tavaszi feladatok egy méhesben

A március izgalmas hónap a méhészeknek, mutatjuk miért

A méhészek számára a tavasz egy igazi versenyfutás az idővel. A méhek, a virágok és az időjárás állandó figyelése mellett etetésre, szűkítésre, a méhek szaporodásának...

500 iskolában tartanak oktatásokat az erdészettel kapcsolatban

A természet csodálatos, amit leginkább erdőjárás közben lehet megtapasztalni. Szerencsére a most elindított program keretein belül pont erről fognak beszélni a legkisebbeknek az...

Paulownia tulajdonságai

A paulowniákról (császárfáról) szakszerűen 2.rész

Köszöntelek a Paulowniákról szakszerűen cikksorozat második részében! Ha még nem tetted, kérlek, olvasd el az első részt a teljes kép érdekében. Az előző részben már...

parazita ellen

Ezt minden kutyatartónak tudnia kell: így tudod megmenteni kutyádat

A kutyák, mint bármely más állatfaj, számos parazitafajnak lehetnek kitéve, melyek nemcsak kellemetlenséget okoznak, de komolyabb egészségügyi problémákhoz is vezethetnek –...

rózsa és levendula

A díszkertek királynői: ezt kell tudnod a levenduláról és rózsáról

Ebben a cikkben Kósa Dániel kertész kalauzolásával betekintést nyerünk a rózsák és levendulák bűvöletes világába. Megismerjük a legfontosabb tudnivalókat a fajtáikról,...

magyar méz

Ezért vegyél termelői mézet a bolti helyett

A tavasz illata már a levegőben, a méhek szorgosan gyűjtik a nektárt, a FrissMéz webáruház polcain pedig sorakoznak a legfinomabb méhészeti termékek. Ismerd meg a magyar méz...

Tavaszi hagymás virágok locsolása

Így locsold a tavaszi hagymás virágokat

A hagymás növények, mint például a jácint, nárcisz vagy tulipán gondozása során a locsolásuknál több fontos szempontot is figyelembe kell venni, hogy egészségesek és boldogok...